Ruggiero Ricci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ruggiero Ricci (ur. 24 lipca 1918 w San Bruno, Kalifornia, zm. 6 sierpnia 2012 w Palm Springs, Kalifornia) – amerykański wirtuoz skrzypiec znany z brawurowych wykonań utworów Paganiniego.

Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.Wirtuoz (wł. virtuoso z łac. virtus - umiejętność, doskonałość) - wybitny instrumentalista, mistrz danego instrumentu. Muzyk zdolny pokonać najbardziej skomplikowane problemy techniczne. Wirtuozeria może się łączyć z pogłębioną interpretacją, często jednak stanowi cel sam w sobie. We współczesnej kulturze muzycznej począwszy od XIX wieku, umacnia się przeświadczenie o prymacie interpretacji artystów nad wirtuozerią. Charakteryzuje się doskonałym słuchem i wyczuciem rytmu.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodzony jako Wodrow Wilson Rich wychowywał się w San Francisco, w rodzinie włoskich imigrantów. Był trzecim z siedmiorga dzieci Pietro Ricci, robotnika i muzyka amatora, którego ambicją było, by wszystkie jego dzieci grały zarobkowo na jakimś instrumencie. Brat Ruggiera, Giorgio (1923–2010), był wiolonczelistą, siostra Emma – skrzypaczką w Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Camilla Dolores Wicks (ur. 9 sierpnia 1928 w Long Beach w Kalifornii, zm. 25 listopada 2020 w Weston) – amerykańska skrzypaczka i pedagog muzyczny.

Edukacja[ | edytuj kod]

Mając 6 lat Ricci rozpoczął naukę gry na skrzypcach, początkowo u Elizabeth Lackey, asystentki Louisa Persingera, ale już rok później maestro Persinger zaczął osobiście go nauczać. Debiutował w San Francisco w 1928, w wieku zaledwie 10 lat, grając utwory Wieniawskiego, Saint-Saënsa i Vieuxtempsa z akompaniamentem swojego nauczyciela Louisa Persingera. Publiczność była zachwycona jego występem i okrzyknęła go cudownym dzieckiem. Rok później zagrał w Nowym Jorku Koncert skrzypcowy e-moll Mendelssohna z towarzyszeniem Manhattan Symphony Orchestra. Był to jego debiutancki występ z orkiestrą, zakończony owacją na stojąco.

Koncert skrzypcowy – utwór muzyczny na skrzypce (czasem na dwoje lub więcej skrzypiec) i zespół orkiestralny (kameralny lub symfoniczny). Jako solowa forma instrumentalna, koncert skrzypcowy został zapoczątkowany przez Giovanniego Battistę Bononciniego (1677). Następnie chętnie podjęty i rozwijany w warstwie wirtuozowskiej przez takich kompozytorów jak Antonio Vivaldi, Francesco Maria Veracini, Giuseppe Tartini, Pietro Locatelli.Repertuar – lista utworów prezentowanych w określonej placówce kulturalnej w określonym czasie lub takich, które dany wykonawca jest w stanie wykonać na zamówienie.

W 1929 wyjechał do Berlina, by z rekomendacji Fritza Kreislera studiować u Georga Kulenkampffa. Trzy lata później odbył swoje pierwsze tournée po Europie, koncertując w Londynie, Paryżu, Berlinie, Wiedniu, Rzymie i w Skandynawii. Następnie studiował u Michela Piastro, Paula Stassevitcha (1933–1937) i ponownie u Persingera, co ostatecznie ukształtowało jego artystyczne emploi - skrzypka specjalizującego się w wirtuozowskim repertuarze romantycznym, głównie utworach Paganiniego.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Alberto Evaristo Ginastera (ur. 11 kwietnia 1916 w Buenos Aires, zm. 25 czerwca 1983 w Genewie) – argentyński kompozytor.

Kariera artystyczna[ | edytuj kod]

W czasie II wojny światowej Ricci służył w Siłach Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych występując dla żołnierzy. Wobec częstego braku pianina, wyspecjalizował się w koncertowaniu bez akompaniamentu. Wykonywany w ten sposób repertuar – od Bacha poprzez Paganiniego do Bartóka – stał się później jego znakiem rozpoznawczym. Krótko po wojnie wystąpił w Nowym Jorku z recitalem solowym (bez towarzyszenia akompaniamentu), co w owym czasie było rzadkością i wywołało duże zainteresowanie. W 1947 jako pierwszy nagrał wszystkie 24 kaprysy op. 1 Paganiniego na skrzypce solo. W marcu 1954 wykonał pełny koncert bez akompaniamentu w londyńskim Wigmore Hall.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.

W ciągu 70 lat swojej kariery artystycznej Ricci dał ponad 5 tysięcy koncertów w 65 krajach. Jego dyskografia zawiera ponad 500 pozycji nagranych dla większości liczących się wytwórni płytowych. Dał amerykańską premierę Koncertu skrzypcowego d-moll i Koncertu skrzypcowego e-moll Paganiniego, jego repertuar obejmował około 50 koncertów skrzypcowych, w tym kilka którym dał premierowe wykonania, m.in. koncert Alberto Ginastery (pod dyrekcją Leonarda Bernsteina) i koncert Gottfrieda von Einema (pod dyrekcją Seijiego Ozawy). Jego ostatni publiczny występ miał miejsce w 2003 w Smithsonian Institution w Waszyngtonie. Ricci przeszedł na emeryturę w wieku 85 lat. Nie zaprzestał jednak działalności pedagogicznej.

Romantyzm w muzyce zaczął się rodzić już za życia Beethovena, w okresie po rewolucji francuskiej, kiedy to w całej Europie zaczęły zachodzić zmiany o przełomowym znaczeniu. Najwyższym celem romantyków było połączenie religii, nauki i życia w jedną wyższą, wspólną jakość, jaką była sztuka. Najkrócej można powiedzieć, że romantyzm zrodziła potrzeba i pragnienie wolności. Ta idea pozostała żywa we wszystkich następnych pokoleniach twórców, aż do dnia dzisiejszego. W latach osiemdziesiątych XIX w. zaczął się jednak odwrót od romantyzmu, czego efektem była muzyka modernistyczna.Metropolitan Opera – teatr operowy w Nowym Jorku, pierwotnie (od powstania do 1966 roku) znajdujący się w gmachu przy Broadwayu, pomiędzy 39. a 40. ulicą.

Działalność pedagogiczna[ | edytuj kod]

Jako pedagog muzyczny Ricci prowadził klasę skrzypiec w Indiana University, nowojorskiej Juilliard School i University of Michigan. Nauczał także na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu i pomimo podeszłego wieku wciąż prowadził prywatne kursy mistrzowskie w Stanach Zjednoczonych i Europie. Publikował także poradniki i artykuły z zakresu techniki gry na skrzypcach: Left-Hand Violin Technique (2000), Ricci on Glissando: The Shortcut to Violin Technique (2007)

Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych. 24 kaprysy na skrzypce solo (ang. 24 Caprices for Solo Violin) Op. 1, to napisane przez Niccolò Paganiniego pomiędzy rokiem 1802 i 1817 a opublikowane w 1819 roku najsłynniejsze kaprysy o charakterze popisowym. Kaprysy są utworzone w formie etiud, gdzie każda z nich ćwiczy różne umiejętności gry na skrzypcach (wielodźwięki, tryle, szybkie zmiany pozycji, smyczka, pizzicato lewą ręką itp.).
Bartolomeo Giuseppe Guarneri 'del Gesù', Cremona, 1743, the „Il Cannone, Paganini”

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Rodzice początkowo nazwali go Woodrow Wilson Rich, ale później zmienili mu imię i nazwisko na brzmiące bardziej po włosku (Ruggiero Ricci), uważając, że lepiej pasuje ono do muzycznie uzdolnionego cudownego dziecka. Jednak przez całe życie Ricci używał imienia Rodger.

Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).Jakob Ludwig Felix Mendelssohn Bartholdy (ur. 3 lutego 1809 w Hamburgu, zm. 4 listopada 1847 w Lipsku) – niemiecki kompozytor okresu romantyzmu. Uważany za najwybitniejsze cudowne dziecko po Mozarcie.

Ricci był trzykrotnie żonaty. Pierwszą żoną była skrzypaczka Ruth Rink (od 1942, rozwód), drugą argentyńska aktorka Valma Rodriguez (od 1957, rozwód), trzecią Julią Whitehurst Clemenceau (od 1978 do jego śmierci). Miał pięcioro dzieci (2 synów i 3 córki) z dwóch pierwszych małżeństw.

Ruggiero Ricci zmarł 6 sierpnia 2012 w swoim kalifornijskim domu w Palm Springs. Przyczyną śmierci był zawał serca. Miał 94 lata.

Premiera (z fr. première – „pierwsza”, od wyrażenia première représentation – „pierwsze przedstawienie”) – pierwsze przedstawienie danego utworu lub towaru szerokiej publiczności. Indiana University jest głównym stanowym systemem uniwersyteckim stanu Indiana. Został założony w 1820 i składa się z dziewięciu kampusów:


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Henryk Wieniawski (ur. 10 lipca 1835 w Lublinie, zm. 31 marca 1880 w Moskwie) – polski kompozytor i skrzypek, brat Józefa i Juliana.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
San Bruno – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w hrabstwie San Mateo. Mieści się tutaj siedziba YouTube.
Charles Camille Saint-Saëns (ur. 9 października 1835 w Paryżu, zm. 16 grudnia 1921 w Algierze) – francuski kompozytor, wirtuoz fortepianu i organów, a także dyrygent własnych utworów. Tworzył w duchu romantyzmu.
Béla Bartók (ur. 25 marca 1881 w Nagyszentmiklós, zm. 26 września 1945 w Nowym Jorku) – węgierski kompozytor i pianista, uważany za jednego z największych kompozytorów XX wieku. Jako badacz muzyki ludowej i autor analiz z tego zakresu jeden z prekursorów etnografii muzycznej.
Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Reklama