Ryszard Krauze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ryszard Krzysztof Krauze (ur. 27 maja 1956 w Sopocie) – polski inżynier, przedsiębiorca, miliarder; jeden z najbogatszych Polaków (notowany w latach 1994–2013 na liście tygodnika „Wprost”).

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Polskie Towarzystwo Informatyczne – organizacja zrzeszająca polskich informatyków, zarejestrowana 22 maja 1981. Celem PTI jest wspieranie działalności naukowej w obszarach związanych z informatyką, popularyzacja informatyki, reprezentowanie członków przed instytucjami w kraju i za granicą. Skupia (2006) ok. 2000 osób, jest organizatorem cyklicznych przedsięwzięć środowiskowych (krajowych i międzynarodowych konferencji, spotkań integracyjnych informatyków, konkursów, nagród).

Edukacja[ | edytuj kod]

Jest absolwentem II LO w Gdyni i technologii budowy maszyn Politechniki Gdańskiej.

Kariera[ | edytuj kod]

W latach 1984–1986 zatrudniony był formalnie w Centrali Handlu Zagranicznego Polservice (Warszawa); za pośrednictwem tego przedsiębiorstwa, mając 28 lat, wyjechał na kontrakt do pracy w RFN. W Niemczech zatrudniała go wówczas również Mole Lederwarenhandel GmbH, zajmująca się handlem wyrobami skórzanymi. W tym czasie także jego matka, Irena Krauze, pracowała w tym kraju; była dyrektorem oddziału przedsiębiorstwa Poltrans Hamburg, zajmującego się spedycją. Później w latach 90. Irena Krauze była prezesem innego hamburskiego przedsiębiorstwa – IDT Data Technology Handelsgesellschaft mbH). Przez wiele lat doradzała synowi w prowadzeniu interesów. Ryszard Krauze po powrocie do Polski w 1987 roku zainwestował zarobione w Niemczech 35 tys. dolarów w niewielkie przedsiębiorstwa komputerowe Prokom, którą prowadził wówczas Ryszard Kajkowski. W kolejnych latach przedsiębiorstwo to przeszło w ręce Ryszarda Krauze. Prokom w kolejnych latach stał się dużym przedsiębiorstwem (późniejszy Prokom Software SA). Kluczowe znaczenie dla jej wzrostu miało uzyskanie przez nią, w okresie transformacji ustrojowej, zamówienia na dostawę systemu informatycznego dla ZUS. Prokom Software SA był przez lata jedną z największych polskich przedsiębiorstw informatycznych, uzyskujących znaczne dochody z kontraktów informatyzacji sektora publicznego: informatyzacja ZUS, MON, MEN, NIK, KGHM, Poczty Polskiej. 1 kwietnia 2008 Prokom przestał istnieć w wyniku połączenia z Asseco Poland.

Baryłka – jednostka objętości cieczy i ciał sypkich, poza krajami anglosaskimi używana głównie w handlu ropą naftową.Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, nazywany często Konkursem Chopinowskim – jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wykonawczych na świecie, odbywający się co 5 lat w Warszawie. Jest jednym z niewielu konkursów monograficznych – we wszystkich jego etapach wykonywane są wyłącznie utwory jednego kompozytora. Zainicjowany został w 1927 r. przez polskiego pianistę, profesora Jerzego Żurawlewa (1886–1980).

Biznesmen kontrolował również spółkę Prokom Investments posiadającą akcje w takich spółkach jak Polnord (budownictwo), Beskidzki Dom Maklerski (finanse), Kompap (poligrafia), Bioton (biotechnologia).

W sierpniu 2006 kupił udziały w czterech kazachskich przedsiębiorstwach, mających koncesje na eksploatację złóż ropy naftowej w Kazachstanie, szacowane na 2 mld baryłek (co odpowiada 13-letniemu zapotrzebowaniu Polski). Krauze zapłacił za nie ok. 400 mln dolarów, w wydobycie pod marką Petrolinvest miał zainwestować kolejne 400 mln. We wrześniu 2007 wydobyto pierwszą baryłkę ropy ze złoża o przewidywanej pojemności ok. 250 milionów baryłek. Z ramienia Prokom Investment Ryszard Krauze zasiada w radzie dyrektorów wyszukiwarki Hakia.

Lista 100 najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost” to zestawienie Polaków z największym zgromadzonym majątkiem. Osób zamożnych w Polsce od roku 2012 jest już ponad 750 tys., a ich roczny dochód to prawie 130 mld złotych.Zakład Ubezpieczeń Społecznych (oficjalny skrót: ZUS) – państwowa instytucja publicznoprawna realizująca zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych w Polsce.

W 2008 roku znalazł się w rankingu Miliarderów Świata miesięcznika Forbes na 897. miejscu, z majątkiem szacowanym na 1,3 mld dolarów.

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.
Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach – muzeum w domu rodzinnym papieża Jana Pawła II mieszczące się przy ulicy Kościelnej 7 (dawniej Rynek 2) w Wadowicach obok Bazyliki Ofiarowania NMP, dokumentujące życie i działalność kapłańską, a także związki papieża z Wadowicami.
Przedsiębiorca – w polskim systemie prawa podmiot, który prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą (art. 43 k.c.; art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Uważa się także za niego wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
Ropa naftowa (olej skalny, czarne złoto) – ciekła kopalina, złożona z mieszaniny naturalnych węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych (bituminów), z niewielkimi domieszkami azotu, tlenu, siarki i zanieczyszczeń. Ma podstawowe znaczenie dla gospodarki światowej jako surowiec przemysłu chemicznego, a przede wszystkim jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych.
Bioton S.A. – polskie przedsiębiorstwo biotechnologiczne zajmujące się produkcją leków. Założone 24 sierpnia 1989 r.
Szkoła Wyższa Prawa i Dyplomacji w Gdyni (SWPD) (do 2010 jako Wyższa Szkoła Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych w Gdyni) – nieistniejąca uczelnia niepubliczna z siedzibą w Gdyni, funkcjonująca w latach 1996 - 2013.
RMF24 – polski internetowy serwis informacyjny aktywny od 25 stycznia 2010. RMF24 prezentuje informacje o wydarzeniach w Polsce i zagranicą w kategoriach: fakty, ekonomia, sport, kultura, nauka, opinie, raporty, wideo, audio i foto. Informacje są redagowane przez dziennikarzy i korespondentów Faktów RMF FM.

Reklama