Royal peculiar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Westminster Abbey – royal peculiar

Royal peculiarparafia lub kościół Kościoła anglikańskiego, które są wyłączone spod jurysdykcji diecezji i prowincji, na terenie której się znajdują i podlegające bezpośredniej jurysdykcji monarchy Zjednoczonego Królestwa.

Pałac Westminsterski (ang. Palace of Westminster, znany także w tym języku jako Houses of Parliament) – miejsce posiedzeń obu izb Parlamentu Zjednoczonego Królestwa (Izby Lordów i Izby Gmin). Pałac znajduje się w Londynie, w dzielnicy City of Westminster, na lewym brzegu rzeki Tamizy.Temple Church – królewski kościół anglikański znajdujący się w londyńskim City, położony pomiędzy Fleet Street i Tamizą, zbudowany w XII w. przez zakon templariuszy jako ich angielska siedziba. Kościół jest jednym ze szczególnych królewskich kościołów (ang. royal peculiar) wyjętych spod jurysdykcji biskupiej, podległych bezpośrednio głowie kościoła anglikańskiego angielskiemu monarsze.

Historia[ | edytuj kod]

W średniowieczu w czasach anglosaskich większość ówczesnych kościołów była fundowana przez lokalnego właściciela ziemskiego, którego majątek ziemski pokrywał się z obszarem parafii. Ta szczególna parafia (ang. peculiar) była wyłączona spod jurysdykcji diecezjalnej. Parafie te były zwykle obsługiwane przez starszego duchownego z innej dzielnicy, parafii lub diecezji i mogły podlegać szczególnej jurysdykcji monarchy, innego arcybiskupa, biskupa lub dziekana, kapituły katedry, a także zakonów (np. templariuszy lub joannitów). Szczególna parafia arcybiskupia archbishop's peculiar podlegała bezpośredniej jurysdykcji arcybiskupa, a szczególna parafia królewska royal peculiar bezpośredniej jurysdykcji monarchy. Większość szczególnych kościołów i parafii przetrwała angielską reformację, ale stopniowo były znoszone aż do XIX wieku, gdy na mocy ustawodawstwa zostały poddane jurysdykcji diecezji według podziału geograficznego. Jednakże royal peculiars zostały w dużej części zachowane jako królewskie wyjątki, z których obecnie większość znajduje się obecnie w obrębie diecezji londyńskiej.

Parafia (z łac. parochia), probostwo – podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Według koncepcji teologicznych to przede wszystkim określona wspólnota wiernych. Zwierzchnikiem parafii jest proboszcz, któremu mogą pomagać inni księża wikariusze, oraz kapelani czy rezydenci. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny (farny).Opactwo westminsterskie (ang. Westminster Abbey), nazwa oficjalna – The Collegiate Church of St Peter, Westminster (Kolegiata św. Piotra w Westminsterze) to najważniejsza, obok katedry w Canterbury i katedry św. Pawła w londyńskim City, świątynia anglikańska.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Diecezja londyńska (ang. Diocese of London) - diecezja Kościoła Anglii, należąca do metropolii Canterbury. Obejmuje siedemnaście spośród trzydziestu trzech gmin (boroughs) Wielkiego Londynu, położonych na północ od Tamizy i na zachód od Lei. Katedrą diecezji jest katedra św. Pawła w Londynie, zaś szczególny status - zbliżony do katolickiej konkatedry - posiada również Opactwo Westminsterskie, będące miejscem ślubów, koronacji i pochówku monarchów brytyjskich.
Jurysdykcja (z łac. iurisdictio dosł. "orzekam o prawie") – prawo sądzenia, posiadane przez dany podmiot (organ) uprawnienie (kompetencja) do rozpoznawania i rozstrzygania danych spraw, tj. orzekania w danej sprawie. Aby sąd mógł rozstrzygać w danej sprawie, muszą zostać spełnione określone warunki rozpatrywane osobno dla każdej konkretnej sprawy. Szczegółowo określają je ustawy, a w szczególności kodeksy postępowania (cywilnego, karnego, administracyjnego) . Zawsze należy sprawdzać, czy zakres działania sądu jest odpowiedni w danym przypadku, a także jego kompetencje oraz właściwości: rzeczową i miejscową.
Anglikanizm – jedna z gałęzi chrześcijaństwa, która powstała w Anglii w XVI wieku. Anglikanizm w części wywodzi się z tradycji protestanckiej, jednak w dużym stopniu zachował teologiczną więź z katolicyzmem.
Cambridge (IPA /ˈkeɪmbrɪdʒ/) – miasto w Wielkiej Brytanii (południowa Anglia), stolica hrabstwa Cambridgeshire, położone nad rzeką Cam, około 80 km (50 mil) na północny wschód od Londynu.
Reformacja – ruch religijno-polityczno-społeczny zapoczątkowany przez Marcina Lutra w XVI wieku, mający na celu odnowę chrześcijaństwa. Był reakcją na negatywne zjawiska, które miały miejsce w katolickiej hierarchii kościelnej, a także stanowił opozycję do katolickiej doktryny dogmatycznej. Podwaliny pod wystąpienie Marcina Lutra położyła działalność Jana Husa na początku XV wieku – ruch husycki (husyci) odegrał ważną rolę w rozwoju reformacji.
Prowincja kościelna – jednostka administracyjna kościoła (nazwa pochodząca od analogii z prowincją rzymską). W hierarchicznych kościołach chrześcijańskich składaja się z diecezji. Na czele prowincji stoi arcybiskup. W Kościele katolickim prowincja jest zwykle jednoznaczna z metropolią, a jej przywódca nazywany jest metropolitą.
Tower of London (czasem The Tower lub Londyńska Tower, oficjalna nazwa Her Majesty’s Royal Palace and Fortress the Tower of London, czyli Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości) – budowla obronna i pałacowa monarchów Anglii, chociaż ostatni z władców Anglii, który z niej korzystał, to Jakub I (1566–1625). Wzniesiona została w 1078 roku dla Wilhelma Zdobywcy.

Reklama