SMS Hannover

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

SMS Hannover – drugi z pięciu zbudowanych okrętów, przeddrednotów typu Deutschland, należących do Kaiserliche Marine. Nazwa okrętu pochodzi od jednej z prowincji pruskiej-Hanower położonej w Dolnej Saksonii.

Kontradmirał (kadm., kontradm.) - wojskowy stopień oficerski w polskiej Marynarce Wojennej, odpowiadający generałowi brygady w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.

Konstrukcja[ | edytuj kod]

Okręt został zbudowany w stoczni Kaiserliche Werft w Wilhelmshaven. Stępka pod budowę została postawiona 7 listopada 1904 roku, a budowę okrętu ukończono 29 września 1905 roku. Włączenie okrętu do służby miało miejsce 1 października 1907 roku. Cały okręt kosztował 24,3 miliona reichsmarek. W tym samym czasie co oddanie do służby "Hannovera" oraz innych okrętów typu Deutschland zaczęto zastępować okręty tej klasy nowymi okrętami klasy drednot wzorowanymi na brytyjskim pancerniku HMS "Dreadnought" zbudowanym w 1906 roku.

Przeddrednot, predrednot (z ang. pre-dreadnought) - umowne określenie generacji okrętów liniowych (pancerników) budowanych od lat 80. XIX wieku do I dekady XX wieku. Nazwa, nadana później, oznacza pancerniki poprzedzające generację drednotów.Pancerniki typu Braunschweig – niemieckie pancerniki z okresu I wojny światowej. Pancerniki typu Braunschweig należały do generacji przeddrednotów.

"Hannover" wraz z bliźniaczymi okrętami "Schleswig-Holstein", "Schlesien", "Pommern" oraz "Deutschland" reprezentował ostatnie niemieckie okręty przeddrednoty. Okręty typu Deutschland zastąpiły starsze okręty typu Brauschweig m.in. dzięki lepszemu opancerzeniu oraz szybkości.

Służba[ | edytuj kod]

Okręt został włączony do 2 szwadronu bojowego niemieckiej Hochseeflotte w dniu 13 lutego 1908 roku. Po roku służby okręt został przekierowany do 1 szwadronu bojowego. Ostatecznie w 1912 roku "Hannover" ponownie został przekierowany do swojego macierzystego szwadronu, gdzie służył jako okręt flagowy tej jednostki.

Drednot (ang. Dreadnought) – określenie generacji pancerników (okrętów liniowych) budowanych od 1906 roku do 1922 roku. Nazwa pochodzi od nazwy brytyjskiego pancernika HMS "Dreadnought", który wszedł do służby w grudniu 1906 roku jako pierwszy okręt zbudowany według nowych koncepcji. W stosunku do wcześniejszych pancerników (zwanych przeddrednotami lub predrednotami), drednoty charakteryzowały się:Okręt flagowy – okręt, na którym znajduje się dowódca zespołu okrętów lub całej floty. Obecność dowódcy symbolizuje flaga lub proporzec na maszcie. Okrętów flagowych może być tyle, ile jest samodzielnie działających zespołów okrętów w czasie wojny. W czasie pokoju jest jeden symboliczny okręt wyznaczony do pełnienia funkcji okrętu flagowego dla całej floty.

I wojna światowa[ | edytuj kod]

Jako część Hochseeflotte 2 szwadron bojowy pod dowództwem kontradmirała Mauva wziął udział w bitwie jutlandzkiej 31 maja 1916 roku. Łącznie podczas bitwy okręt wystrzelił 8 pocisków kaliber 280 mm oraz 22 pociski 170 mm. "Hannover" nie został trafiony, ale także żaden z wystrzelonych pocisków nie wyrządził szkód okrętowi wroga. W tej samej bitwie "Pommern" – bliźniaczy okręt "Hannovera" został zatopiony.

Kaiserliche Marine (niem. Cesarska Marynarka Wojenna) − marynarka wojenna Cesarstwa Niemieckiego, powstała w 1871 roku z przekształconej floty Związku Północnoniemieckiego. Początkowo była przewidywana głównie do obrony własnych wybrzeży i szlaków handlowych, wkrótce została zaangażowana we wspieranie niemieckich interesów imperialnych, a od lat 90 XIX wieku była sukcesywnie rozbudowywana. Wielkie zasługi dla jej rozwoju położył admirał Alfred von Tirpitz, od 1897 roku minister marynarki. W wyniku promowanych przez niego, a wspieranych przez cesarza Wilhelma II programów rozbudowy floty, Kaiserliche Marine stała się w latach poprzedzających I wojnę światową drugą potęgą morską świata, ustępując jedynie Royal Navy.Pancernik – klasa dużych, silnie opancerzonych i uzbrojonych pełnomorskich okrętów, stanowiących trzon największych flot wojennych od czasu powstania klasy pancerników w drugiej połowie XIX wieku, do okresu II wojny światowej. Przeznaczeniem pancerników było zapewnienie panowania na morzach poprzez wygrywanie bitew artyleryjskich i niszczenie wrogich jednostek nawodnych wszystkich klas. Pierwsze pancerniki pojawiły się w latach 60. XIX wieku i z miejsca zastąpiły drewniane okręty liniowe w roli najpotężniejszych jednostek floty, przejmując także ich nazwę w niektórych językach (zobacz niżej). Szczyt znaczenia pancerniki miały podczas wojny rosyjsko-japońskiej (1904-1905) i I wojny światowej, istotną rolę odgrywały także podczas II wojny światowej, aczkolwiek utraciły wtedy swój prymat na rzecz lotniskowców. Po tej wojnie klasa ta stopniowo zanikła, jedynie nieliczne pozostające w służbie okręty używane były w bardzo ograniczonym zakresie do lat 90. XX wieku. Polska nie posiadała w swojej marynarce okrętów tej klasy.

Po bitwie okręt został odesłany do Kolonii w celu drobnych napraw. Następnie okręt służył jako okręt-cel dla niemieckiej marynarki na Bałtyku. W marcu 1917 roku z okrętu zdjęto część dział, a "Hannover" spadł do miana okrętu ochrony wybrzeża, I wojnę światową okręt zakończył właśnie w tej roli.

Reichsmarine - marynarka wojenna Republiki Weimarskiej, a następnie III Rzeszy. Istniała w latach 1918-1935. W 1935 została zastąpiona przez Kriegsmarine.Bitwa jutlandzka (w historiografii niemieckiej zwana bitwą na Skagerraku) – bitwa morska stoczona 31 maja i 1 czerwca 1916 roku na Morzu Północnym w pobliżu Półwyspu Jutlandzkiego i Skagerraku, pomiędzy zespołami flot: brytyjskiej Royal Navy i niemieckiej Kaiserliche Marine. Była to największa bitwa morska I wojny światowej i jedyne w tym konflikcie starcie flot liniowych.

Służba powojenna[ | edytuj kod]

Po I wojnie światowej, w ramach traktatu wersalskiego Niemcy mogli posiadać stare pancerniki w tym m.in. "Hannovera". Okręt został wycofany ze służby 17 grudnia 1918 roku. Modernizowany w latach 1920-21 okręt powrócił do służby w czerwcu 1921 roku. "Hannover" kontynuował służbę w marynarce Republiki Weimarskiej. Okręt został ostatecznie skreślony z listy okrętów 25 września 1931 roku. Między 1931 a 1935 rokiem okręt służył jako okręt szkoleniowy dla Reichsmarine w celach badań nad zniszczeniami wywołanymi minami lądowymi. Następnie okręt służył jako okręt-cel dla lotnictwa lecz nigdy nie doszło do użycia okrętu w tym celu.

I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.Schleswig-Holstein – niemiecki pancernik typu Deutschland, generacji przeddrednotów, z okresu obu wojen światowych. Brał udział w I wojnie światowej, po czym był jednym z okrętów, które zezwolono Niemcom zatrzymać po wojnie. W 1936 roku został przebudowany na okręt szkolny. Podczas II wojny światowej, od rana 1 września 1939 roku wziął udział w ostrzeliwaniu Westerplatte, stając się jednym z najbardziej znanych symboli ataku na Polskę. Zatopiony w 1944 roku przez lotnictwo brytyjskie, po wojnie był podniesiony i używany przez ZSRR jako okręt-cel.

SMS "Hannover" został zezłomowany w Bremerhaven pomiędzy 1944 a 1946 rokiem.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Hochseeflotte | Hannover (ang.)
 • Mina − ogólne określenie broni w postaci środków rażących, najczęściej ładunków wybuchowych w specjalnej obudowie, z urządzeniem reagującym i zapalającym. Służy do niszczenia siły żywej i sprzętu bojowego przeciwnika, w przeszłości także burzenia obiektów obronnych. Nazwa „mina” (oznaczająca dawniej kopalnię) pochodzi od podkopów wykonywanych pod murami obronnymi w celu ich zawalenia. Traktat wersalski – główny układ pokojowy kończący I wojnę światową, podpisany 28 czerwca 1919 roku przez Niemcy, mocarstwa Ententy, państwa sprzymierzone i stowarzyszone. Został ratyfikowany 10 stycznia 1920 roku i z tą datą wszedł w życie. Traktat ustalił wiele granic międzypaństwowych w Europie oraz wprowadził nowy ład polityczny.
  Warto wiedzieć że... beta

  Morze Bałtyckie, Bałtyk (łac. balteus — pas. Nazwa Bałtyku pojawia się po raz pierwszy u Adama z Bremy) – płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak. Za zachodnią granicę Bałtyku właściwego przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18–20 m od przylądka Gedser (wyspa Falster) do przylądka Darßer Ort (Darß); na zachód od tej linii znajduje się akwen Bałtyku Zachodniego o powierzchni ok. 8000 km² nazywany przez Niemców także Ostsee; akwen ten obejmuje m.in. część wód Cieśnin Duńskich (oprócz Małego i Wielkiego Bełtu) a także mniejsze: Alsenbelt, Fehmarnbelt, Langelandsbælt.
  Republika Weimarska – potoczna nazwa państwa niemieckiego istniejącego w latach 1919-1933 (nazwa urzędowa: Rzesza Niemiecka). Powstała w wyniku rewolucji listopadowej 1918. Było to państwo federalne, demokratyczne, z mieszaną prezydencko-parlamentarną formą rządów. Parlamentem był Reichstag, stolicą – Berlin. Nazwa republiki pochodzi od miasta Weimar, w którym obradowało zgromadzenie narodowe, uchwalające konstytucję. Na powstanie republiki bezpośredni wpływ miały skutki I wojny światowej. Upadek republiki spowodowało powstanie i umocnienie się nazizmu.
  Reichsmark – niemiecka jednostka monetarna, wprowadzona w wyniku wymiany walutowej w 1924 r. (kurs wymiany: 1 bilion marek inflacyjnych = 1 nowa marka). Emitowana przez Reichsbank (Bank Rzeszy). Dzieliła się na 100 reichspfennigów.
  Wilhelmshaven – miasto na prawach powiatu w północno-zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Dolna Saksonia, nad zatoką Jade Morza Północnego. Najbliżej położone duże miasta to: Oldenburg ok. 50 km na południe, oraz holenderskie Groningen ok. 100 km na zachód.
  Pancerniki typu Deutschland – typ niemieckich pancerników z okresu przed I wojną światową, I wojny światowej, okresu międzywojennego i II wojny światowej. Istniał również późniejszy typ niemieckich krążowników ciężkich typu Deutschland – tzw. "pancerników kieszonkowych".
  SMS Pommern - trzeci z pięciu zbudowanych okrętów przeddrednotów typu Deutschland, należących do Kaiserliche Marine. Nazwa okrętu pochodzi od jednej z prowincji pruskiej - Pomorze położonej nad Morzem Bałtyckim.
  Hanower (niem. Hannover) (formalnie Księstwo Brunszwiku i Lüneburga) był państwem wchodzącym w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W zależności od okresu Hanower był księstwem, elektoratem, samodzielnym królestwem lub pruską prowincją. Nazwa państwa pochodzi od jego stolicy, Hanoweru, który był głównym miastem tego regionu od 1636 roku. Obecnie nazwa ta dotyczy już tylko miasta. Większość historycznych ziem dawnego Hanoweru stanowi większość terytorium dzisiejszego landu niemieckiego znanego jako Dolna Saksonia.

  Reklama