Ruapehu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Złożone zdjęcie satelitarne wulkanu Ruapehu

Ruapehu (Mt. Ruapehu) – czynny wulkan na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii, wysokość 2 797 m n.p.m. Od 2 000 m n.p.m. leży stała pokrywa śnieżna. W kraterze znajduje się jezioro, które stale paruje. Stąd wzięła się nazwa wulkanu, w języku maoryski „Ruapehu” znaczy Wybuchające Jezioro.

Ośrodek narciarski – ośrodek, w którym uprawiane jest narciarstwo, snowboarding i inne sporty zimowe, najczęściej w górach, w klimacie sprzyjającym zaleganiu śniegu.Język maori, maoryski, maoryjski – język, którym posługują się Maorysi, rdzenna ludność Nowej Zelandii. Jeden z trzech języków urzędowych tego państwa (pozostałe to język angielski i nowozelandzki język migowy). Posługuje się nim obecnie około 165 tys. osób. Na ponad 500 tysięcy Maorysów jedynie kilkanaście procent potrafi posługiwać się tym językiem.

Wulkan ten należy do najbardziej aktywnych na Ziemi i jest największym wulkanem Nowej Zelandii. Jego pierwsza erupcja nastąpiła ok. 250 tys. lat temu. W kraterze znajduje się ciepłe jezioro, które wyparowuje po wybuchu, po czym spływająca z otaczających lodowców woda powoli wypełnia go ponownie. Tak było podczas wybuchu w 24 grudnia 1953, kiedy to wybuch wulkanu uwolnił tysiące ton wody, które wylały się z jeziora i po zboczu już w postaci lawiny błota, dotarły do pobliskiej rzeki Whangaehu, gdzie wezbrana woda zawaliła most kolejowy. Kilka minut po tym wydarzeniu do rzeki wpadł pociąg powodując największą w historii Nowej Zelandii katastrofę znaną jako katastrofa w Tangiwai, w której zginęło 151 osób.

Park Narodowy Tongariro - najstarszy park narodowy Nowej Zelandii. Założony w 1887 roku. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zlokalizowany w centrum Wyspy Północnej. Obejmuje obszar 795,98 km².Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Kolejne erupcje miały miejsce w 1995 i 1996 roku, jednak nie spowodowały one zniszczeń, jedynie ośrodek narciarski był czasowo zamknięty. Na stoku wulkanu zainstalowano pierwszą Web kamerę znaną jako ‘VolcanoCam’.

W 1990 r. wulkan stał się miejscem kolejnej tragedii, kiedy to 6 żołnierzy z pobliskiej jednostki miało szkolenie z przetrwania. Na stoku góry zaskoczyło ich gwałtowne załamanie pogody. Próbując wrócić do jednostki wszyscy zginęli w zamieci. W tym samym czasie japoński turysta, którego zaskoczyła ta zamieć, wykopał w śniegu norę, w której przeżył kilka dni aż uspokoiła się pogoda, po czym o własnych siłach dotarł do ośrodka narciarskiego.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Wyspa Północna (ang. North Island, maoryski Te Ika-a-Māui) – jedna z dwóch głównych wysp Nowej Zelandii (druga to Wyspa Południowa). Powierzchnia wyspy wynosi 115 778 km² co daje jej 14 miejsce na świecie. Jest to wyspa kontynentalna. Najwyższym punktem wyspy jest wulkan Ruapehu, który wznosi się na wysokość 2797 m n.p.m..

Wulkan Ruapehu leży wraz z dwoma innymi Tongariro i Ngauruhoe w obszarze Parku Narodowego Tongariro, który jest najstarszym parkiem narodowym W Nowej Zelandii, założonym w 1894 r.

Ruapuehu odgrywał rolę Samotnej Góry w ekranizacji Hobbita.

W czasach historycznych wulkan wybuchał w latach: 1861, 1895, 1903, 1945, 1969, 1971, 1975, 1988, 1995, 1996, 1997 i ostatnio w 2007.

Przypisy[ | edytuj kod]

Krater wulkaniczny – zagłębienie o średnicy zwykle kilkuset metrów na szczycie stożka wulkanicznego lub jego zboczach. Może przybierać różne kształty: lejkowate, miskowate lub cylindryczne. Znajduje się u wylotu komina wulkanicznego.Ngauruhoe (Mt Ngauruhoe) - czynny wulkan (technicznie rzecz ujmując, najmłodszy stożek erupcyjny wulkanu Tongariro) w Nowej Zelandii, na Wyspie Północnej.
Warto wiedzieć że... beta

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Wulkan (z łac. Vulcanus – imię rzymskiego boga ognia) – miejsce na powierzchni Ziemi, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne (solfatary, mofety, fumarole) i materiał piroklastyczny. Terminu tego również używa się jako określenie form terenu powstałych wskutek działalności wulkanu, choć bardziej poprawne są takie terminy jak: góra wulkaniczna, stożek wulkaniczny, kopuła wulkaniczna czy wulkan tarczowy.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).
Jezioro wulkaniczne – jezioro, które występuje w kraterach wygasłych wulkanów, a także dolinach zatamowanych przez potoki lawy.

Reklama