• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ryszard Janusz Baj

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwarii – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu czerskiego archidiecezji warszawskiej.
  Redaktor naczelny – osoba odpowiadająca za całość czasopisma (dziennika lub innego periodyku) albo programu telewizyjnego. W praktyce jest to osoba, która kieruje całością działań redakcji od strony merytorycznej i odpowiada za kształt oraz zawartość czasopisma. Redaktor naczelny kieruje także pracą zespołu dziennikarzy, często odpowiadając także za ich przyjmowanie i zwalnianie.

  Ryszard Janusz Baj (ur. 1947, zm. 20 kwietnia 2017) – polski działacz samorządowy i dziennikarz.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Jako dziennikarz był pracownikiem między innymi „Słowa Powszechnego”, „Zielonego Sztandaru” (którego w latach 2005-2006 był redaktorem naczelnym) oraz „Rzeczpospolitej”. W 1990 bezskutecznie ubiegał się o urząd burmistrza Góry Kalwarii. W 1994 założył gazetę lokalną „Nad Wisłą”, której był również redaktorem naczelnym. W latach 1998–2002 sprawował urząd burmistrza Góry Kalwarii.

  Burmistrz (śrwniem. burc-meister lub burger-meister „zwierzchnik gminy miejskiej lub wiejskiej”) – w wielu krajach najwyższy rangą urzędnik władz lokalnych np. miasta lub gminy. Góra Kalwaria (jid. גער Ger) – miasto w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, nad Wisłą, 34 km od centrum Warszawy.

  Zmarł na atak serca 20 kwietnia 2017. 24 kwietnia po mszy w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny został pochowany na cmentarzu katolickim w Górze Kalwarii.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ryszard Janusz Baj − Profil Osoby z KRS (pol.). osoby-krs.pl. [dostęp 2017-04-24].
  2. Nie żyje Ryszard Janusz Baj, były burmistrz Góry Kalwarii (pol.). piasecznonews.pl. [dostęp 2017-04-24].
  3. Zmarł były burmistrz Góry Kalwarii (pol.). wpi24.net. [dostęp 2017-04-24].
  4. Polska prasa. Zielony Sztandar (pol.). cba.pl. [dostęp 2017-04-24].
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. 20 kwietnia jest 110. (w latach przestępnych 111.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 255 dni.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Góra Kalwaria (do 1954 gmina Kąty) – gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim 42 kilometry od centrum Warszawy. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie warszawskim.
  Rzeczpospolita” – ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny i ekonomiczno-prawny wydawany w średnim nakładzie jednorazowym około 94 tys. egzemplarzy, jego wynik sprzedaży wynosi 63 tys. (dane z lutego 2013 roku). Tytuł dziennika to staropolskie określenie państwa o ustroju republikańskim. Wydawcą jest spółka Presspublica.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.599 sek.