RuPaul

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
RuPaul bez charakteryzacji

RuPaul Andre Charles, znany jako RuPaul (ur. 17 listopada 1960 w San Diego) – amerykański wokalista, autor tekstów do utworów, aktor, drag queen, model i blogger pochodzenia afroamerykańskiego ze strony ojca oraz francuskiego i szwajcarsko-niemieckiego ze strony matki. Ze wzrostem 193 cm przy użyciu blond peruki ukazał nowe oblicze drag w amerykańskiej sztuce ludowej. W latach 90. jako diva klubowa, został okrzyknięty przez DJ-ów nowojorską „królową Manhattanu”. Jest pierwszą drag queen w historii, która w 2018 otrzymała gwiazdę na słynnej Alei Gwiazd w Los Angeles.

Ślicznotki – amerykański film komediowy z 1995 roku w reżyserii Beeban Kidrona. Scenariusz napisał Douglas Carter Beane. Natomiast w rolach głównych wystąpili Wesley Snipes, Patrick Swayze i John Leguizamo.Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo w celu rozbawienia publiczności. DJ najczęściej stara się stworzyć płynność muzyczną w swoim występie, łącząc ze sobą różne utwory muzyczne, a nawet dodając efekty dźwiękowe, sample, utwory typu acapella. DJ-e turntabliści posługują się także skreczem.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się jako RuPaul Andre Charles w San Diego w Kalifornii jako syn Ernestine „Toni” Charles (z domu Fontenet lub Fontenette) i Irvinga Andrew Charlesa. W wieku czterech lat już czuł fascynację takimi artystkami jak Diana Ross i Jane Fonda, które naśladował w domu. W 1967, kiedy miał siedem lat, po rozwodzie rodziców, wychowywał się tylko wśród kobiet: matką oraz trzema siostrami: starszymi bliźniaczkami - Renae Ann Charles i Renettą Ann Charles (ur. 18 października 1953) oraz młodszą Rosalind Annette Charles (ur. 28 czerwca 1962). Zdobył dyplom ukończenia szkoły średniej General Educational Development. Uczył się także w San Diego Community College.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Charles Wade Barkley (ur. 20 lutego 1963 w Leeds w stanie Alabama) – były amerykański koszykarz grający zawodowo w NBA. Jego umiejętności i osiągnięcia przyniosły mu sławę, nigdy jednak nie zdobył mistrzostwa NBA.

Kariera[ | edytuj kod]

W 1972, w wieku dwunastu lat wystąpił z dziecięcym teatrem z San Diego. Jako 15-latek przeniósł się z siostrą do Atlanty, gdzie dorabiał rozdając ulotki w pobliżu teatrów, gdzie pracował w Celebrity Club jako tancerz z grupą Wee Wee Pole. W 1987 osiedlił się w Nowym Jorku. Założył zespół RuPaul i U-Hauls w stylu nędzarzy występując w nowojorskich klubach, szczególnie w Pyramid Club. Pojawił się w niskobudżetowym filmie RuPaul Is: Starbooty! (1987) jako Starbooty i teledysku zespołu The B-52’s „Love Shack” (1989). Gościł w jednym z odcinków Saturday Night Live: „Charles Barkley/Nirvana” (1993).

San Diego – miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia położone nad Oceanem Spokojnym oraz siedziba hrabstwa o tej samej nazwie. Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.

Popularność zdobyły jego zremasterowane albumy - Supermodel of the World (1993) i Foxy Lady (1996), a wideoklip do piosenki „Supermodel (You Better Work)” (1993) był nominowany do MTV Video Music Awards. Miał udane audycje radiowe, a także wystąpił w kampanii przemysłu kosmetycznego M.A.C. To był pierwszy ruch, który pomógł mu stać się supermodelką.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Zagrał w kilku filmach: Crooklyn (1993) Spike’a Lee, Brooklyn Boogie (1995) Wayne’a Wanga i Paula Austera, Ślicznotki (1995) i Ścigani (1996).

Jego pierwszy świąteczny album ukazał się w 1997 roku. W 2004 Red Hot (2004) został wydany pierwszy album niezależnie od własnej Dapple, Inc. z coverem Depeche ModePeople Are People” w duecie z Tomem Trujillo. W 1999 otrzymał GLAAD Media Awards.

Był współreżyserem dwóch produkcji gejowskich Lucas Entertainment: wspólnie z Michaelem Lucasem Filming Bruce Beckham (2004) i Encounters: The Heat of the Moment (2006).

RuPaul’s Drag Race – amerykański program telewizyjny typu reality show, produkowany przez World of Wonder dla stacji Logo TV. Od 2017 emitowany jest na VH1. Michelle Lynn Shupack (ur. 20 września 1968 w Perth Amboy) – amerykańska DJ radiowa, piosenkarka, aktorka, osobowość medialna i prezenterka telewizyjna. Początkowo zdobywała uznanie jako członkini zespołu Seduction, którego pięć singli znalazło się na liście Billboard Hot 100. W 1993 roku jako główna wokalistka w The S.O.U.L. S.Y.S.T.E.M. osiągnęła szczyt list przebojów muzyki dance. W 2011 roku dołączyła do amerykańskiej serii reality show RuPaul’s Drag Race i jest stałym sędzią od trzeciego sezonu. Jest również stałym sędzią w RuPaul’s Drag Race All Stars, RuPaul’s Drag Race UK, RuPaul’s Drag Race Down Under.

Został rzecznikiem firmy, odpowiedzialnym za koordynację funduszu MAC w celu walki z AIDS i od 2009 prezentuje swój własny reality show RuPaul’s Drag Race, gdzie z Michelle Visage gościł wiele znanych osobistości, w tym Cyndi Lauper, Diana Ross i Lil’ Kim oraz polityków. W 2010 program został nagrodzony GLAAD Media Awards i NewNowNext Awards.

Jayne Seymour Fonda (ur. 21 grudnia 1937 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka, producentka, pisarka oraz działaczka polityczna.Diana Ross, właśc. Diane Ernestine Earle Ross (ur. 26 marca 1944 w Detroit) – amerykańska piosenkarka, śpiewająca w stylu soul, R&B i pop, oraz aktorka. Obecnie występuje solo. W latach 60. była liderką zespołu żeńskiego The Supremes.

W 2016 jego dziesiąta płyta Butch Queen zadebiutowała na trzecim miejscu listy przebojów listy Billboard Dance.

W latach 2016-2019 otrzymał 4 nagrody Emmy w kategorii „Najlepszy prowadzący program reality show” za swój reality show RuPaul’s Drag Race.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Aleja Gwiazd (ang. Hollywood Walk of Fame, pol. także: Hollywoodzka Aleja Sławy, Hollywoodzka Aleja Gwiazd) – chodnik wzdłuż Hollywood Boulevard oraz Vine Street w Los Angeles, w dzielnicy Hollywood, zawierający ponad 2600 pięcioramiennych gwiazd, upamiętniających znane osobistości świata show-biznesu. Swoje gwiazdy ma również kilkanaście fikcyjnych postaci oraz Disneyland.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Film niskobudżetowy – film zrealizowany niewielkim nakładem pieniędzy. Często są to filmy niezależne lub filmy początkujących twórców i amatorów.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Cynthia Ann Stephanie Lauper (ur. 22 czerwca 1953 w Nowym Jorku) – amerykańska wokalistka, kompozytorka, producentka i aktorka, zdobywczyni nagrody Grammy, Tony oraz Emmy.
Atlanta – stolica i jednocześnie najbardziej zaludnione miasto amerykańskiego stanu Georgia, z populacją liczącą ok. 420 tysięcy mieszkańców (2010). Atlanta stanowi kulturalne i ekonomiczne centrum obszaru metropolitalnego Atlanta, zamieszkiwanego przez ponad 5 milionów osób, a także najważniejszy komponent rozrastającego się megapolis, znanego jako Piedmont Atlantic Megaregion.

Reklama