Royal Shakespeare Company

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The Royal Shakespeare Company (RSC) – jeden z największych brytyjskich zespołów teatralnych. Wywodzi się z tradycji dziewiętnastowiecznych. Główna siedziba zespołu znajduje się w Stratford-upon-Avon. Zatrudnia 700 pracowników i daje około 20 premier rocznie.

Gielgud Theatre (w latach 1906-1909 Hicks Theatre, a następnie w latach 1909-1994 Globe Theatre) – teatr w Londynie, zaliczany do scen West Endu i położony u zbiegu ulic Rupert Street i Shaftesbury Avenue, w granicach administracyjnych City of Westminster. Został otwarty w 1906 roku w specjalnie wzniesionym budynku, który zaprojektował W.G.R. Sprague. Trzypoziomowa widownia mieści 986 widzów. Od 2006 teatr jest własnością Camerona Mackintosha za pośrednictwem kontrolowanej przez niego firmy Delfont Mackintosh Theatres.Sir Arthur John Gielgud, lepiej znany jako John Gielgud (ur. 14 kwietnia 1904 w Londynie, zm. 21 maja 2000 w Wotton Underwood) − brytyjski aktor teatralny i filmowy, odtwórca ról szekspirowskich, pochodził z polsko-litewskiej rodziny magnackiej Giełgudów herbu Giełgud.

Historia[ | edytuj kod]

Aczkolwiek w Stradford sztuki Szekspira wystawiano regularnie już od śmierci pisarza pierwszy stały teatr dedykowany mu, Shakespeare Memorial Theatre (700 miejsc) otwarto 23 kwietnia 1879 wystawieniem Wiele hałasu o nic. Przez następne 50 lat dano tu wiele premier, w 1925 teatrowi przyznano przywilej królewski.

Les Misérables – musical Claude-Michela Schönberga powstały na podstawie powieści Wiktora Hugo Nędznicy. Musical składa się z dwóch aktów (z prologiem oraz epilogiem), trwa ok. 3 godzin.Zoë Wanamaker (ur. 13 maja 1949, w Nowym Jorku, w USA) – amerykańska aktorka filmowa i teatralna, znana m.in. z roli Madame Hooch w filmie Harry Potter i Kamień Filozoficzny.

6 marca 1926 roku pożar strawił wnętrze teatru pozostawiając wypalone mury, teatr przeniósł się czasowo do zaadaptowanego kina. Rozpoczęto zbiórkę funduszy na odbudowę, głównie w USA.

W styczniu 1928 roku rozstrzygnięto konkurs na projekt nowego teatru w stylu art déco budynek został otwarty w dniu 23 kwietnia 1932 roku (urodziny Szekspira). Budynek jest nadal używany. w latach 2007-2010 przeszedł gruntowną modernizację.

W roku 1959 ówczesny dyrektor Memorial Theatre, Peter Hall zapowiedział utworzenie stałego zespołu teatralnego. Reżyser zaproponował inkorporację drugiego teatru położonego w Londynie. Fundacja zaczęła wynajmować pomieszczenia Aldwych Teatre, lecz nigdy nie doszło do zakupu tej oraz jakiegokolwiek innej sali. Royal Shakespeare Company zarządzająca tymi widowniami formalnie powstała w dniu 20 marca 1961 r. a Shakespeare Memorial Theatre królewskim edyktem przemianowano na Royal Shakespeare Theatre.

Ian Charleson (ur. 11 sierpnia 1949 r. w Edynburgu, Szkocji, zm. 6 stycznia 1990 r. w Londynie, w Anglii) - brytyski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.Shaun Mark Bean (ur. 17 kwietnia 1959 w Sheffield) – brytyjski aktor teatralny i filmowy. Sean to irlandzko-szkocka pisownia jego imienia, której używa jako aktor.

Teatry[ | edytuj kod]

Budynek Royal Shakespeare Theatre w Stradford

Stradford[ | edytuj kod]

W chwili obecnej RSC zarządza dwoma stałymi teatrami w Stratford-upon-Avon:

 • Royal Shakespeare Theatre, który po przebudowie z 2010 roku mieści ponad 1000 widzów,
 • Swan Theatre na około 340 miejsc oddany do użytku 8 maja 1986 – przylegający do Royal Shakespeare Theatre.
 • Na czas przebudowy powstał tymczasowy The Courtyard Theatre, który w 2012 został wykorzystany również do przedstawień w ramach World Shakespeare Festival.

  Alexander Duncan McCowen (ur. 26 maja 1925 w Tunbridge Wells, zm. 6 lutego 2017 w Londynie) – brytyjski aktor filmowy i telewizyjny. Sir Ben Kingsley, właśc. Krishna Bhanji (ur. 31 grudnia 1943 w Snainton koło Scarborough) – brytyjski aktor filmowy i teatralny, pochodzenia hinduskiego. Na londyńskich scenach teatralnych grywał w kilku sztukach szekspirowskich. W 2001 otrzymał tytuł szlachecki od angielskiej królowej.

  Londyn[ | edytuj kod]

  Barbican Centre – wieloletnia londyńska siedziba RSC

  Zespół wielokrotnie zmieniał dzierżawione teatry londyńskie. Na przestrzeni lat miał siedzibę m.in. w:

 • Aldwych Theatre (od 1962),
 • The Place (od 1968),
 • Covent Garden,
 • Barbican Centre (od 1982 do 2002)
 • RSC występowało także okazjonalnie w:

 • Mermaid Theatre
 • Almeida Theatre (1988 i 1989),
 • Young Vic,
 • Playhouse Theatre,
 • Novello Theatre (2006),
 • Roundhouse w Camden (2008),
 • Gielgud Theatre
 • Peter Seamus O’Toole (ur. 2 sierpnia 1932 w Connemarze, zm. 14 grudnia 2013 w Londynie) – brytyjski aktor filmowy, teatralny oraz telewizyjny; producent i reżyser, pochodzenia irlandzkiego. Ośmiokrotnie nominowany do Oscara za role pierwszoplanowe. Laureat Oscara za całokształt twórczości.Nicholas Nickleby (ang. The Life and Adventures of Nicholas Nickleby) – powieść Karola Dickensa, publikowana w odcinkach w latach 1838–1839, nakładem firmy "Chapman and Hall". Była to trzecia powieść w dorobku pisarza. Opowiada o losach młodego nauczyciela, tytułowego Nicholasa i jego siostry Kate. Powieść zawiera charakterystyczny dla twórczości Dickensa motyw dziecka wyzyskiwanego przez dorosłych. W jej konstrukcji pojawiają się także elementy charakterystyczne dla melodramatu i baśni.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Peter Stephen Paul Brook (ur. 21 marca 1925 w Londynie) – brytyjski reżyser teatralny, filmowy oraz operowy, a także pisarz i producent, pochodzenia żydowskiego.
  Brian Blessed (ur. 9 października 1936 w Mexborough w hrabstwie Yorkshire w Wielkiej Brytanii) – angielski aktor. Jedną z bardziej znaczących ról była rola Oktawiana Augusta w serialu telewizyjnym Ja, Klaudiusz (1976).
  Otello (ang. Othello) – tragedia Williama Szekspira napisana prawdopodobnie ok. 1602-1604 r. Tytułowym bohaterem sztuki jest Maur, który żeni się z córką weneckiego senatora, Desdemoną; choć żona pozostaje mu wierna, Otello, za sprawą intryg, zaczyna podejrzewać ją o cudzołóstwo i daje się ogarnąć obsesyjnej zazdrości.
  Makbet (ang. Macbeth) – tragedia Williama Shakespeare’a napisana około roku 1606, należy do najczęściej wystawianych i adaptowanych sztuk szekspirowskich, jest również najkrótszą tragedią jego autorstwa.
  Sir Ian McKellen (ur. 25 maja 1939 w Burnley) – brytyjski aktor teatralny i filmowy oraz scenarzysta. Obsadzany zarówno w rolach szekspirowskich, jak i w filmach akcji. Nominowany do Oskara, kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego. Będąc orientacji homoseksualnej jest także znany jako aktywista na rzecz praw gejów i lesbijek.
  Dama Edith Mary Evans (ur. 8 lutego 1888 w Londynie, zm. 14 października 1976 w Cranbrook) − brytyjska aktorka, trzykrotnie nominowana do Oscara za role pierwszo i drugoplanowe.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Reklama