Rummikub

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stojaki dwóch graczy z kośćmi

Rummikubgra od 2 do 4 czterech graczy, autorstwa Ephraima Hertzano wydana po raz pierwszy w Izraelu w 1950 roku. Gra jest przeznaczona dla osób w wieku powyżej 7 roku życia. Dystrybutorem gry w Polsce jest TM Toys. W 1980 roku gra uzyskała tytuł Spiel des Jahres (gry roku).

Pasjans (z fr. patience "cierpliwość") – gra karciana, zazwyczaj jednoosobowa. Rozgrywka odbywa się za pomocą jednej lub dwóch talii kart. Zwykle celem gry jest ułożenie wszystkich kart (od najmniejszej do największej) na asach.Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².

W grze używa się 104 kości z liczbami, w czterech kolorach o wartościach od 1 do 13 oraz dwóch kości z symbolami jokerów. Do rozgrywki gracze używają specjalnych stojaków (tabliczek), które pozwalają rozłożyć wylosowane kostki.

Motto gry: Rummikub to wspaniała gra towarzyska. Prosta, wciągająca, inna w każdej kolejnej rozgrywce. Jest doskonałą grą dla całej rodziny.

Wersje[ | edytuj kod]

Standard 2-4 osoby z 2 jokerami i 104 kośćmi w 4 kolorach, czyli 2 zestawy kolorów: czerwony, czarny, pomarańczowy i niebieski

Standard rozszerzony XP[ | edytuj kod]

2-6 osoby z 4 Jokerami i 156 kośćmi w 4 kolorach, czyli 3 zestawy kolorów: czerwony, czarny, pomarańczowy i niebieski Rummikub: Start Right Wersja dla dzieci klasycznej gry Rummikub, 40 kostek z cyframi 1-10 w czterech różnych kolorach z 2 jokerami, 2 duże kostki "Król Rummikub", woreczek do przechowywania kostek, instrukcja. Przeznaczona dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Gra posiada trzy warianty:
 • rozpoznawanie liczb, kolorów i kształtów, poprzez układanie w pary kostek do gry,
 • używanie jokera, aby zastąpić kostkę będącą w grze,
 • budowanie serii z co najmniej trzech kostek.
 • Twist 2-4 osoby z 8 specjalnymi jokerami i 104 kośćmi. Wersja Twist oferuje nowoczesne i świeże spojrzenie na Rummikub. Rozgrywka jest szybsza, bardziej dynamiczne i strategiczna. Zastosowanie specjalnych Jokerów odkryło nowe możliwości manipulacji przed graczem. W grze wykorzystuje się 8 jokerów:
 • 2x „podwójny joker”
 • 2x „lustrzany joker”
 • 2x „joker zmiany koloru”
 • 2x „standardowy joker”
 • Expert (wersja opracowana przez Sławomira Wiechowskiego) (2-4 osoby) z 8 specjalnymi Jokerami i 104 kośćmi Wersji Expert to najbardziej wymagający wariant gry. Rozgrywka jest bardziej strategiczna. W tym wariancie należy użyć wszystkich 8 jokerów w kolorach czarnym, żółtym, czerwony oraz niebieskim. Liczą się tylko kolory jokerów a nie to jaki jest ich wygląd. Zasady gry Expert są takie same jak w wersji Standard z jednym wyjątkiem. W trakcie rozgrywki znaczenie ma kolor jokera. Można go dokładać tylko do odpowiednich serii i grup.

  Word (wersja z literami)[ | edytuj kod]

  Wersja z 112 kostkami (110 kostek z literami + 2 jokery). Rozgrywka polega na tworzeniu możliwie najdłuższych wyrazów. Punkty są przyznawane zgodnie z długością wyrazu. Wykładając w jednym ruchu wszystkie kostki, zdobywamy podwójną liczbę punktów.
  Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.Spiel des Jahres (niem. gra roku) – prawdopodobnie najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana w dziedzinie gier planszowych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Barwa niebieska – jedna z addytywnych barw podstawowych, na kole barw dopełnia barwę żółtą. Zakres światła niebieskiego ma długość fali od ok. 420 do ok. 490 nm.
  Stadion Narodowy w Warszawie – wielofunkcyjny stadion sportowy (głównie piłkarski) na Kamionku w Warszawie, wybudowany w latach 2008-2011 w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia z myślą o turnieju finałowym Mistrzostw Europy UEFA Euro 2012 i oficjalnie otwarty w dniu 29 stycznia 2012. Posiada 4. kategorię w klasyfikacji UEFA (najwyższą). Na dwukondygnacyjnych trybunach znajduje się 58 500 miejsc (wszystkie dla osób siedzących), w tym 4600 miejsc o podwyższonym standardzie i 69 lóż (dla 800 osób).
  Barwa żółta (żółć) – subtraktywna barwa podstawowa, na kole barw dopełnia barwę niebieską. Zakres światła żółtego ma długość fali od 565 do 590 nm. Światło pochodzące z dwóch różnokolorowych źródeł jak na przykład światło czerwone i zielone także jest postrzegane przez ludzkie oko jako kolor żółty.
  Pałac Kultury i Nauki (PKiN, poprzednio Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina) – najwyższy budynek w Polsce (pod względem wysokości całkowitej), w centrum Warszawy na placu Defilad. Własność miasta stołecznego Warszawy. Obiektem zarządza miejska spółka „Zarząd Pałacu Kultury i Nauki” Sp. z o.o.
  BoardGameGeek – angielskojęzyczny portal założony w 2000 roku będący kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata.
  Remik (remi, remibrydż, żolik) – gra karciana, w której może uczestniczyć praktycznie dowolna liczba uczestników. Stosownie do tej liczby należy (według uznania) rozgrywać grę odpowiednią liczbą talii. Dla 3-4 graczy zwykle gra się dwiema pełnymi taliami (talie po 52 karty) z uzgodnioną ilością dżokerów - 2, 4 lub 6.
  Gra – czynność o ustalonych zasadach, w której udział bierze zwykle kilka osób (rzadziej jedna). Od innych rozrywek grę oddziela istnienie ścisłego zbioru zasad gry, od innych skodyfikowanych czynności jej rozrywkowy charakter.

  Reklama