• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rysa - mineralogia

  Przeczytaj także...
  Barwa – wrażenie psychiczne wywoływane w mózgu ludzi i zwierząt, gdy oko odbiera promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła. Główny wpływ na to wrażenie ma skład widmowy promieniowania świetlnego, w drugiej kolejności ilość energii świetlnej, jednak niebagatelny udział w odbiorze danej barwy ma również obecność innych barw w polu widzenia obserwatora, oraz jego cechy osobnicze, jak zdrowie, samopoczucie, nastrój, a nawet doświadczenie i wiedza w posługiwaniu się zmysłem wzroku.Porcelana – rodzaj białej, przeświecającej ceramiki wysokiej jakości, wynaleziony w Chinach w VII w. Porcelana jest wytwarzana z mieszanki glinki kaolinowej ze skaleniem i kwarcem poprzez wypalanie uformowanych wyrobów w temperaturze od 920-980 °C (wyroby nieszkliwione, tzw. biskwit) aż do 1280-1460 °C (wyroby szkliwione). Charakteryzuje się niską nasiąkliwością, bardzo dobrymi właściwościami dielektrycznymi, dużą wytrzymałością mechaniczną, wysoką odpornością na działanie czynników chemicznych i nieprzepuszczalnością dla cieczy i gazów.
  Stal – stop żelaza z węglem, plastycznie obrobiony i obrabialny cieplnie, o zawartości węgla nieprzekraczającej 2,10%, co odpowiada granicznej rozpuszczalności węgla w żelazie (dla stali stopowych zawartość węgla może być dużo wyższa). Węgiel w stali najczęściej występuje w postaci perlitu płytkowego. Niekiedy jednak, szczególnie przy większych zawartościach węgla, cementyt występuje w postaci kulkowej w otoczeniu ziaren ferrytu.

  Rysa – w mineralogii, barwa proszku, jaki powstaje po sproszkowaniu minerału.

  Barwa rysy, czy też proszku jest bardzo ważną cechą diagnostyczną przy rozpoznawaniu minerałów. Nazwa wywodzi się stąd, że najłatwiej proszek uzyskać poprzez zarysowanie próbki. Najprostszym urządzeniem jest ostrze stalowe lub twardsze, lecz najpowszechniejsza jest biała płytka porcelanowa. Na jej białym tle najłatwiej można określić barwę proszku uzyskanego przez potarcie minerału o płytkę.

  Minerał (fr. minéral, od celt. mina – kopalnia) – pierwiastek lub związek chemiczny będący normalnie ciałem krystalicznym, którego struktura ukształtowała się w toku procesów geologicznych.Hematyt (gr. haema (haima), krew; haimatites, krwisty; w nawiązaniu do czerwonej barwy tego minerału po jego sproszkowaniu) – pospolity minerał, tlenek żelaza(III).

  Barwa rysy bywa inna niż barwa minerału dostrzegana makroskopowo. Ułatwia to identyfikację odmian minerałów różniących się barwą, np. hematyt Fe2O3, tworzy wiele odmian o różnych barwach i odcieniach, jednak każda jego postać daje nam brunatnowiśniową rysę.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Właściwości fizyczne i chemiczne minerałów
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.721 sek.