Rozgard (Puck)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rozgard (niem. Seefeld) — osiedle Pucka położone bezpośrednio nad Zatoką Pucką w sąsiedztwie "Klifu Puckiego". Dawny folwark i cegielnia, po których pozostały ruiny zabudowań gospodarczych, w tym lodownia.

Błądzikowo (kaszb. Błądzëkòwò, niem. Blansekow) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Puck.Zatoka Pucka (kasz. Pùckô Hôwinga, niem. Putziger Wiek) – płytka zatoka będąca częścią Morza Bałtyckiego, stanowiąca zachodnią część Zatoki Gdańskiej. Jest położona między Mierzeją Helską, a linią Hel-Gdynia. Jej powierzchnia wynosi 364 km², głębokość maksymalna 55 m.

W 1905 osadę zamieszkiwały 32 osoby. W 1933 teren ten, o powierzchni 3 ha, kupił Basilius Adoplh. Znajdowały się tu cegielnia (ze sprowadzoną z Niemiec, napędzaną silnikiem spalinowym wyciskarką do gliny) oraz nieistniejące dziś stodoła, stajnia oraz budynek dla pracowników, tzw. czworaki. Krótko przed II wojną światową należąca do Romana Adolpha cegielnia spłonęła, a prób jej odbudowy zaniechano w czasie okupacji niemieckiej.

Puck (kaszub. Pùck lub też Pùckò, niem. Putzig) – miasto w województwie pomorskim, siedziba władz powiatu puckiego i gminy Puck. Leży na Kaszubach u ujścia Płutnicy do Zatoki Puckiej. Według danych z 30 grudnia 2011 miasto miało 11 562 mieszkańców. Puck jest powiatowym centrum ratunkowym, przeciwpożarowym oraz porządku publicznego, ośrodkiem oświatowym w zakresie szkolnictwa ponadgimnazjalnego i specjalnego, lokalnym centrum kulturalnym oraz sportowo-rekreacyjnym.

Zachowana do dziś lodownia — murowana, dwupoziomowa piwnica, powstała w 1937 roku. Wydrążyli ją w klifie więźniowie z Wejherowa dowożeni codziennie z więzienia ciężarówkami. Budowę sfinansował Roman Adolph. Ściany i sufit wymurowano pod nadzorem murarza Ceynowy z Połczyna. Obiekt oddano do użytku w 1938 i przeznaczono do magazynowania lodu przywożonego ze stawu z Błądzikowa (lód z Zatoki nie miał odpowiednich właściwości i za szybko topniał), który wrzucano przez zachowane otwory zamykane betonowymi płytami. Zgromadzony lód izolowano sianem i deskami, co umożliwiało całoroczną sprzedaż (m.in. do szpitali). W przedsionku magazynowano mleko w wielkich kankach, odstawiane następnie do mleczarni. W 1939 roku podczas nalotu na Puck lodownia służyła jako schron przeciwlotniczy, a po 1945 jako magazyn żywności.

Od 2020 na osiedlu znajduje się jeden z krańców ścieżki edukacyjno-przyrodniczej, prezentującej walory Zatoki Puckiej.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rozgard, Rozgart
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ortschaftsverzeichnis des Reichsgaus Danzig-Westpreussen, Danzig 1944
  2. Puck-Rozgard, Seefeld
  3. Putzig Westpr. w Meyers Orts- und Verkehrs-lexikon des deutschen Reichs
  4. Szlak Krawędzią Kępy Puckiej
  5. Puck Rozgard - Lodownia
  6. Tajemnice klifów Kępy Puckiej
  7. Malownicza trasa, która edukuje. Puck zaprasza na spacer wzdłuż brzegu zatoki
  Reklama