• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Royal Military College, Duntroon

  Przeczytaj także...
  II bitwa pod El Alamein – punkt zwrotny w kampanii pustynnej w Północnej Afryce w czasie II wojny światowej. Było to pierwsze zwycięstwo brytyjskich sił lądowych nad wojskami niemieckimi. Bitwa trwała od 23 października do 4 listopada 1942.I bitwa pod El Alamein – bitwa stoczona w czasie kampanii afrykańskiej II wojny światowej w dniach 1–27 lipca 1942 r. pomiędzy włoskimi wojskami i niemieckimi oddziałami Afrika Korps pod dowództwem feldmarszałka Erwina Rommla a brytyjską 8 Armią dowodzoną przez generała Claude’a Auchinlecka.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Royal Military College, Duntroon (RMC-D, Królewskie Kolegium Wojskowe w Duntroon) – australijska wojskowa uczelnia wyższa w Canberze, stanowiąca szkołę oficerską Australian Army, komponentu lądowego australijskich sił zbrojnych. Powstała w 1911 roku, dziesięć lat po inauguracji Związku Australijskiego.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Wojna koreańska (kor. 한국전쟁) – wojna tocząca się w latach 1950–1953 na terytorium Półwyspu Koreańskiego między komunistycznymi siłami KRLD (północnokoreańskimi) i wspierającymi je wojskami ChRL, a siłami ONZ (głównie amerykańskimi) wspierającymi wojska Republiki Korei (południowokoreańskie).

  Siedziba[ | edytuj kod]

  Kolegium zlokalizowane jest na terenie Duntroon, dawnej posiadłości rodziny Campbellów, która w 1910 została wydzierżawiona, a w 1912 zakupiona przez władze federalne na potrzeby szkolnictwa wojskowego. W tej samej części Canberry mieszczą się także inne instytucje wojskowe, m.in. centrala Departamentu Obrony, a także szkoła podoficerska Australian Defence Force Academy. Choć formalnie kampus uczelni posiada status bazy wojskowej, osoby cywilne mają prawo swobodnego wstępu na jego teren. Wynika to głównie ze zlokalizowania tam kilku obiektów użyteczności publicznej, m.in. biblioteki, pola golfowego, szpitala i obiektów handlowych, a także wojskowego osiedla mieszkaniowego.

  Australian Army (Armia Australijska) – wojska lądowe Australii, będące częścią Australijskich Sił Obrony (ang. Australian Defence Force), powstałe w 1901 roku. W 2008 roku liczba żołnierzy pełniących służbę zawodową w Australian Army wynosiła 26 611, a liczba rezerwistów 15 892.Bitwa o Gallipoli – bitwa toczona od 25 kwietnia 1915 do 9 stycznia 1916, która w założeniu ententy miała być początkiem większej operacji mającej za zadanie zdobycie Stambułu i wyeliminowanie z wojny Imperium Osmańskiego. Operacja ta zakończyła się fiaskiem państw ententy. Łącznie straty obu stron wyniosły 131.000 zabitych i 262.000 rannych.

  Rekrutacja i studia[ | edytuj kod]

  Uczelnia przyjmuje na studia kandydatów zarówno z grona osób cywilnych, jak i spośród żołnierzy służby czynnej, dla których ukończenie uczelni jest niezbędnym warunkiem awansu na stopień oficerski. Wszyscy kandydaci muszą spełniać wymogi wiedzy, sprawności fizycznej i warunków psychologicznych stawiane australijskim oficerom, niezależnie od ich wcześniejszej kariery zawodowej. Studia prowadzone są wyłącznie w trybie wojskowym, nie ma tu osób o statusie słuchaczy cywilnych, zaś ich ukończenie niemal automatycznie wiąże się z uzyskaniem stopnia podporucznika i rozpoczęciem zawodowej służby wojskowej (dla osób, które nie pełniły jej wcześniej). Pełny kurs trwa 18 miesięcy, przy czym kadeci będący wcześniej podoficerami korzystają ze zwolnienia z pierwszego półrocza nauki.

  Wojna wietnamska (zwana też drugą wojną indochińską) – działania militarne na Półwyspie Indochińskim w latach 1957–1975. W konflikt zaangażowane były z jednej strony komunistyczna Demokratyczna Republika Wietnamu (Wietnam Północny, wspierany przez inne kraje komunistyczne, gł. Związek Radziecki oraz Chiny) i kontrolowane przez to państwo organizacje komunistyczne w Wietnamie Południowym, Laosie i Kambodży, a z drugiej strony Republika Wietnamu wraz z międzynarodową koalicją obejmującą Stany Zjednoczone i ich sojuszników – Koreę Południową, Tajlandię, Australię, Nową Zelandię i Filipiny. Wbrew ich woli stronami konfliktu były również Kambodża i Laos.Canberra (wym. [ˈkænbᵊrə] lub [ˈkænbɛrə]), Kanbera – stolica Australii, miasto leżące w odległości 280 km od Sydney i 660 km od Melbourne w obrębie Australijskiego Terytorium Stołecznego. Jest największym miastem Australii położonym w środku lądu i 8. co do wielkości miastem kraju. Canberra ma 457 563 mieszkańców (2018).

  W Kolegium może jednocześnie studiować 425 kadetów, podzielonych na pięć stałych kompanii. Kompanie czerpią swoje nazwy od znanych bitew z udziałem australijskiego oręża. Są to:

 • kompania Alamein (na cześć I i II bitwy pod El Alamein w trakcie II wojny światowej)
 • kompania Gallipoli (na cześć bitwy o Gallipoli w trakcie I wojny światowej)
 • kompania Kapyong (na cześć bitwy pod Kapyong podczas wojny koreańskiej)
 • kompania Kokoda (na cześć bitwy pod Kokodą w czasie II wojny światowej)
 • kompania Long Tan (na cześć bitwy pod Long Tan w trakcie wojny wietnamskiej)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. History of Duntroon (ang.). The Australian Army. [dostęp 2014-09-08].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.815 sek.