Rudawka (powiat augustowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Śluza Kurzyniec, na Kanale Augustowskim

Rudawka (lit. Rudauka) – wieś w Polsce, położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Płaska.

Lipiny – mała osada w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Płaska na obszarze Puszczy Augustowskiej nad Kanałem Augustowskim wokół leśniczówki Lipiny. Osada jest częścią składową sołectwa Rudawka.Przejście graniczne Rudawka-Lesnaja to polsko-białoruskie rzeczne przejście graniczne położone w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Płaska na Kanale Augustowskim.

Wieś jest siedzibą sołectwa Rudawka, w skład którego wchodzą również miejscowości: Kudrynki, Lubinowo, Osienniki, Kielmin i Lipiny.

W okresie II Rzeczypospolitej, do 1936 wieś należała do gminy Kurjanka.

Według Powszechnego Spisu Ludności z 1921 roku wieś zamieszkiwana była przez 195 osób, wśród których 181 było wyznania rzymskokatolickiego, 1 prawosławnego a 13 mojżeszowego. Jednocześnie wszyscy mieszkańcy zadeklarowali polską przynależność narodową. We wsi było 35 budynków mieszkalnych.

Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Płaska – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Płaska. Na terenie wsi znajdują się 4 jeziora: Pobojno, Serwy, Orle oraz Paniewo. Dwa ostatnie stanowią część kanału Augustowskiego.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego.

We wsi znajduje się drewniana kaplica św. Anny i cmentarz rosyjsko-niemiecki z czasów I wojny światowej. W pobliżu jest położona śluza Kurzyniec, jedna z 18 wybudowanych na Kanale Augustowskim. Na kanale umiejscowione jest Przejście graniczne Rudawka-Lesnaja.

Zabytki[ | edytuj kod]

Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa:

Kielmin – mała osada w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Płaska na obszarze Puszczy Augustowskiej nad Kanałem Augustowskim. Osada jest częścią składową sołectwa Rudawka.Gmina Kurjanka (inaczej gmina Kurianka) – dawna gmina wiejska istniejąca do 1936 roku w woj. białostockim. Nazwa gminy pochodzi od wsi Kurjanka (obecnie Kurianka), jednakże siedzibą gminy było Skieblewo.
 • kaplica pw. św. Anny, drewniana, pocz. XIX w., nr rej.: 470 z 7.10.1986
 • cmentarz rzymskokatolicki, XIX w., nr rej.: 626 z 10.01.1989
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. [ Portal polskawliczbach.pl] [dostęp 2020-11-25]
  2. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r..
  3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 1097 [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22].
  4. GUS. Wyszukiwarka TERYT
  5. Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  6. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej: opracowany na podstawie wyników pierwszego powszechnego spisu ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych., t. T. 5, województwo białostockie, 1924, s. 4.
  7. Rejestr zabytków nieruchomych woj. podlaskie. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 3. [dostęp 28.10.2012].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Rudawka 2(1), [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. IX: Pożajście – Ruksze, Warszawa 1888, s. 904.
 • Historia miejscowości
 • Fundacja „Harcerska Wola” w Rudawce
 • Warto wiedzieć że... beta

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Gmina Płaska - gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.
  Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Śluza Kurzyniec – piętnasta śluza na Kanale Augustowskim (licząc od strony Biebrzy). Granica polsko-białoruska przebiega osią śluzy i dalej osią kanału na długości 3,5 km.
  Osienniki – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Płaska. Wieś jest częścią składową sołectwa Rudawka.
  Poczta Polska Spółka Akcyjna – jednoosobowa spółka skarbu państwa, zajmująca się świadczeniem usług pocztowych (doręczanie przesyłek, przekazów pocztowych, druków bezadresowych itp.), usług pieniężnych (wpłaty na rachunki, operacje oszczędnościowo-czekowe itp.), usług bankowych (na rzecz Banku Pocztowego SA), usług ubezpieczeniowych i usług kurierskich (Pocztex).

  Reklama