SBB

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

SBB (najpierw Silesian Blues Band, później Szukaj, Burz, Buduj – Search, Break, Build) – polski zespół rockowy założony w 1971 w Siemianowicach Śląskich przez Józefa Skrzeka, multiinstrumentalistę i wokalistę grupy. SBB w całym okresie swojej działalności rozwijał kilka stylów muzycznych: blues rock, jazz-rock, czy wreszcie rock progresywny.

The Rock – album studyjny polskiej grupy muzycznej SBB. Wydawnictwo ukazało się 29 października 2007 roku nakładem wytwórni muzycznej Metal Mind Productions. Był to pierwszy album formacji zrealizowany z perkusistą Gaborem Nemethem znanym ze współpracy z grupami Scorpió i P. Mobil. Płyta dotarła do 30. miejsca listy OLiS w Polsce.Sławomir Piwowar (ur. 1953, zm. 17 marca 2015) – polski gitarzysta i klawiszowiec jazzowy i rockowy, kompozytor, aranżer, muzyk sesyjny.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwsza połowa lat 70.[ | edytuj kod]

Pierwsza publiczna informacja o zespole pojawiła się w piśmie Sztandar Młodych, w numerze z 22-23 maja 1971. Jako członkowie zespołu wymienieni są tam basista i wokalista Józef Skrzek (wcześniej grający w Breakoucie, zagrał na płycie 70a), gitarzysta Apostolis Anthimos, perkusista Jerzy Piotrowski, a także akustyk zespołu Grzegorz Maniecki i kierownik organizacyjno-artystyczny Piotr Marzec. Oprócz nich, w pierwszych miesiącach działalności grupy grał w niej harmonijkarz Ireneusz Dudek. Zręby zespołu utworzyły się na przełomie 1969/1970, wówczas została amatorsko zarejestrowana wczesna wersja pierwszego utworu SBB - Memento z banalnym tryptykiem (utwór w innej wersji, nagranej w 1980 pojawi się na płycie o tym tytule). Pierwsze profesjonalne nagrania radiowe zespół zarejestrował w Warszawie, 13 lipca 1971. Były to piosenki Tylko ciebie stworzyć nie mogę (później znany jako Erotyk, pojawi się pod tytułem na pierwszej, eponimicznej płycie z 1974) i A ze mnie popiół (później znany jako Unterbrochene Erotik, pojawi się pod tytułem na wydanej w NRD, eponimicznej płycie z 1978, potocznie nazywanej Amigą, od nazwy wytwórni), oraz instrumentalny utwór Zawijas. Nagranie te nie zachowały się do dzisiaj. W wydanym w 2006 przez Metal Mind Productions boxie Lost Tapes, Vol. 2, na płycie Silesian Blues Band, można usłyszeć amatorskie nagrania koncertów z samego początku działalności zespołu.

Freedom – Live Sopot 1978 - płyta zespołu SBB wydana w 2002 roku przez wydawnictwo Silesia stanowiąca zapis z koncertu w Operze Leśnej w Sopocie z 27 sierpnia 1978 roku.Helmut Nadolski (ur. 27 października 1942 w Gdańsku) – polski kompozytor, kontrabasista, poeta, aktor, performer, artysta multimedialny. Jedna z najbarwniejszych i najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej sceny muzycznej.

Grupa została dostrzeżona jesienią 1971 przez Czesława Niemena, który zaproponował jej muzykom współpracę. Trwała ona od grudnia 1971 do sierpnia 1973. Zespół składający się z SBB, Niemena, i przejściowo Helmuta Nadolskiego i Andrzeja Przybielskiego został ochrzczony przez publicystów mianem Grupy Niemen. Dwa utwory które znalazły się na albumie Ode to Venus - Fly Over The Fields Of Yellow Sunflowers (ze Skrzekiem na skrzypcach elektrycznych) i Rock for Mack, zostały nagrane tylko przez członków SBB, bez Niemena, więc są to de facto pierwsze zachowane utwory SBB. Drogi artystów rozeszły się, ale Skrzek pozostawał w przyjaźni z Niemenem aż do jego śmierci, próbując nawet pod koniec lat 90. XX w. powołać fundację wspierającą polskich artystów.

Martyna Jakubowicz (ur. 24 lutego 1955 w Krakowie) – polska wokalistka, gitarzystka i kompozytorka tworząca muzykę z pogranicza bluesa, rocka i amerykańskiego folku.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

Po rozpadzie Grupy Niemen, Silesian Blues Bandem zainteresował się Franciszek Walicki, już wcześniej znający Skrzeka, który otoczył zespół opieką impresaryjną, zredukował nazwę zespołu do SBB (wcześniej istniejąca tylko jako skrót od Silesian Blues Band) i wymyślił motto grupy Szukaj, Burz, Buduj. Na przełomie 1973/1974 w zespole grał skrzypek Jan Błędowski, i właśnie w takim składzie grupa rejestruje nagrania radiowe Wicher w polu dmie i Lula, w grudniu 1973, w Warszawie - najstarsze zachowane do dzisiaj utwory, nagrane pod szyldem SBB (wydane na albumach kompilacyjnych, odpowiednio Wicher w polu dmie i Sikorki). W nowej formule, już bez Błędowskiego, zespół debiutuje 4 lutego 1974 w krakowskiej hali Wisła.

Centralny Klub Studentów Politechniki Warszawskiej „Stodoła” – klub studencki w Warszawie. Należy do Politechniki Warszawskiej. Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

Pierwsza płyta, SBB, nagrana na koncercie w warszawskiej Stodole 18 i 19 kwietnia 1974, rozeszła się błyskawicznie, osiągając na czarnym rynku cenę czterokrotnie wyższą od detalicznej. Muzyka znajdująca się na płycie, głównie bluesowo-jazzrockowa nawiązuje brzmieniem do Hendrixa i The Cream z silnym brzmieniem fortepianu i gitary basowej. Kolejna płyta Nowy Horyzont wkracza w brzmienia rocka progresywnego, które są obliczem zespołu do dzisiaj. Przykładem jest suita rockowa „Wolność z nami”, na której oprócz preparowanej gitary Apostolisa usłyszeć można wzniosłe partie fortepianu i włoski syntezator Davolisint, oraz grę Piotrowskiego, inspirowaną Billym Cobhamem, a także kontrasty: od fragmentów melodyjnych do kakofonicznych i od łagodnych do bardzo ostrych, heavymetalowych.

Cyprian Kamil Norwid, właściwie Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid herbu Topór (ur. 24 września 1821 w Laskowie-Głuchach, zm. 23 maja 1883 w Paryżu) – polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof.Strange Is This World – album Czesława Niemena i Grupy "Niemen" wydany w RFN śpiewany przez Niemena po angielsku. Płyta zawiera trudną muzykę progresywną. Zawierał rozbudowaną wersję utworu "Dziwny jest ten świat" z angielskim tekstem. Niemenowi towarzyszą muzycy zespołu SBB. Płyta została wydana na winylu przez wytwórnię CBS (europejski oddział Columbia Records).

Druga połowa lat 70.[ | edytuj kod]

Po Nowym Horyzoncie zespół wydał dwie kolejne płyty – Pamięć (1976) i Ze słowem biegnę do ciebie (1977), które są stopniowym przejściem w kierunku przemyślanych kompozycji progresywnych na miarę tamtych lat. W kompozycjach słychać organy Hammonda, syntezatory Mooga – głównie minimooga, które stały się swego rodzaju wizytówką zespołu.

Michał Giercuszkiewicz, (ur. 20 września 1954 w Katowicach) - perkusista polskich bluesowych grup muzycznych Dżem, Kwadrat oraz Bezdomne Psy. Obecnie perkusista Śląskiej Grupy Bluesowej. Udziela się również w grupie Ości. Był przyjacielem zmarłego wokalisty Dżemu Ryszarda Riedla. Do niedawna mieszkał nad Zalewem Solińskim na tratwie w Zatoce Teleśnickiej, niedaleko Półwyspu Brosa. W chwili obecnej mieszka w Kalnicy.Instrument perkusyjny – instrument muzyczny, w którym źródłem dźwięku jest drganie całości lub części instrumentu, które jest wywoływane uderzeniem odpowiedniej części instrumentu pałką, szczotką lub dłonią lub też potrząsaniem całym instrumentem.

W latach 70. SBB odnosiło wielkie sukcesy nie tylko w Polsce, ale również za granicą, wiele koncertując w Czechosłowacji, Niemieckiej Republice Demokratycznej, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Austrii, Finlandii, Szwecji, Danii czy na Węgrzech. W Czechosłowacji wydano w 1978 album SBB (potocznie nazywany Wołanie o brzęk szkła, natomiast w 1979 w RFN jako Slovenian Girls), w NRD, w tym samym roku - również płytę o tytule SBB (potocznie nazywaną Amiga), wyraźnie inspirowaną funkiem. W Niemczech Zachodnich wydane zostają Follow My Dream (1978) i Welcome (1979), o wyraźnie zwartym, piosenkowym repertuarze. Zespół został rozwiązany w 1980 po nagraniu płyty Memento z banalnym tryptykiem (1981). Przyczyną rozwiązania zespołu było przemęczenie nieustanną 10-letnią aktywnością na scenie. Józef Skrzek tak wspomina rok 1980 – Szarpaliśmy pomysłami i szukaliśmy dobrych rozwiązań. Brakowało nam spełnienia i prawidłowej gradacji – choćby finansowej. Ciągłe oczekiwanie na rezultaty komercyjne (...) Zaczęliśmy się frustrować do tego stopnia, że pamiętam przed wyjazdem na trasę do Beneluxów, jak kierowcy ciężarówek nie podejmowali się odpowiedzialności przewozu sprzętu, bo pękały opony na złych felgach.

Harmonijka ustna to instrument muzyczny z grupy aerofonów. Dźwięk wydobywa się podczas ruchu powietrza w szczelinach, przy których znajdują się metalowe blaszki zwane stroikami (pot. języczkami), które wprawione w drgania wydają dźwięki zależne od ich długości. Harmonijka ustna była pierwszym instrumentem Jimiego Hendrixa.Live in Sopot 1978. Extended Freedom - płyta zespołu SBB wydana w 2009 roku przez e-silesia.info zawierająca częściowo znany już materiał z płyty Live In Sopot 1978 wydanej w roku 2002, stanowiącej zapis z koncertu w Operze Leśnej w Sopocie z 1978 roku.

Po rozwiązaniu zespołu Józef Skrzek kontynuował karierę solową, wydając w 1980 roku album solowy pt. Józefina, zaś Apostolis Anthimos wyjechał do Grecji, aby tam pracować jako muzyk sesyjny, powracając do Polski jedynie na występy i nagrania z Tomaszem Stańko, Jerzy Piotrowski współpracuje z różnymi wykonawcami, między innymi z Kombi, Young Power czy Martyną Jakubowicz.

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Budai Ifjusagi Park 1977 - płyta zespołu SBB wydana w 2001 roku przez KOCH International (a także w 2004 i 2005 roku przez Metal Mind Productions).

Reaktywowanie[ | edytuj kod]

Zespół powracał kilkakrotnie w latach dziewięćdziesiątych – kolejno w 1991, 1993 i 1998 roku. Okazją do powrotu był m.in. koncert organizowany przez Franciszka Walickiego „Trzy dekady rocka w Polsce”.

SBB podczas próby do Fryderyków w 2013 r.
Sławomir Piwowar podczas próby SBB przed wręczeniem nagród muzycznych – Fryderyków w 2013 r.

W latach 90. nie powstała żadna nowa płyta studyjna, natomiast zespół opublikował kilka płyt koncertowych. Spośród nich wyróżniała się SBB w filharmonii, planowana już od dawna przez Skrzeka. Projekt z orkiestrą symfoniczną miał powstać już przy okazji płyty Ze słowem biegnę do ciebie, jednak ówczesny wydawca, Polskie Nagrania, nie zdobył odpowiednich środków.

Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

XXI wiek[ | edytuj kod]

Rok 2000 to kolejny powrót zespołu na scenę rockową. W 2004 wytwórnia Metal Mind Productions wydała reedycje wszystkich katalogowanych płyt zespołu, wzbogaconych o bonusy. Tym razem zespół skrócił formy muzyczne (suity) na rzecz przemyślanych utworów rockowych. Nadal wykorzystywany był minimoog, jednak brzmienie stało się ostrzejsze, o czym świadczył utwór „Skała” z albumu The Rock. Do przyjaźni Józefa Skrzeka z Czesławem Niemenem nawiązywał utwór „Pielgrzym” na podstawie wiersza Cypriana Kamila Norwida. Na płycie New Century zespół wspominał Boba Mooga stylową kompozycją „Duch Pokoleń” – jest to zamiłowanie zespołu do instrumentów Mooga, a jednocześnie hołd złożony kultowemu wynalazcy. W piosence „Zug a zene mindenhol” z The Rock wystąpił wokalista węgierskiego zespołu Locomotiv GT Tamás Somló.

Kombi – polski zespół muzyczny założony w 1976 roku przez Sławomira Łosowskiego (ur. 1951), grającego na elektrycznych i elektronicznych instrumentach klawiszowych. W 1969 roku Łosowski założył zespół Akcenty, który grał do 1976 roku. Od 1976 aż do rozwiązania w 1992 roku grupa występowała pod nazwą Kombi a jej człon tworzyli Sławomir Łosowski, Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk.Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.

Kolejnymi albumami zespołu SBB w XXI wieku są: Iron Curtain (2009), następnie Blue Trance (2010), oraz nagrany w duecie (bez perkusisty Gábora Németha) SBB (2012). 13 kwietnia 2014 z okazji festiwalu Jazz Nad Odrą wystąpił reaktywowany oryginalny skład SBB z Jerzym Piotrowskim na perkusji. Zespół wykonał z towarzyszeniem muzyków NOSPR, Sławomira Piwowara i Marcina Pospieszalskiego najważniejsze kompozycje z lat 70., m.in. suitę Ze słowem biegnę do ciebie.

Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

22 września 2016 roku po kilkakrotnie przekładanej premierze ukazał się pierwszy od 36 lat studyjny album SBB nagrany ponownie w składzie z Jerzym Piotrowskim. Płyta została zatytułowana Za Linią Horyzontu.

Muzycy[ | edytuj kod]

Obecny skład zespołu[ | edytuj kod]

 • Józef Skrzekśpiew, gitara basowa, banjo, harmonijka ustna, instrumenty klawiszowe, kontrabas, instrumenty perkusyjne (od 1971)
 • Apostolis „Lakis” Anthimosgitara, buzuki, perkusja, instrumenty perkusyjne, gitara basowa, instrumenty klawiszowe (od 1971)
 • Jerzy „Keta” Piotrowski – perkusja, instrumenty perkusyjne (1971–1994, od 2014)
 • Byli członkowie zespołu[ | edytuj kod]

 • Ireneusz Dudek – harmonijka ustna (1971-1972)
 • Jan Błędowski – skrzypce elektryczne, gitara basowa (1973-1974)
 • Sławomir Piwowar – gitara, instrumenty klawiszowe, kontrabas (1979–1980, 2006, 2014)
 • Mirosław Muzykant – perkusja, instrumenty perkusyjne (1998–1999)
 • Paul Wertico – perkusja, instrumenty perkusyjne, śpiew (2000–2007)
 • Gábor Németh – perkusja, instrumenty perkusyjne (2007–2011)
 • Z zespołem występowali także gościnnie inni muzycy np. Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski, Michał Urbaniak, Don Cherry, Bob Lenox, George Bishop, Jan Skrzek, Andrzej Urny, Colin Bass czy perkusiści: Michał Giercuszkiewicz (2002, 2003), Irek Głyk (2004, 2006, 2010, 2012), Krzysztof Dziedzic (2012) i Frank Parker (2013).

  Józef Skrzek (ur. 2 lipca 1948 w Siemianowicach Śląskich-Michałkowicach) – polski multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor, starszy brat Jana Skrzeka.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Apostolis Anthimos właśc. Apostolos Anthimos, znany również jako Antymos Apostolis (ur. 25 września 1954 w Siemianowicach Śląskich) – polski kompozytor, multiinstrumentalista, m.in. gitarzysta rockowy i jazzowy.
  Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.
  Franciszek Walicki, ps. Jacek Grań (ur. 20 lipca 1921 w Łodzi) – polski dziennikarz muzyczny, publicysta, autor tekstów piosenek, działacz kulturalny, współtwórca wielu zespołów muzycznych, także kompozytor, uważany za ojca polskiego bigbitu i rocka.
  Complete Tapes 1974 – dwupłytowy album polskiego zespołu rockowego SBB, zawierający niemal kompletny zapis dwóch koncertów, jakie odbyły się 18 i 19 kwietnia 1974 roku w warszawskim klubie "Stodoła" (cały koncert z 19 kwietnia, jako bonusy – utwory, które następnego dnia nie były przez zespół grane albo były, ale w innych wersjach). Część utworów nigdy nie była udostępniona na żadnym nośniku, inne natomiast, które stanowiły debiutancką płytę zespołu (SBB), ukazane są tutaj po raz pierwszy w pełnych wersjach. Reżyserem nagrań, dokonywanych dla Polskich Nagrań Muza był Ryszard Poznakowski. Dwupłytowy (2 CD) album wydany został w 2007 w formie digipacku przez Metal Mind Productions w limitowanym nakładzie.
  Iron Curtain - album studyjny polskiej grupy muzycznej SBB. Wydawnictwo ukazało się 26 stycznia 2009 roku nakładem wytwórni muzycznej Metal Mind Productions. W ramach promocji do utworu "Camelele" zostrał zrealizowany teledysk, który przygotowali Piotr Godzina oraz Dariusz Świtała. Płyta dotarła do 17. miejsca listy OLiS w Polsce.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Buzuki – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych wywodzący się z Azji Środkowej, popularny również w muzyce celtyckiej.

  Reklama