Russell Group

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Russell Group – stowarzyszenie 24 brytyjskich uniwersytetów, których działalność skupiona jest na badaniach naukowych, założone w 1994 roku. Często nazywane jest brytyjskim odpowiednikiem amerykańskiej Ligi Bluszczowej.

Uniwersytet w Glasgow (ang. University of Glasgow, gael. Oilthigh Ghlaschu) – jeden z czołowych uniwersytetów brytyjskich, założony w 1451, jako historycznie drugi uniwersytet w Szkocji.Uniwersytet Liverpoolski, Uniwersytet w Liverpoolu (ang. University of Liverpool) – brytyjski uniwersytet państwowy w Liverpoolu.

Nazwa organizacji wywodzi się od miejsca pierwszych, nieformalnych spotkań w hotelu Russell przy Russell Square w Londynie.

Imperial College London (właśc. The Imperial College of Science, Technology and Medicine) jest publicznym uniwersytetem położonym w Londynie. Specjalizuje się w badaniach oraz kształceniu w dziedzinie nauki, inżynierii oraz medycyny. Imperial College był częścią Uniwersytetu Londyńskiego do roku 2007, kiedy to uzyskał pełną niezależność, z okazji stulecia swego istnienia. Na Imperial College kształci się około 13 500 studentów, a kadra akademicka liczy ponad 3300 osób.University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.

Członkowie[ | edytuj kod]

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów
 • Liga Europejskich Uniwersytetów Badawczych
 • Grupa Coimbra
 • Sieć Utrechcka
 • Europaeum
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna internetowa Russell Group
 • Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów, EUA (ang. the European University Association) – organizacja skupiająca wyższe uczelnie z Europy.Sieć Utrechcka (ang. Utrecht Network) – grupa 28 uczelni reprezentujących 31 uniwersytetów europejskich, które współpracują w zakresie szeroko pojętej współpracy międzynarodowej. Sieć zajmuje się głównie wymianami studenckimi oraz promocją programów magisterskich i szkół letnich prowadzonych w językach obcych. Konsorcjum utrzymuje ponadto współpracę z uczelniami w USA i Australii.
  Warto wiedzieć że... beta

  University of Warwick (Uniwersytet Warwick) – brytyjski uniwersytet publiczny mieszczący się w Coventry. Jest usytuowany 13 kilometrów na północ od miasta Warwick.
  Uniwersytet w Durham (ang. Durham University, oficjalna nazwa: University of Durham) – brytyjski uniwersytet państwowy w Durham, w regionie North East England, obejmujący również campus w Stockton-on-Tees. Organizacyjnie dzieli się na wydziały akademickie i 16 kolegiów. Wydziały odpowiadają za badania naukowe i dydaktykę, a poszczególne kolegia za sprawy organizacyjne i wsparcie studentów, naukowców i części kadry.
  Ivy League (pol. Liga Bluszczowa) – jedna z konferencji wchodzących w skład NCAA Division I, najwyższej klasy rozgrywkowej w ramach systemu międzyuczelnianych zawodów sportowych NCAA. Uczelniami członkowskimi jest osiem elitarnych uniwersytetów amerykańskich znajdujących się w północno-wschodniej części USA. Używa się też angielskiego określenia "The Ancient Eight" (Starożytna Ósemka). Nazwa pochodzi od bluszczu typowego dla starych budynków. Została założona w 1954 roku jako liga sportowa w ramach systemu NCAA.
  Grupa Coimbra – sieć europejskich uczelni wyższych, w skład której wchodzi 39 najstarszych i najbardziej prestiżowych uniwersytetów z tej części świata. Została ona założona w 1985, a oficjalnie działa od 1987 roku.
  Uniwersytet Bristolski, Uniwersytet w Bristolu (ang. University of Bristol) – brytyjski uniwersytet znajdujący się w Bristolu, w Anglii. Należy do grupy Coimbra, zrzeszającej obecnie 39 najlepszych uczelni europejskich (jedyna polska to Uniwersytet Jagielloński). Wybudowany w 1909, posiada miejski kampus, gdzie uczy się 23 600 studentów.
  Uniwersytet w Yorku – uczelnia położona w północnej Anglii. Została założona w 1963. Kampus uniwersytetu rozwinięto do ponad 30 wydziałów i pozawydziałowych ośrodków w wielu różnych dziedzinach. Uniwersytet w Yorku był nazywany siódmym najlepszym młodym uniwersytetem świata oraz najlepszym w Wielkiej Brytanii, budując reputację rywala Oxford i Cambridge. Uniwersytet lokuje się w pierwszej dziesiątce w kraju, w pierwszej dwudziestce w Europie, a na świecie 96, według 2011 QS World University Rankings. Jest usytuowany w południowo-wschodniej części miasta York.
  Uniwersytet w Cardiff (ang. Cardiff University, wal. Prifysgol Caerdydd) – brytyjska uczelnia publiczna z siedzibą w mieście Cardiff. Została założona w 1883 r. jako University College of South Wales and Monmouthshire; od 2004 r. ma status uniwersytetu.

  Reklama