Rybie oko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdjęcie wykonane aparatem z matrycą APS-C i obiektywem typu rybie oko o ogniskowej 10 mm
Zdjęcie wykonane aparatem z matrycą pełnoklatkową i obiektywem typu rybie oko o ogniskowej 15 mm

Rybie okoobiektyw fotograficzny, zwany również z ang. fisheye, o nieskorygowanej dystorsji objawiającej się w tym przypadku beczkowatymi zniekształceniami obrazu.

Obiektyw fotograficzny – układ optyczny (ewentualnie pojedyncza soczewka), który w aparacie fotograficznym tworzy na matówce, błonie fotograficznej albo światłoczułej matrycy CCD lub CMOS obraz widzianych obiektów.Konwerter szerokokątny – element optyczny, najczęściej nakręcany na obiektyw standardowy w celu poszerzenia kąta widzenia. W fotografii amatorskiej bywa stosowany jako zamiennik drogich szerokokątnych obiektywów, pozwalając na stosunkowo łatwe wzbogacenie możliwości posiadanego aparatu.

Wyróżniane są dwa rodzaje tego typu obiektywów:

 1. kołowe – obraz stanowi koło w kadrze,
 2. pełnoklatkowe – obraz zajmuje całą powierzchnię kadru.

Jako rybie oko wykonywane są najczęściej obiektywy o bardzo szerokim kącie widzenia, rzędu 180°–220°.

Nazwę rybiego oka nosi także typ „judasza” do drzwi, zapewniający szerokie pole widzenia.

APS-C (ang. Advanced Photo System type-Classic) - format przetwornika obrazu w aparatach cyfrowych mniejszy ok. 1,5x od klatki 35 mm. Standard w popularnych lustrzankach cyfrowych. Przetworniki w aparatach Canon są 1,6x mniejsze, Nikon/Pentax/Sony Alfa/Minolta 1,5x mniejsze, Sigma 1,7x mniejsze od klatki filmowej standardu 35 mm. Aby uzyskać ekwiwalent ogniskowej obiektywu należy pomnożyć "crop" i długość ogniskowej (np. 70mm x 1,5 = 105mm). Konkurencyjny dla standardu APS-C jest format 4/3.Kąt widzenia – kąt płaski, mierzony w stopniach, który zawarty jest w danej płaszczyźnie pomiędzy skrajnymi promieniami przechodzącymi przez dany układ optyczny. W przypadku urządzeń optycznych jak np. lornetka, często definiowany jest jako szerokość obszaru widzianego. W przypadku ludzkiego wzroku częściej mówi się o polu widzenia.

Przykładowe obiektywy "fisheye"[ | edytuj kod]

 • Peleng 8 mm

 • Samyang 8 mm

 • Sigma 10 mm

 • Nikkor 16 mm

 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • obiektyw szerokokątny
 • obiektyw stałoogniskowy
 • konwerter szerokokątny
 • obiektyw panoramiczny Suttona
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Fotopolis.pl: Obiektywy typu "rybie oko"




 • Warto wiedzieć że... beta

  Dystorsja, dystorsja pola – wada optyczna układu optycznego polegająca na różnym powiększeniu obrazu w zależności od jego odległości od osi optycznej instrumentu.
  Obiektyw szerokokątny – obiektyw fotograficzny o ogniskowej krótszej niż dłuższa krawędź stosowanego materiału światłoczułego, dla aparatów małoobrazkowych w granicach 4,5 mm–35 mm. Pozwala na fotografowanie dużych przedmiotów z małych odległości. Kąt widzenia w takim obiektywie wynosi powyżej 60°.
  Obiektyw stałoogniskowy — rodzaj obiektywu fotograficznego, w którym ogniskowa, w przeciwieństwie do obiektywów zmiennoogniskowych jest stała.
  Cyfrowa lustrzanka pełnoklatkowa - inaczej aparat full-frame, full-frame DSLR, w skrócie FF. Lustrzanka cyfrowa (ang. DSLR, Digital Single Lens Reflex Camera) wyposażona w matrycę światłoczułą ekwiwalentną do rozmiaru filmu 35mm (36mm x 24mm). Aparat full-frame jest cyfrowym odpowiednikiem klasycznej lustrzanki jednoobiektywowej. Rozmiar matrycy jest główną cechą odróżniającą aparaty tego typu od wprowadzonych wcześniej lustrzanek z matrycą APS-H, APS-C lub mniejszą. Z uwagi na wysoki koszt produkcji, jak również często zwiększone rozmiary, masę i zaawansowanie technologiczne samego aparatu , matryce full-frame są montowane w kosztownych aparatach profesjonalnych takich jak Canon EOS 5D czy Nikon D3.

  Reklama