• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Royall T. Moore

  Przeczytaj także...
  Cornell University (pol. Uniwersytet Cornella) – Jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Uczelnia została założona w 1865 roku przez Ezrę Cornella (biznesmena i pioniera telegrafii) oraz Andrew Dicksona White’a (naukowca).Mykologia, mikologia – dział biologii zajmujący się badaniem grzybów (Fungi), ich systematyką, budową (morfologią, anatomią, cytologią), fizjologią, a także znaczeniem dla człowieka.
  17 sierpnia jest 229. (w latach przestępnych 230.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 136 dni.

  Royall Tyler Moore (ur. 11 października 1930 w Dryden, zm. 17 sierpnia 2014 w Coleraine) – amerykański mykolog.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Royall Tyler Moore (w publikacjach podpisujący się Royall T. Moore) urodził się w osadzie Varna należącej do miasta Dryden w stanie Nowy Jork w hrabstwie Tompkins w USA. W 1959 r. uzyskał doktorat na Uniwersytecie Harvarda na podstawie rozprawy o rodzaju grzybów Sporidesmium. Później był naukowym pracownikiem na kilku uniwersytetach: Uniwersytet Cornella, Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley i Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill. W 1972 r. przeniósł się do Irlandii Północnej, gdzie pracował w Ulster University at Coleraine. Zajmował się zagadnieniami taksonomii grzybów. Zmarł w Coleraine na raka w wieku 84 lat. Na promowanie rozwoju mykologii przekazał Uniwersytetowi Cornella w USA darowiznę 500 000 dolarów.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Mycotaxon – recenzowane czasopismo naukowe, w którym publikowane są artykuły w zakresie taksonomii i nazewnictwa grzybów, w tym także porostów. Założyli go Grégoire Laurent Hennebert i Richard Paul Korf w 1974 r.. Byli sfrustrowani tym, że w istniejących czasopismach mykologicznych, jak np. Mycologia, mijał rok między czasem przesłania artykułu, a jego publikacją w czasopiśmie. Korf i Hennebert wprowadzili szereg innowacji, dzięki którym ich czasopismo jest szybsze i bardziej dostępne niż inne czasopisma mykologiczne. Zamiast składania czasopisma w linotypie, który był wówczas standardem branżowym. Mycotaxon zastosował litografię z offsetem fotograficznym, co przyspieszyło publikację. Poza tym Mycotaxon jest kwartalnikiem, a więc pojawia się co trzy miesiące, a nie raz lub dwa razy do roku, jak inne naukowe czasopisma mykologiczne. Początkowo nie pobierał od autorów opłat za publikację artykułów.

  W naukowych nazwach utworzonych przez niego taksonów dodawane jest jego nazwisko R.T. Moore. M.in. jest autorem obecnej definicji grzybów jako królestwa (Fungi R.T. Moore).

  Wybrane publikacje[ | edytuj kod]

  1. 1959, The Sporidesmium complex; Thesis (Ph. D.), Dept. of Biology, Harvard University.
  2. 1959, The genus Berkleasmium; Mycologia 51(5): 734–739.
  3. 1960, Fine Structure of Mycota 2. Demonstration of the haustoria of lichens; Mycologia 52(5): 805–807.
  4. 1963, Fine Structure of Mycota XI. Occurrence of the golgi dictyosome in the heterobasidiomycete Puccinia podophylli; Journal of Bacteriology 86(4): 866-871.
  5. 1989, Alicean taxonomy–small characters made large; Botanical Journal of the Linnean Society 99(1): 59–79.
  6. 1992, The genus Bauhinus gen. nov.: for species of Ustilago on dicot hosts; Mycotaxon 45: 97–100.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. John Carberry, Royall Moore's passion for fungi funds students, Cornell Chronicle, 2015 [dostęp 2020-07-20] (ang.).
  2. Index Fungorum [dostęp 2020-07-20] (ang.).
  Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill (UNC) (ang. University of North Carolina at Chapel Hill) to jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych. Założony w 1789 w mieście Chapel Hill w stanie Karolina Północna.Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (University of California, Berkeley), skrótowo nazywany UC Berkeley lub po prostu Berkeley czy Cal – najstarszy i najważniejszy spośród dziesięciu kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego. Położony w Berkeley w Kalifornii nad Zatoką San Francisco.
  Warto wiedzieć że... beta

  Botanical Journal of the Linnean Society (w publikacjach cytowane także w skrócie jako J. Linn. Soc., Bot.) – biologiczne czasopismo naukowe wydawane przez Towarzystwo Linneuszowskie w Londynie (ang. The Linnean Society of London). Jest kontynuacją czasopisma Journal of the proceedings of the Linnean Society. Botany. Pod nowym tytułem wychodzi od 1969 roku. Publikuje oryginalne prace dotyczące taksonomii wszystkich grup roślin i grzybów, w tym anatomii, biosystematyki, cytologii, ekologii, etnobotaniki, mikroskopii elektronowej, morfogenezy, paleobotaniki, palinologii i fitochemii.
  Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.
  Taksonomia (gr. taksis – układ, porządek + nomos – prawo) – poddyscyplina systematyki organizmów, nauka o zasadach i metodach klasyfikowania, w szczególności o tworzeniu i opisywaniu jednostek systematycznych (taksonów) i włączaniu ich w układ kategorii taksonomicznych.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  11 października jest 284. (w latach przestępnych 285.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 81 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.639 sek.