Ryan Phillippe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Matthew Ryan Phillippe (ur. 10 września 1974 w New Castle) – amerykański aktor, scenarzysta, producent i reżyser.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w New Castle jako jedyny syn chemika Richarda Phillippe'a i Susan. Dorastał w południowej Filadelfii z trzema siostrami: Kirsten, Lindsay i Katelyn. W szkole średniej chętnie grał w piłkę nożną i koszykówkę, zdobył czarny pas w taekwondo. Mając 17 lat wziął udział w reklamie przenośnej konsoli firmy Nintendo.

Szpital Dobrej Nadziei (ang. Chicago Hope, 1994-2000) – amerykański serial telewizyjny o tematyce medycznej, wyprodukowany i nadawany przez telewizję CBS. Pomysłodawcą serialu jest David E. Kelley.Stan spoczynku – status prawny osoby związanej stosunkiem służbowym, pracy bądź kapłańskim, uzyskany po przekroczeniu określonego wieku lub wskutek stanu zdrowia. Odpowiada emeryturze pracowniczej

W 1992, po ukończeniu New Castle Baptist Academy w New Castle, w stanie Delaware, przeniósł się do Nowego Jorku, a rok potem przeprowadził się do Los Angeles.

Kariera[ | edytuj kod]

Trafił na srebrny ekran w operze mydlanej ABC Tylko jedno życie (One Life to Live, 1992-1993) w roli nastoletniego geja. Na dużym ekranie zadebiutował u boku Denzela Washingtona i Viggo Mortensena w dreszczowcu Karmazynowy przypływ (Crimson Tide, 1995) jako marynarz Grattam. W horrorze Koszmar minionego lata (I Know What You Did Last Summer, 1997) zagrał postać prześladowanego nastolatka, zdobywając nominację do nagrody Blockbuster Entertainment.

Viggo Peter Mortensen Jr. (ur. 20 października 1958 w Nowym Jorku) – amerykański aktor teatralny i filmowy pochodzenia duńskiego, a także poeta, fotograf i malarz.Pittsburgh Pirates – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Pittsburghu w stanie Pensylwania. Pięciokrotny zwycięzca w World Series.

Za rolę barmana w legendarnym nocnym klubie nowojorskim lat 70. w dramacie Klub 54 (54, 1998) był nominowany do węgierskiej nagrody Złotego Klapsa (Csapnivaló) w Budapeszcie oraz do antynagrody Złotej Maliny jako najgorszy aktor. Międzynarodowe uznanie krytyków przyniosła mu rola zdegenerowanego i cynicznego uczelnianego uwodziciela z bogatej rodziny, który w głębi serca odkrywa uczucia w melodramacie Szkoła uwodzenia (Cruel Intentions, 1999), za którą otrzymał nominację do nagrody MTV i Teen Choice. Na planie tego filmu grał parę wraz ze swoją narzeczoną a później żoną, Reese Witherspoon. Znalazł się w gwiazdorskiej obsadzie dwóch uhonorowanych licznymi nagrodami filmów – Gosford Park (2001) i Miasto gniewu (Crash, 2004).

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Donikąd (tytuł oryg. Nowhere) – francusko-amerykański filmowy dramat science-fiction w reżyserii Gregga Arakiego z 1997 roku. Do udziału w filmie zaangażowano pokaźną grupę aktorów młodego pokolenia, wśród których znaleźli się między innymi James Duval, Christina Applegate, Heather Graham, Ryan Phillippe i Denise Richards. Jest to trzeci, finałowy projekt z trylogii Arakiego Teenage Apocalypse Trilogy, portretującej współczesną dorastającą młodzież.

Pojawiał się także w teledyskach, m.in. Placebo do piosenki „Every You, Every Me” (1999) oraz grupy OutKast do piosenki „Hey Ya!” (2003).

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

10 września jest 253. (w latach przestępnych 254.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 112 dni.
American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.
Mokra robota (org. Setup) – amerykański film akcji z 2011 roku. Reżyserem został Mike Gunther. W rolach głównych wystąpili Bruce Willis, Ryan Phillippe i raper 50 Cent.
Klub nocny, klub muzyczny lub po prostu klub – miejsce organizacji występów muzycznych i artystycznych, imprez tematycznych lub po prostu miejsce spotkań młodych ludzi, którzy bawią się przy akompaniamencie muzyki, najczęściej opracowywanej przez DJa lub grupę DJ-ów.
Na południe (Due South) - kanadyjski serial telewizyjny, którego twórcą jest Paul Haggis, a większość odcinków wyreżyserował George Bloomfield. Serial emitowany był w Polsacie i TV4.
Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.
Złota Malina (ang. Golden Raspberry Award, skr. Razzie) – "nagroda" przyznawana najgorszym filmom. Uzupełnia przyznawane co roku nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscary). Została wymyślona przez krytyka filmowego Johna J. B. Wilsona w 1980 roku. Pierwsza ceremonia odbyła się 31 marca 1981 roku. Aktualnie nagrody te przyznaje GRAF (Golden Raspberry Award Foundation).

Reklama