• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Royal College of Music

  Przeczytaj także...
  Sir Colin Rex Davis (ur. 25 września 1927 w Weybridge w hrabstwie Surrey, zm. 14 kwietnia 2013 w Londynie) – angielski dyrygent i klarnecista. Sir Edward William Elgar (ur. 2 czerwca 1857 w Broadheath, koło Worcester, zm. 23 lutego 1934 w Worcester – brytyjski kompozytor. Pozostawił po sobie dwie symfonie (śmierć w 1934 r. przerwała pracę nad trzecią). Utwory te uważane są za jedne z najważniejszych brytyjskich utworów symfonicznych.
  Ralph Vaughan Williams (ur. 12 października 1872 w Down Ampney w hrabstwie Gloucestershire, zm. 26 sierpnia 1958 w Londynie) – angielski kompozytor i badacz muzyki ludowej, twórca dziewięciu symfonii oraz utworów orkiestrowych, chóralnych i muzyki filmowej.

  Royal College of Musicuczelnia muzyczna znajdująca się w Londynie, w dystrykcie South Kensington.

  Historia[ | edytuj kod]

  Royal College of Music została ufundowana w 1882 roku, a pierwszymi dyrektorami zostali sir George Grove i sir Hubert Parry. Pierwotna siedziba znajdowała się wówczas naprzeciw Royal Albert Hall, jednak już w pięć lat później okazała się za mała na potrzeby uczelni; obecna, zaprojektowana przez sir Arthura Blomfielda w stylu flamandzkiego manieryzmu i wzniesiona w latach 1892-1894, znajduje się na Prince Consort Road. Dzięki bliskim sąsiedztwie innych instytucji sztuki, m.in. Imperial College, Royal College of Arts oraz kilku muzeów, okolica ta nazywana jest Albertopolis.

  Edward VII, Albert Edward von Sachsen-Coburg und Gotha (ur. 9 listopada 1841 w Londynie, zm. 6 maja 1910 tamże) – od 22 stycznia 1901 król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii i dominiów brytyjskich oraz cesarz Indii. Syn królowej Wiktorii. Panowanie Edwarda przyniosło pewien powiew świeżości w zakresie obyczajów – konserwatywna królowa Wiktoria stała się symbolem pruderii, jej syn słynął z rozrywkowego trybu życia. W przeciwieństwie do matki raczej nie brał bezpośredniego udziału w rządzeniu państwem, zajmując się pełnieniem funkcji reprezentacyjnych. Swoimi wizytami w Paryżu i ujmującym sposobem bycia podłożył jednak podwaliny pod porozumienie brytyjsko-francuskie (na przełomie XIX i XX wieku Francja i Wielka Brytania traktowały siebie z nieufnością, a często również i z wrogością) oraz powstanie Trójporozumienia, do którego dołączyła Rosja.Hubert Parry, właśc. sir Charles Hubert Hastings Parry (ur. 27 lutego 1848, zm. 7 października 1918) – angielski kompozytor.

  Od momentu otwarcia w 1882 roku oraz oficjalnego otwarcia budynku 2 maja 1894 roku przez Księcia Walii, późniejszego króla Edwarda VII, College jest związany z rodziną królewską. Jego patronem jest obecnie królowa Anglii. Przez 40 lat królowa Elżbieta była także prezydentem; w 1993 zastąpił ją książę Walii, a królowa otrzymała tytuł President Emerita.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Trevor Pinnock (ur. 16 grudnia 1946) – angielski dyrygent, klawesynista, zwolennik autentyzmu w muzyce, założyciel zespołu The English Concert.

  Działalność[ | edytuj kod]

  Uczelnia uczy muzyki poważnej na poziomach od licencjatu po doktorat. Funkcjonuje przy niej także sobotnia szkoła muzyczna dla dzieci w wieku od 8 do 18 lat.

  Sala koncertowa[ | edytuj kod]

  College dysponuje salą koncertową Amaryllis Fleming Concert Hall na 468 miejsc, zaprojektowaną przez Arthura Blomfielda, wzniesioną w 1901 i odrestaurowaną w latach 2008-2009, a także otwarty przez królową w 1986 r. Britten Theatre (400 miejsc) dla potrzeb widowisk operowych, baletowych i teatralnych.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  College ma też salę przeznaczoną na recitale (na 150 miejsc) oraz szereg mniejszych, w tym trzy organowe.

  Kolekcje[ | edytuj kod]

  College słynie ze swego Muzeum Instrumentów Muzycznych (Museum of Instruments) będącego częścią Centrum Historii Wykonawstwa (Centre for Performance History). W muzeum znajduje się kolekcja ponad 800 instrumentów od ok. 1480 roku, a wśród nich pierwszy zachowany instrument klawiszowy. College posiada również pokaźną kolekcję autografów muzycznych, wśród których znajdują się rękopisy największych arcydzieł w historii muzyki – m.in. Koncert fortepianowy c-moll KV 491 Mozarta czy Koncert wiolonczelowy Edwarda Elgara.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Gustav Theodore Holst (ur. 21 września 1874 w Cheltenham, zm. 25 maja 1934 w Londynie) – angielski kompozytor muzyki poważnej, dyrygent, puzonista i pedagog.

  Ludzie związani z uczelnią[ | edytuj kod]

  Wśród absolwentów znaleźli się m.in. Gustav Holst, sir Colin Davis, dame Gwyneth Jones, sir Neville Marriner, Trevor Pinnock, Ralph Vaughan Williams, lord Andrew Lloyd Webber, John Williams i John Beckett.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Royal College of Music, London Strona oficjalna
 • british-history.ac.uk British history
 • http://www.rcm.ac.uk/About+Us/History Historia
 • Imperial College London (właśc. The Imperial College of Science, Technology and Medicine) jest publicznym uniwersytetem położonym w Londynie. Specjalizuje się w badaniach oraz kształceniu w dziedzinie nauki, inżynierii oraz medycyny. Imperial College był częścią Uniwersytetu Londyńskiego do roku 2007, kiedy to uzyskał pełną niezależność, z okazji stulecia swego istnienia. Na Imperial College kształci się około 13 500 studentów, a kadra akademicka liczy ponad 3300 osób.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  John Towner Williams (ur. 8 lutego 1932 w Nowym Jorku) – amerykański kompozytor, głównie muzyki filmowej, dyrygent i pianista. Stworzył muzykę do prawie stu filmów.
  Uczelnia muzyczna – uczelnia, w której prowadzone jest nauczanie sztuki muzycznej. Nauka kończy się uzyskaniem tytułu licencjata lub magistra sztuki.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Wolfgang Amadeusz Mozart (ur. 27 stycznia 1756 w Salzburgu, zm. 5 grudnia 1791 w Wiedniu) – kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych. Razem z Haydnem i Beethovenem zaliczany do klasyków wiedeńskich.
  The Royal Albert Hall – sala koncertowa w Londynie poświęcona mężowi królowej Wiktorii, księciu Albertowi. The Royal Albert Hall mieści się w dzielnicy South Kensington w centralnym Londynie, w rejonie znanym powszechnie jako Albertopolis. The Royal Albert Memorial jest częścią pomnika upamiętniającego Alberta - niedaleko znajduje się Albert Memorial, pomnik ku czci męża zaprojektowany przez samą królową Wiktorię. The Hall jest także miejscem gdzie znajdują się największe w Wielkiej Brytanii organy, oraz jest siedzibą The Proms.
  Elżbieta II, właśc. Elżbieta Aleksandra Maria (ang. Elizabeth Alexandra Mary, ur. 21 kwietnia 1926 w Londynie) – królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów, koronowana 2 czerwca 1953, córka króla Jerzego VI i jego żony – Elżbiety Bowes-Lyon zw. Królową-Matką.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.047 sek.