Rueil-Malmaison

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rueil-Malmaison – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Hauts-de-Seine.

Lynchburg - miasto w USA, w środkowej części stanu Wirginia, nad rzeką James (uchodzącą do Oceanu Atlantyckiego), u podnóża Appalachów. Około 65,7 tys. mieszkańców.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Według danych na rok 2012 gminę zamieszkiwało 79 563 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 5 412 osób/km². Wśród 1287 gmin regionu Île-de-France Rueil-Malmaison plasuje się na 176. miejscu pod względem powierzchni.

Zabytki i miejsca turystyczne[ | edytuj kod]

W Rueil-Malmaison znajduje się były zamek Józefiny de Beauarnais cesarzowej Francji, nazwany Zamkiem w Malmaison (fr. Château de Malmaison). Zameczek wraz z przylegającym do niego terenem został zakupiony i odnowiony przez Józefinę w 1799 roku i zamieszkała tam ona wraz ze swoim mężem Napoleonem Bonaparte przyszłym cesarzem Francji. Teren całej posiadłości Józefiny osiągnął 726 hektarów w momencie jej śmierci w 1814 roku. Dzisiaj w byłym Zamku w Malmaison znajduje się francuskie Muzeum Napoleońskie udostępnione do zwiedzania.

Gmina francuska (komuna) – jednostka samorządu terytorialnego Francji. Wchodzi w skład departamentu i odpowiada zakresem działalności polskiej gminie.Jacques Lemercier, właściwie Le Mercier (ur. 1585 w Pontoise, zm. 4 czerwca 1654 w Paryżu) – francuski architekt, rzeźbiarz i rytownik.
 • Sypialnia Józefiny i Napoleona

 • Salla gier

 • Biblioteka Napoleona

 • Jadalnia

 • Józefina została pochowana w innym miejskim zabytku, jakim jest kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła. Pierwotnie gotycki, w XVII wieku przyjął barokową formę. Fasada kościoła została zaprojektowana przez Jacquesa Lemerciera. W tym kościele pochowana jest również córka Józefiny, Hortensja de Beauharnais, królowa Holandii.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.
  Fasada kościoła śś. Apostołów Piotra i Pawła

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Hiszpania Ávila, Hiszpania
 • Szwajcaria Fryburg, Szwajcaria
 • Stany Zjednoczone Lynchburg, Stany Zjednoczone
 • Wielka Brytania Elmbridge, Wielka Brytania
 • Rosja Siergijew Posad, Rosja
 • Rumunia Timișoara, Rumunia
 • Łotwa Jełgawa, Łotwa
 • Liban Zouk Mikael, Liban
 • Japonia Tōgane, Japonia
 • Niemcy Bad Soden am Taunus, Niemcy
 • Austria Kitzbühel, Austria
 • Izrael Kirjat Malachi, Izrael
 • Tunezja Bardau, Tunezja
 • Chorwacja Dubrownik, Chorwacja
 • Uzbekistan Buchara, Uzbekistan
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Francuski urząd statystyczny (fr.).
 • Zuk Mikail (arab.: زوق مكايل , czyli Suk Mikaela) – niewielkie miasto w Libanie, w dystrykcie Kasarwan, pomiędzy Bejrutem a Dżuniją, 14 km od wybrzeża Morza Śródziemnego. Zamieszkiwane jest głównie przez maronitów i grekokatolików. W 1999 roku UNESCO wyróżniło Zuk Mikail tytułem Miasta Pokoju.Timişoara, Timiszoara (daw. pol. Temeszwar, węg. Temesvár, niem. Temeswar, Temeschwar lub Temeschburg) – miasto w zachodniej Rumunii, ośrodek administracyjny okręgu Temesz, przemysł maszynowy, chemiczny, skórzany, włókienniczy, spożywczy. Ważny węzeł komunikacyjny, uniwersytet. W VII wieku urodził się tu papież Konon. W latach 80. w mieście tym produkowana była Dacia 500 Lăstun.
  Warto wiedzieć że... beta

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Hortensja (Hortense) de Beauharnais (ur. 10 kwietnia 1783 w Paryżu - zm. 5 października 1837 w pałacu Arenenberg w kantonie Turgowia w Szwajcarii) – córka cesarzowej francuskiej Józefiny z jej pierwszego małżeństwa z wicehrabią Aleksandrem de Beauharnais (1760 -1794), królowa Holandii jako żona Ludwika Bonapartego i matka króla Holandii Napoleona Ludwika oraz cesarza Napoleona III.
  Ávila (Ávila de los Caballeros) – miasto i stolica prowincji Ávila w środkowej Hiszpanii, w regionie Kastylia i León, w Górach Kastylijskich (na wysokości 1128 m n.p.m.), nad rzeką Adaja (dopływ Duero), 110 km na północny zachód od Madrytu. 53.794 tys. mieszkańców (2007). Ważna twierdza z okresu rekonkwisty.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Bad Soden am Taunus - miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Darmstadt, w powiecie Main-Taunus, w górach Taunus. 30 czerwca 2012 liczyło 21 730 mieszkańców.
  Łotwa (łot. Latvija, Republika Łotewska – Latvijas Republika) – państwo w Europie Północnej powstałe po I wojnie światowej, jeden z krajów nadbałtyckich. Członek Unii Europejskiej i NATO.

  Reklama