Royal Flying Doctor Service of Australia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Samolot RFDS na odludnym lądowisku w stanie Queensland
Regionalna dyspozytornia RFDS w Alice Springs
Znak drogowy ostrzegający o możliwości nagłego lądowania samolotu RFDS na drodze

Royal Flying Doctor Service of Australia (Królewska Służba Latających Lekarzy Australii, RFDS) – australijska organizacja pozarządowa świadcząca pomoc medyczną dla osób mieszkających na tzw. outback, jak w Australii określa się osiedla ludzkie oddalone o dziesiątki, a często wręcz setki kilometrów od większych ośrodków. Załogi RFDS docierają do swoich pacjentów drogą lotniczą i służą im zarówno w przypadkach nagłych (działając jako pogotowie ratunkowe), jak i dostarczając regularnych świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. RFDS działa od 1928 i uważane jest za najstarsze lotnicze pogotowie ratunkowe na świecie.

Bundaberg - miasto w Australii, w stanie Queensland, w pobliżu ujścia rzeki Burnett do Oceanu Spokojnego. Około 58 tys. mieszkańców. Znajduje się tu duża cukrownia.Port Hedland - miasto w Australii, na północnym wybrzeżu Australii Zachodniej, nad Oceanem Indyjskim. Około 18 tys. mieszkańców.

Założycielem RFDS był prezbiteriański duchowny John Flynn. Wcześniej zajmował się on zakładaniem szpitali w niewielkich miasteczkach, ale potem doszedł do wniosku, iż są ludzie mieszkający daleko nawet od takich miasteczek. Postanowił docierać do nich przy pomocy samolotów. Tak powstała Powietrzna Służba Medyczna (AMS), która po kilku zmianach nazwy, od 1955 działa jako RFDS.

Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.Charleville - miejscowość w Australii, w stanie Queensland, nad rzeką Warrego (dorzecze Darling). Około 5 tys. mieszkańców.

RFDS jest największym i najbardziej znanym australijskim lotniczym pogotowiem, ale swoje oddziały lotnicze posiadają także "regularne" pogotowia ratunkowe poszczególnych stanów, które traktują to jako uzupełnienie swoich środków transportu drogowego. W niektórych z nich, np. w Nowej Południowej Walii, RFDS zarządza także samolotami regularnego pogotowia. W przeciwieństwie do większości podobnych instytucji na świecie, RFDS nie korzysta ze śmigłowców, opierając swą działalność wyłącznie na stosunkowo niewielkich samolotach. Wynika to ze specyfiki działalności Służby - operuje ona na wielkich obszarach, gdzie niezbędne są maszyny możliwie jak najszybsze. Z drugiej strony, odbiór pacjentów następuje zwykle na terenach bardzo słabo zaludnionych, gdzie nie ma z reguły problemu ze znalezieniem choćby prowizorycznego pasa startowego. Często w tym celu wykorzystywane są utwardzone drogi. Dwa obecnie używane typy samolotów to Beechcraft King Air (w różnych wersjach) i Pilatus PC-12.

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Beechcraft King Air – nazwa rodziny dwusilnikowych pasażerskich samolotów produkowanych przez amerykańską firmę Beechcraft. King Air produkowany jest od 1964 r. i jest to najdłużej seryjnie produkowany cywilny samolot. Jest to jedyny ciągle produkowany turbośmigłowy samolot biznesowy (nie licząc Piaggio Avanti).

RFDS jest organizacją non-profit utrzymującą się głównie z datków i dotacji. W sensie organizacyjnym stanowi luźną federację czterech regionalnych sekcji, z których każda ma własną osobowość prawną.

Sekcje i bazy[ | edytuj kod]

 • Sekcja Południowo-Wschodnia: Broken Hill, Dubbo, Launceston, Melbourne, Sydney
 • Sekcja Queensland: Brisbane, Bundaberg, Cairns, Charleville, Mount Isa, Rockhampton, Townsville
 • Centralny Region Operacyjny: Adelaide, Alice Springs, Port Augusta, Yulara
 • Zachodni Region Operacyjny: Derby, Kalgoorlie, Meekatharra, Perth, Port Hedland
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • Yulara - miejscowość w Australii w Terytorium Północnym, położona 430 km od Alice Springs. Miejscowość założona dla turystów odwiedzających park narodowy Uluru – Kata Tjuta.Perth (wym. [ˈpɜrθ]) – miasto w Australii będące stolicą stanu Australia Zachodnia. Położone jest przy ujściu rzeki Łabędziej do Oceanu Indyjskiego, u podnóża gór Darling. Jest czwartym miastem Australii pod względem populacji, zamieszkuje je ponad 2 mln mieszkańców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Mount Isa – miasto w Australii, w stanie Queensland, w górach Selwyn, nad okresową rzeką Leichhard, przy drodze Barkly Highway. Około 20 tys. mieszkańców. Zostało założone w 1923 roku.
  Broken Hill – miasto w Australii, w stanie Nowa Południowa Walia, w pasmie górskim Main Barrier, na wysokości około 304 metrów. Miasto o podobnej nazwie (Broken Hills w Nevadzie, USA) pojawiło się w grze komputerowej Fallout 2.
  Meekatharra - niewielkie miasteczko (bez formalnych praw miejskich) w stanie Australia Zachodnia, stolica hrabstwa Meekatharra. Liczy 798 mieszkańców (2006), co stanowi ok. 2/3 ludności całego hrabstwa. Głównym powodem powstania miejscowości, co miało miejsce w pierwszych latach XX wieku, były znalezione w pobliżu pokłady złota. Wydobycie trwało do 2008 roku, kiedy to ostatnia z eksploatujących złoże firm znalazła się w stanie upadłości. Obecnie kopalnia jest już w rękach nowego inwestora, który zamierza otworzyć ją na nowo w 2012 roku.
  Brisbane (wym. [ˈbrɪzbən]) – miasto w Australii, stolica stanu Queensland, położone nad Oceanem Spokojnym u ujścia rzeki Brisbane. Jest trzecim co do wielkości miastem Australii z liczbą ludności wynoszącą 2,5 mln mieszkańców, mieszka w nim ok. 10% populacji państwa. Wraz z miastami satelickimi Gold Coast, Sunshine Coast i kilkoma sąsiadującymi powiatami tworzy region i aglomerację South East Queensland zamieszkiwaną przez 3,5 mln osób. Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego, z całorocznym okresem z letnimi temperaturami, temperatury w dzień wahają się od 21 °C w lipcu do około 30 °C w styczniu.
  Melbourne (wym. [ˈmelbən] lub [ˈmɛlbərn]) – w latach 1901–1927 stolica Australii, największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości w Australii (po Sydney), z liczbą ludności wynoszącą 4,8 mln mieszkańców. Uznane przez czasopismo „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011–2017. W Melbourne – obok Sydney – znajduje się największe skupisko polonijne Australii. Siedziba konsula honorowego Polski.
  Dubbo – miasto w Nowej Południowej Walii w Australii, położone nad rzeką Macquarie. Ma około 39 tys. mieszkańców.
  Launceston – miasto w północnej Tasmanii. Jest drugim co do wielkości miastem na wyspie po Hobart. Jedno z najstarszych miast w Australii założone w 1806. Zamieszkane przez 99 675 mieszkańców. Zlokalizowany jest tutaj kampus Uniwersytetu Tasmańskiego oraz port lotniczy.

  Reklama