Kontrola zbrojeń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Rozbrojenie)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kontrola zbrojeń – ograniczenia w prowadzeniu badań, produkcji lub przemieszczaniu konkretnych systemów broni i rodzajów wojska.

Riksdag (szw. Sveriges Riksdag) – jednoizbowy parlament królestwa Szwecji. Liczy 349 posłów, wybieranych na czteroletnią kadencję (do 1994 roku, kadencja riksdagu trwała 3 lata).Siły zbrojne - siły i środki wydzielane przez państwo do zabezpieczenia jego interesów i prowadzenia walki zbrojnej, obrony, ujęte w całość organizacyjną, składającą się z różnych rodzajów wojsk i służb.

Rozwój prawa kontroli zbrojeń następuje w drodze zawierania umów międzynarodowych. Warto zwrócić uwagę, że nieskoordynowana (traktatowo) redukcja zbrojeń byłaby tak samo niebezpieczna, jak nieuregulowany wyścig zbrojeń. Mogłaby doprowadzić do naruszenia równowagi sił, co zagroziłoby bezpieczeństwu na świecie.

Stockholm International Peace Research Institute (ang. Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem) – instytut założony w 1966 roku przez szwedzki parlament dla uczczenia 150. rocznicy nieprzerwanego pokoju w Szwecji. Jego celem są badania naukowe nad kwestiami konfliktu i współpracy, by pomóc w zrozumieniu warunków potrzebnych dla pokojowego rozwiązania światowych konfliktów. SIPRI udostępnia informacje o rozwoju broni, wydatkach na zbrojenia w poszczególnych krajach, produkcji i sprzedaży broni przez różne kraje, o jej kontroli i rozbrojeniach, a także o konfliktach, zapobieganiu im i bezpieczeństwie regionalnym. Wyniki badań SIPRI publikowane są głównie w książkach, w raportach oraz innych publikacjach Instytutu, a także na jego stronie internetowej. Długoletnim szefem SIPRI (w latach 1991-2002) był polski dyplomata prof. Adam Daniel Rotfeld.Zgromadzenie Ogólne (ZO) – jeden z sześciu organów głównych ONZ, powołany na mocy Karty Narodów Zjednoczonych. Ma swoją siedzibę w Nowym Jorku w USA.

Kontrolą zbrojeń zajmują się:

 • Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej
 • Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej
 • organy podporządkowane Zgromadzeniu Ogólnemu Narodów Zjednoczonych:
 • Komitet ds. Rozbrojenia i Międzynarodowego Bezpieczeństwa (tzw. Komitet Pierwszy) oraz Komisja Narodów Zjednoczonych ds. Rozbrojenia
 • Konferencja Rozbrojeniowa, obradująca w Genewie, która jest jedynym wielostronnym forum międzynarodowym do spraw rokowań rozbrojeniowych
 • Instytut Narodów Zjednoczonych ds. Badań Naukowych, prowadzący badania naukowe nad pojawiającymi się problemami w spawie rozbrojenia
 • Komisja Doradcza ds. Rozbrojenia, która doradza Sekretarzowi Generalnemu ONZ w sprawach rozbrojenia
 • Departament ds. Rozbrojenia, realizujący decyzje podjęte przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dziedzinie rozbrojenia
 • Rozbrojenie to polityka eliminowania broni ofensywnej znajdującej się w arsenale danego państwa; może dotyczyć wszystkich albo tylko konkretnych rodzajów broni.. Kwestiami rozbrojenia, produkcji i transferu broni, kontroli zbrojeń, przebiegu i zapobiegania konfliktom zajmuje się Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI). Instytut ten został założony w 1966 roku przez parlament Szwecji. Instytut wydaje rocznik SIPRI dokumentujący kwestię zbrojeń, wojen i rokowań rozbrojeniowych. Jest zarządzany przez Radę Naukową skupiającą ekspertów z różnych państw i regionów. Wyniki badań Instytutu publikowane są też w książkach, w raportach oraz innych publikacjach, a także na jego stronie internetowej.

  Genewa (niem. Genf, fr. Genève, wł. Ginevra, romansz Genevra) – miasto w Szwajcarii, drugie pod względem liczby mieszkańców.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lista traktatów ograniczających zbrojenia
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Our Work (ang.). International Atomic Energy Agency. [dostęp 2012-06-03].
  2. Welcome to OPCW (ang.). ORGANISATION FOR THE PROHIBITION OF CHEMICAL WEAPONS. [dostęp 2012-06-03].
  3. Welcome to SIPRI (ang.). STOCKHOLM INTERNATIONAL PEACE RESEARCH INSTITUTE. [dostęp 2012-06-03].
  Regulamin - zbiór przepisów normujących zasady postępowania lub prac organu państwowego, instytucji, zakładu lub urządzenia wydany przez organ do tego uprawniony.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Warto wiedzieć że... beta

  Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), International Atomic Energy Agency (IAEA) – organizacja pracująca na rzecz bezpiecznego i pokojowego wykorzystania energii jądrowej.

  Reklama