Royal Caribbean Cruises

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Royal Caribbean Cruises Ltd.amerykańskie przedsiębiorstwo, będące największym na świecie po Carnival Corporation & plc armatorem statków wycieczkowych (ang. cruise lines), zarejestrowane w Liberii, z siedzibą w Miami na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. W dniu 31 grudnia 2014 roku przedsiębiorstwo dysponowało flotą 43 statków, mogących zabrać na pokład 105 750 pasażerów. W 2014 roku wycieczkowce należące do przedsiębiorstwa przewiozły 22 006 063 pasażerów (w tym 12 260 238 pasażerów z Ameryki Północnej i 6 535 365 z Europy).

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Statek pasażerski – statek przeznaczony do przewozu osób. Statkami pasażerskimi mogą być także statki zarabiające przede wszystkim przewozem towarów. Już w 1948 r. w przepisach Konwencji Londyńskiej określono, że statkiem pasażerskim jest każdy statek handlowy zabierający na pokład i mający miejsca kabinowe dla ponad 12 pasażerów. Przez następne lata utarł się podział na statki pasażerskie zabierające powyżej 100 pasażerów oraz pasażersko-towarowe mogące pomieścić od 12 do 100 osób. Coraz bardziej upowszechniała się żegluga promowa, pojawiły się też nowe typy statków np. poduszkowce, szybkie statki pasażerskie (tzw. HSC). Sam czas podróży zaczął się skracać i statkami pasażerskimi już są dzisiaj statki zabierające na pokład, a nie do kabin 12 pasażerów.

W skład Royal Carribean Cruises Ltd. wchodzą następujące linie wycieczkowe (marki):

 • Royal Caribbean International
 • Celebrity Cruises
 • Azamara Club Cruises
 • Pullmantur Cruises
 • CDF Croisières de France
 • TUI Cruises (50%)
 • 25 stycznia 2016 roku przedstawiciele Royal Caribbean Cruises Ltd. i World Wildlife Fund podpisali w Donsolu na Filipinach pięcioletnie porozumienie w sprawie zachowania czystości oceanów. Porozumienie określa cele w sprawie redukcji oddziaływania przedsiębiorstwa na środowisko naturalne oraz wskazuje na podniesienie świadomości w przedmiocie ochrony oceanów wśród ponad 5 milionów pasażerów Royal Caribbean Cruises Ltd.; jednocześnie wspiera wysiłki WWF na tej płaszczyźnie.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Liberia (Republika Liberii – Republic of Liberia) – państwo położone w Afryce Zachodniej. Sąsiaduje z Gwineą, Wybrzeżem Kości Słoniowej oraz Sierra Leone. Sytuacja gospodarcza i polityczna tego kraju jest nadal niestabilna, co jest skutkiem przewrotów wojskowych i dwóch wojen domowych (1989–1996 i 1999–2003).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Profile: Royal Caribbean Cruises Ltd (RCL) (ang.). reuters.com. [dostęp 2016-02-25].
  2. 2014 Annual Report (ang.). phx.corporate-ir.net. [dostęp 2016-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-13)].
  3. Royal Caribbean Cruises Limited (ang.). royalcorporatecareers.com. [dostęp 2016-02-25].
  4. Jim Walker: Case Study: Royal Caribbean Cruises Ltd. - Avoiding U.S. Taxes, Labor Laws, Environmental Regulations & Criminal Accountability (ang.). cruiselawnews.com, 1 października 2012. [dostęp 2016-02-25].
  5. About Royal Caribbean Cruises Ltd. (ang.). rclcorporate.com. [dostęp 2016-02-25].
  6. Community: World Wildlife Fund (ang.). rclcorporate.com. [dostęp 2016-02-25].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila.
  Armator – osoba (osoba prawna lub fizyczna), eksploatująca własny, lub wynajęty statek. Zatrudnia kapitana i załogę oraz odpowiada cywilnie za zobowiązania wynikające z eksploatacji statku.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Celebrity Cruises - armator i operator luksusowych statków rejsowych, założony w 1988 przez grecką Chandris Group, by obsługiwać rejsy na Bahamy. W 1997 Celebrity Cruises Ltd. połączyło się z Royal Caribbean International, tworząc Royal Caribbean Cruises Ltd. Siedziba Celebrity Cruises znajduje się w Miami. W latach 2007 - 2008 wszystkie statki należące do armatora zostały przemianowane - zyskały przedrostek Celebrity przez dotychczasowymi imionami.

  Reklama