• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rzeki w Estonii  Podstrony: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] 8 [9]
  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Halliste (est. Halliste jõgi) – rzeka w Estonii o długości 86 km i powierzchni dorzecza 1900 km². Uchodzi do Navesti.
  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Estonia. Warunki naturalne, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2019-08-05].
 • General overview of Estonian nature, Location and natural conditions, The hydrographic network. W: Estonica, Encylopedia about Estonia. Estonian Institute. [dostęp 2019-08-05]. (ang.)


 • Podstrony: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] 8 [9]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rannapungerja (est. Rannapungerja jõgi) - rzeka przepływająca przez gminy Tudulinna i Mäetaguse w prowincji Virumaa Wschodnia w Estonii. Rzeka wypływa z miejscowości Atsalama. Uchodzi do jeziora Pejpus w miejscowości Rannapungerja. Ma długość 52 km i powierzchnię dorzecza 594,6 km². W pobliżu rzeki na północ od miejscowości Rannapungerja znajduje się grupa kilku kurhanów. Głównymi dopływami są Mäetaguse, Tagajõgi.
  Piusa (est. Piusa jõgi, także Pimža jõgi, ros. Пиуза, Пимжа) – rzeka w południowo-zachodniej Estonii i w obwodzie pskowskim w Rosji
  Preedi jõgi (est. Preedi jõgi) – rzeka w środkowej Estonii. Rzeka ma źródła na wschód miejscowości Varangu, gmina Väike-Maarja. Wpada do rzeki Põltsamaa na południe od miejscowości Rõhu, gmina Koeru. Ma długość 26,4 km i powierzchnię dorzecza 291,5 km².
  Penijõgi (est. Penijõgi) – rzeka w zachodniej Estonii. Rzeka wypływa z okolic miasta Lihula w gminie Lihula. Wpada do rzeki Kasari parę kilometrów na północ od wsi Penijõe na terenie Parku Narodowego Matsalu. Ma długość 11,1 km i powierzchnię dorzecza 59,5 km².
  Emajõgi (niem. Embach, łot. Mētra) – rzeka w Estonii o długości 101 km, wypływa z jeziora Võrtsjärv, płynie poprzez prowincję Tartu i wpada do jeziora Pejpus. Nazwa Emajõgi oznacza "Rzeka-matka" w języku estońskim. Jest drugą co do przepływu rzeką w kraju i jedyną w pełni żeglowną.
  Virumaa Wschodnia (est. Ida-Viru maakond) – jedna z 15 prowincji w Estonii, znajdująca się w północno-wschodniej części kraju. W prowincji 70,8% ludności stanowią Rosjanie, tylko 19,9% to Estończycy, 2,7% Ukraińcy, 2,8% Białorusini, 1,4% Finowie, 2,4% należy do innych grup etnicznych.
  Vardi (est. Vardi jõgi) – rzeka w zachodniej Estonii. Rzeka wypływa z okolic wsi Ohulepa w gminie Rapla. Uchodzi do Kasari na północ od wsi Hiietse. Ma długość 19 km i powierzchnię dorzecza 86,5 km². Na południe od wsi Varbola wpada do niej rzeka Ohukotsu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.