Rzecznik Finansowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Rzecznik Ubezpieczonych)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rzecznik Finansowy (do 2015 Rzecznik Ubezpieczonych) – polski urząd państwowy, którego zadaniem jest ochrona klientów podmiotów rynku finansowego, takich jak zakłady ubezpieczeń, banki, biura maklerskie, czy firmy pożyczkowe. Rzecznik rozpatruje reklamacje, udziela porad i wsparcia osobom fizycznym, które są stroną umowy z podmiotem finansowym.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Rzecznika Finansowego powołano ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym. Urząd ten wywodzi się z powołanego w 1995 r. Rzecznika Ubezpieczonych. Podstawę funkcjonowania Rzecznika Ubezpieczonych regulowała ustawa z dnia 22 maja 2003 o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym oraz Rzeczniku Ubezpieczonych.

Halina Bronisława Olendzka (ur. 31 sierpnia 1945 w Świętej Katarzynie) – polska polityk, lekarka, chirurg dziecięcy, posłanka na Sejm V i VI kadencji, była wiceminister pracy, Rzecznik Ubezpieczonych.Mariusz Jerzy Golecki – prawnik, urzędnik, nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego, ekspert w zakresie regulacji rynku kapitałowego, pionier ekonomicznej analizy prawa w Polsce. Od 2019 Rzecznik Finansowy.

Obecnym Rzecznikiem Finansowym jest dr hab. Mariusz Golecki, który został powołany na to stanowisko z dniem 12 października 2019 r. Mariusz Golecki jest profesorem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz w Instytucie Ekspertyz Ekonomicznych i Finansowych. Zastępcami Rzecznika Finansowego są Paweł Zagaj (od 2016) i Andrzej Kiciński (od 2020).

Aleksandra Wiktorow (ur. 1952) – polska ekonomistka, była wiceminister pracy oraz prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Rzecznicy[ | edytuj kod]

  • Stanisław Rogowski (1995–2007) – Rzecznik Ubezpieczonych
  • Halina Olendzka (2007–2011) – Rzecznik Ubezpieczonych
  • Aleksandra Wiktorow (2011–2019) – w latach 2011–2015 Rzecznik Ubezpieczonych, w latach 2015–2019 Rzecznik Finansowy
  • Mariusz Golecki (od 2019)
  • Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.


    Podstrony: 1 [2] [3]
    Reklama