Rynna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Typowe zamontowanie rynny na wspornikachrynhakach
Rura spustowa biegnąca od rynny do ziemi
Zakończenie rury spustowej – wylot swobodny wody deszczowej na ziemię
Rynna drewniana

Rynna – półotwarta rura najczęściej kładziona wokół krawędzi dachu budynków, do której spływa woda opadowa z dachu podczas deszczu. Rynnę podtrzymuje wspornik rynny (inne nazwy: hak do rynny, pot. rynajza, rynhak).

Rura – element konstrukcyjny o przekroju poprzecznym zwykle w kształcie pierścienia i znacznej długości. Rury są stosowane jako przewody do prowadzenia cieczy i gazów lub jako elementy do budowy maszyn i innych urządzeń technicznych oraz konstrukcji budowlanych. Wykonane mogą być ze stali, żeliwa, metali kolorowych, betonu, żelbetu, tworzyw sztucznych (np. polietylenu, polichlorku winylu). Mogą stanowić także osłonę np. dla prowadzonych przewodów elektrycznych. Stosuje się rury do prowadzenia instalacji w osłonach termicznych tzw. rury termoizolowane.Rzygacz (gargulec, garłacz, pluwacz, plwacz) – w architekturze, dekoracyjne, ozdobne, wystające poza lico muru, zakończenie rynny dachowej, z którego woda deszczowa ma swobodny odpływ.

Rynna często jest mylona z rurą spustową, czyli pionową rurą, łączącą rynnę z ziemią lub podziemną instalacją kanalizacji deszczowej.

Rynna działa na zasadzie grawitacyjnego spływu wody, dlatego jest położona ze spadkiem w kierunku rury spustowej. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się podciśnieniowe rury typu pluvia, które nie wymagają zachowania spadków.

Zdarza się, że woda deszczowa nie jest odprowadzana z dachu do poziomu ziemi lub do instalacji kanalizacji deszczowej, tylko po zebraniu w rynnie swobodnie wypuszczona z wysokości za pomocą rzygaczy.

Deszcz – opad atmosferyczny dosięgający powierzchni Ziemi w postaci kropel wody o średnicy większej od 0,5 mm. Gdy krople są mniejsze niż 0,5 mm opad taki nazywa się mżawką. Opad nie sięgający powierzchni Ziemi nazywa się virgą.Dach – górna, najwyższa część budynku, mająca za zadanie przykrycie i osłanianie go przed wpływami atmosferycznymi.

Organizacja Society for the Protection of Ancient Buildings w Wielkiej Brytanii organizuje co roku w listopadzie, w ostatnim dniu tygodnia drobnych remontów budynków National Maintanance Week – symboliczny National Gutters Day (Narodowy Dzień Rynien), podczas którego właściciele domów mają oczyścić rynny z liści i dokonać potrzebnych napraw przed nadejściem zimy.

The Society for the Protection of Ancient Buildings (SPAB) – organizacja charytatywna założona w 1877 przez Williama Morrisa w celu przeciwstawienia się, jak uważał, destrukcyjnej „odbudowie” średniowiecznych budynków przez wiktoriańskich architektów w Anglii. Powstanie stowarzyszenia zapoczątkowało ruch na rzecz konserwacji budynków i powstawanie kolejnych podobnych organizacji na terenie Wielkiej Brytanii.Kanalizacja – system rur, koryt, kolektorów służący do odprowadzania ścieków sanitarnych (kanalizacja sanitarna), deszczowych (kanalizacja deszczowa) lub sanitarnych i deszczowych (kanalizacja ogólnospławna).

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kanalizacja
 • odwodnienie (budownictwo)
 • rzygacz
 • sima
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ten Easy Energy Tips (ang.). National Maintanance Week. [dostęp 21 lutego 2013].
  2. Check your gutters before winter storms (ang.). Spenborough Guardian, 3 grudnia 2012. [dostęp 21 lutego 2013].
  3. David Freezer: Norwich Society backs campaign to smarten up our fine city (ang.). Eastern Daily Press, 23 listopada 2011. [dostęp 21 lutego 2013].
  Reklama