• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • S-VHS

  Przeczytaj także...
  VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.S-Video (ang. Separated Video), oddzielny sygnał wizyjny – standard przesyłania sygnału wizyjnego umożliwiający uzyskanie lepszej jakości niż w standardzie Composite video, dzięki oddzieleniu sygnału luminancji (informacje o jasności barw) od sygnału chrominancji (informacje o nasyceniu barw). Standard S-Video nazywany jest czasami Super Video lub Y/C, a także błędnie S-VHS. Złącze standardu S-Video przenosi tylko sygnał wizyjny, a sygnały fonii przesyłane są oddzielnymi przewodami.
  Rozdzielczość ekranu – jeden z parametrów trybu wyświetlania, parametr określający liczbę pikseli obrazu wyświetlanych na ekranie w bieżącym trybie pracy monitora komputerowego, telewizora a także każdego innego wyświetlacza, którego obraz budowany jest z pikseli. Rozdzielczość wyraża się w postaci liczby pikseli w poziomie i w pionie. Rozdzielczość w poziomie składa się z pionowych linii, natomiast w pionie z poziomych linii.
  Kaseta S-VHS i S-VHS-C - wierzchnia strona
  Magnetowid S-VHS

  S-VHS – system zapisu taśm video przeznaczony na rynek konsumencki, będący nowocześniejszą wersją formatu VHS. Twórca formatu, firma JVC produkowała też profesjonalne kamkordery i magnetowidy studyjne S-VHS, z powodzeniem wykorzystywane w latach 90. np. przez TVP, do mniej ważnych zadań jak np. program "Kurier województw" (technologia ta częściowo wyparła taśmę 16 mm, i zmniejszyła ekipę realizacyjną z 5-6 do 2 osób).

  Magnetowid – urządzenie do magnetycznego rejestrowania i odtwarzania obrazu z taśmy magnetycznej, działające na podobnej zasadzie jak magnetofon.Hi-fi (czyt. haɪ̯fɪ), skrótowiec (od ang. high fidelity, wysoka wierność) – nazwa określająca odtwarzanie dźwięku o jakości bardzo zbliżonej do oryginału. Parametry, które muszą spełniać urządzenia oznaczone symbolem hi-fi, są określone w normie DIN 45500 z roku 1973 (stosowano także normę IEC 268). Dotyczy ona m.in. maksymalnego poziomu szumów i zniekształceń nieliniowych, a także pasma przenoszenia wyznaczonego na podstawie charakterystyki amplitudowej.

  Dane techniczne[ | edytuj kod]

 • System S-VHS oferuje rozdzielczość na poziomie około 400 linii (VHS - 240 linii) oraz znacznie lepiej reprodukuje kolory, dzięki rozdzieleniu kompozytowego sygnału wideo na dwa sygnały: luminancji (jasności) i chrominancji (koloru). W standardzie S-VHS dźwięk jest zapisywany z jakością hi-fi.
 • W kamkorderach i magnetowidach standardu S-VHS dodano dodatkową głowicę kasującą, tzw. flying erase head. Dzięki temu można wykonywać niedostępne wcześniej operacje edycyjne takie, jak insert.
 • Magnetowidy S-VHS posiadają dodatkowe wejścia i wyjścia S-VIDEO służące do przesyłu rozdzielonego na chrominancję i luminancję sygnału wizji. Przy łączeniu urządzeń sygnałem S-Video dźwięk przesyłany jest oddzielnym torem (oddzielnymi kablami audio). Niektóre urządzenia mają wejścia do wtyczek typu SCART, wymagany jest wtedy jednak kabel o dostatecznej liczbie żył, a w szczególności przesyłający osobno chrominancję, luminancję oraz dźwięk.
 • Połączenie S-VIDEO, u góry sygnały kodujące obraz, wtyczka typu Hosiden, u dołu dźwięk stereofoniczny, wtyczki typu Cinch

  Kompatybilność[ | edytuj kod]

 • Na potrzeby kamer domowego użytku typu Handycam opracowano miniaturowe kasety S-VHS-C.
 • Nagrane kasety standardu S-VHS nie są kompatybilne z magnetowidami standardu VHS. Oznacza to, że nie można odtwarzać kaset S-VHS na magnetowidzie VHS, magnetowidy standardu S-VHS z reguły umożliwiają odtwarzanie również formatu VHS.
 • Kamera filmowa – urządzenie o działaniu zbliżonym do aparatu fotograficznego. Ciężka, kosztowna, profesjonalna odmiana kamery. Kamera filmowa wykonuje sekwencję wysokiej jakości zdjęć w bardzo krótkich odstępach czasu i rejestruje je na taśmie filmowej. Obecnie, w profesjonalnych produkcjach stosuje się zazwyczaj kamery filmowe wykorzystujące taśmy filmowe 35 mm. Kamer filmowych nie należy mylić z mniej skomplikowanymi kamerami telewizyjnymi, używanymi między innymi do nagrywania materiałów dla wiadomości telewizyjnych. Cechą charakterystyczną profesjonalnych kamer jest, czasem dość dużych rozmiarów, zasobnik na taśmę filmową.Kamkorder (ang. camcorder, od video CAM'era re'CORDER) – urządzenie wideo zawierające zintegrowaną kamerę i magnetowid.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.55 sek.