Royal Albert Memorial Museum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Royal Albert Memorial Museum (RAMM) – muzeum wielotematyczne i galeria sztuki w Exeter, w Anglii. Muzeum zlokalizowane jest przy ulicy Queen Street i mieści się w dwukondygnacyjnym budynku zbudowanym w latach 1865–1868 w stylu neogotyckim. Budynek jest zabytkiem klasy II.

Sztuka użytkowa, inaczej sztuka stosowana, sztuka zdobnicza - zajmuje się wytwarzaniem przedmiotów codziennego użytku, wykonywanych w niewielkich partiach przez twórcę (artystę) lub zaprojektowanych przez niego i wykonywanych przemysłowo na dużą skalę.Maria Teck, z d. Victoria Mary Augusta Louise Olga Pauline Claudine Agnes (ur. 26 maja 1867 w Londynie, zm. 24 marca 1953 tamże) – od 6 lipca 1893 do 20 stycznia 1936 żona Jerzego V z dynastii Sachsen-Coburg-Gotha (późniejsi Windsorowie). Królowa Wielkiej Brytanii i cesarzowa Indii w latach 1910-1936, królowa-wdowa od 1936 do śmierci.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Działalność muzeum finansowana jest przez miasto Exeter oraz dotacje od Arts Council England i innych organizacji.

Historia[ | edytuj kod]

Pomysłodawcą muzeum był parlamentarzysta Stafford Northcote, który zainicjował zbiórkę funduszy na jego budowę w 1861. Muzeum miało upamiętniać niedawno zmarłego księcia Alberta, męża królowej Wiktorii. Ziemię pod zabudowę podarował parlamentarzysta z Exeter, Richard Sommers Gard. Rozpisano konkurs na projekt budowli, który zwyciężył architekt John Hayward.

Neogotyk – styl w architekturze, a także rzemiośle artystycznym, nawiązujący formalnie do gotyku, powstały około połowy XVIII wieku w Anglii i trwający do początku XX wieku, zaliczany do historyzmu.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Początek budowy nastąpił w 1865. Równolegle zaczęto gromadzić eksponaty. W 1868 otwarto północne skrzydło budynku, a rok później ukończono budowę skrzydła południowego. Wtedy też nastąpiło oficjalne otwarcie muzeum przy udziale członków British Association. W budynku, poza muzeum i galerią sztuki, mieściły się także szkoła nauki (School of Science), sztuki (School of Art) oraz biblioteka publiczna.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 1887 zainicjowano budowę dodatkowego skrzydła, wychodzącego na Upper Paul Street, które ukończono w 1899. Na ceremonii otwarcia obecni byli książę Jerzy (późniejszy król Jerzy V) i księżna Maria. Przy tej okazji muzeum uzyskało tytuł królewskiego (Royal).

Szkoły działające na terenie budynku dały początek uczelni Royal Albert Memorial College, która w 1910 przeniesiona została do nowo powstałego budynku, zlokalizowanego na tyłach muzeum. Biblioteka opuściła budynek przy Queen Street w 1930.

Albert Sachsen-Coburg-Gotha, Franz August Carl Albert Emmanuel von Sachsen-Coburg und Gotha (ur. 26 sierpnia 1819 w Coburgu, Bawaria, zm. 14 grudnia 1861 w Windsorze, Berkshire, Wielka Brytania) – drugi syn Ernesta I Sachsen-Coburg-Gotha i jego pierwszej żony - Ludwiki Sachsen-Gotha-Altenburg. Książę, mąż oraz kuzyn królowej brytyjskiej, Wiktorii. Miał jednego brata Ernesta.Wiktoria z rodu Welfów, właśc. Aleksandryna Wiktoria (ang. Alexandrina Victoria) (ur. 24 maja 1819 w Londynie, zm. 22 stycznia 1901 w Cowes na wyspie Wight) – królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii przez 63 lata (od 20 czerwca 1837). Od 1 stycznia 1877 r. także cesarzowa Indii. Żona księcia Alberta Sachsen-Coburg-Gotha. Jej krewni i potomkowie zasiadali na tronach Grecji, Jugosławii, Rosji, Rumunii i Niemiec, a obecnie panują w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Belgii, Danii i Hiszpanii.

W latach 2008–2011 muzeum przeszło gruntowną modernizację, obejmującą rozbudowę i naprawy strukturalne budynku oraz przeprojektowanie wystaw. Projekt kosztował 24 mln funtów, z czego 9 mln sfinansowane zostało przez Heritage Lottery Fund. W 2012 RAMM otrzymało tytuł muzeum roku (Museum of the Year) przyznawany przez organizację Art Fund.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Zabytki Wielkiej Brytanii (ang. Listed building) to budynki, które zostały umieszczone na ustawowej liście budynków o szczególnym znaczeniu architektonicznym lub historycznym. Jest to powszechnie stosowany status, dotyczący około pół miliona budynków.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Muzeum – instytucja powołana do gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi pewną wartość historyczną bądź artystyczną. W większych muzeach niewielka część z tych obiektów jest udostępniana publiczności w postaci wystaw stałych lub czasowych, natomiast reszta jest przechowywana w specjalnie do tego przystosowanych magazynach.
University of Exeter – brytyjska uczelnia publiczna znajdująca się w mieście Exeter (w południowo-zachodniej Anglii), założona w 1955 roku.
Exeter (IPA /ˈeksɪtə(r)/) – miasto w Wielkiej Brytanii, ośrodek administracyjny hrabstwa Devon, port nad rzeką Exe, w pobliżu jej ujścia do Kanału La Manche. W 2005 r. populację miasta szacowano na 117,600 mieszkańców.
The Heritage Lottery Fund (HLF) – organizacja w Wielkiej Brytanii zajmująca się fundowaniem projektów związanych z dziedzictwem kulturowym, ustanowiona przez parlament brytyjski w 1994 na bazie loterii National Lottery.
Historia naturalna – określenie stosowane dla wszelkich zmian zachodzących w przyrodzie oraz dla dziedzin nauk zajmujących się badaniem obiektów przyrodniczych, zarówno przyrody ożywionej jak i nieożywionej (np. skały, minerały). W języku polskim to określenie jest rzadko używane, gdyż w tym sensie używa się raczej słowa przyrodoznawstwo.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

Reklama