Roxette

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Roxetteszwedzki duet muzyczny grający muzykę popową i rockową założony w 1986 roku. W jego skład wchodzili gitarzysta Per Gessle oraz wokalistka Marie Fredriksson. Nazwa zespołu powstała od utworu brytyjskiego zespołu Dr. Feelgood, zatytułowanego „Roxette”.

Crash! Boom! Bang! – płyta wydana w 1994 roku (zob. 1994 w muzyce), album szwedzkiego duetu Roxette. Jedno z najbardziej udanych wydawnictw zespołu – m.in. w Polsce album sprzedał się w ponad 50 tys. nakładzie, co przy obecnym kryteriach oznacza, iż jest platynową płytą.Dr. Feelgood – brytyjski zespół rockowy i bluesowy, założony w r. 1971. Liderem zespołu był Lee Brilleaux aż do śmierci w r. 1994. Zespół gra w składzie: gitara prowadząca, gitara basowa, harmonijka ustna, perkusja. Najwyższą pozycją na brytyjskiej liście przebojów była piosenka Milk and Alcohol, zajmując w r. 1979 dziewiąte miejsce. Tytuł pierwszego singla zespołu, Roxette, posłużył szwedzkiemu zespołowi Roxette jako nazwa grupy.

W 1986 roku premierę miał debiutancki album studyjny zespołu zatytułowany Pearls of Passion. W 1988 i 1991 roku wydane zostały płyty Look Sharp! i Joyride, które osiągnęły ogromny sukces komercyjny, a promujące je single stały się światowymi przebojami. W 1995 roku wydana została składanka największych hitów Roxette zatytułowana Don’t Bore Us, Get to the Chorus!, która jest najlepiej sprzedającym się albumem kompilacyjnym zespołu. Po jej wydaniu grupa zawiesiła działalność na trzy lata, a w 1999 roku powróciła z krążkiem Have a Nice Day. W 2001 roku ukazał się kolejny album długogrający formacji zatytułowany Room Service.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Good Karma – dziesiąty album studyjny szwedzkiego duetu Roxette, wydany 3 czerwca 2016 roku przez Parlophone. Jest to pierwsza płyta wydana w ramach nowego międzynarodowego kontraktu płytowego z firmą macierzystą Parlophone, w Warner Music Group. Krążek promuje singiel "It Just Happens".

Od 2002 do 2009 roku działalność zespołu była ponownie zawieszona, ponieważ u Fredriksson wykryto guza mózgu, przez co wokalistka musiała poddać się chemioterapii.

Roxette ma na koncie ponad 60 milionów sprzedanych albumów i ok. 25 milionów singli. Zespół zdobył wiele złotych i platynowych płyt za sprzedaż albumów Look Sharp! i Joyride. Cztery single zespołu – „The Look”, „Listen to Your Heart”, „It Must Have Been Love” i „Joyride” – znalazły się na pierwszym miejscu list przebojów w Stanach Zjednoczonych. Utwory „It Must Have Been Love” i „Listen to Your Heart” (według szacunków) w stacjach radiowych samych Stanów Zjednoczonych w latach 1990–2005 zostały odtworzone łącznie 8 milionów razy.

World Music Award – nagroda muzyczna przyznawana od 1989 roku artystom muzycznym z całego świata, za największą liczbę sprzedanych płyt. Nagrody przyznawane są przez International Federation of the Phonographic Industry (IFPI).Duet – kompozycja przeznaczona dla dwóch śpiewaków lub utwór muzyczny na dwa głosy wokalne, będący samodzielnym dziełem lub częścią jednej z wielkich form muzycznych: opery, operetki, kantaty, oratorium. Duety wokalne często mają charakter pedagogiczny, wówczas występują pod łacińską nazwą bicinium.

W 2011 roku został wydany pierwszy od dziesięciu lat album studyjny zatytułowany Charm School.

Historia zespołu[ | edytuj kod]

Początki: 1978-1986[ | edytuj kod]

Fredriksson i Gessle poznali się w 1978 roku. Wokalistka współpracowała wówczas jako chórzystka z popularnym od lat siedemdziesiątych głównie w Szwecji zespołem Gyllene Tider, w którym Gessle był wokalistą. W 1983 zespół pod nazwą Roxette wydał singel „Teaser Japanese”. Pod wpływem sugestii wytwórni EMI duet pod nazwą Roxette wydał swój pierwszy wspólny singiel „Neverending Love”, który początkowo miał być nagranym przez zespół Gyllene Tider. Nieoczekiwanie odniósł on bardzo duży sukces w Szwecji. Po wydaniu singla zespół Roxette zaczął koncertować po Szwecji i zdobywał coraz większą popularność w kraju. W październiku 1986 został wydany debiutancki album duetu zatytułowany Pearls of Passion, który został sprzedany w nakładzie 800 tys. egzemplarzy. W marcu 1987 pojawiła się składanka tanecznych utworów z płyty zatytułowana Dance Passion.

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Opportunity Nox - singel szwedzkiego duetu Roxette. Został wydany w lutym 2003 r. (zobacz też: 2003 w muzyce) jako singel promujący album The Pop Hits.

Światowa popularność: 1988-1991[ | edytuj kod]

Marie Fredriksson, wokalistka Roxette (1987)

Punktem zwrotnym w karierze duetu był rok 1988, kiedy to w październiku ukazał się drugi album zespołu zatytułowany Look Sharp! zawierający przebój „The Look”. O jego ogromnym, światowym sukcesie zadecydował w dużej mierze przypadek – powracający na święta do Stanów amerykański student Dean Cushman, przebywający wówczas w Szwecji w ramach wymiany studenckiej, zabrał ze sobą egzemplarz Look Sharp! i tam poprosił znajomego z miejscowej rozgłośni radiowej KDWB o jego odtworzenie na antenie. Dyrektor rozgłośni, przekonany, że oto w jego rękach znalazł się prawdziwy przebój, rozesłał kopie albumu (nagrane na kasetach magnetofonowych) do innych stacji radiowych. Dzięki temu w kwietniu 1989 roku singiel trafił na pierwsze miejsce amerykańskiej listy Billboard Hot 100 i sprawił że Roxette stało się jednym z najbardziej znanych w Ameryce zespołów. Od tej pory rozpoczął się szczytowy okres popularności Roxette. Wysoką pozycję zespołu na światowym rynku muzycznym ugruntowały kolejne przeboje – „Dressed for Success”, „Listen to Your Heart” oraz „Dangerous”. Na całym świecie album został sprzedany w nakładzie 9 milionów egzemplarzy.

Joyride – trzeci album szwedzkiego duetu Roxette. Został wydany w 1991 roku jako następny po wydanym trzy lata wcześniej Look Sharp! i miał powtórzyć jego sukces. Zyskał ogromną popularność na całym świecie i do dziś jest uważany za największy komercyjny sukces zespołu oraz szczyt jego popularności - sprzedał się w ilości ponad 10 mln egzemplarzy, a wszystkie single zdobyły bardzo wysokie miejsca na listach przebojów całego świata, w tym w Polsce. Dzięki płycie tej Roxette stało się jednym z najważniejszych zespołów muzycznych, które odniosły sukces w roku 1991 i ugruntowało swoje miejsce wśród najbardziej znanych zespołów muzyki popularnej. Piosenki z Joyride wciąż są szeroko znane na całym świecie i uważane za jeden z symboli muzyki początku lat 90. XX w.Fireworks – singel szwedzkiego duetu Roxette. Został wydany w sierpniu 1994 r. jako promocja albumu Crash! Boom! Bang!.

W maju 1990 roku duet podbił świat balladą „It Must Have Been Love”, która została umieszczona na ścieżce dźwiękowej filmu Pretty Woman. Piosenka osiągnęła ogromny sukces na listach przebojów m.in. w Ameryce, Australii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii, stając się największym przebojem zespołu. Trzy lata wcześniej utwór ten został wydany na singlu w niektórych krajach europejskich pod zmienionym tytułem „Christmas for the Broken Hearted”.

UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

W marcu 1991 ukazał się trzeci album studyjny zatytułowany Joyride, który przyniósł kolejne wielkie hity w dorobku zespołu – „Joyride”, „Fading Like a Flower”, „The Big L.” oraz „Spending My Time”. Na całym świecie krążek sprzedał się w nakładzie ponad 11 milionów egzemplarzy i do tej pory jest najlepiej sprzedającym się albumem w karierze Roxette. Na przełomie 1991 i 1992 zespół wybrał się w trasę koncertową Join the Joyride! World Tour 1991/92, podczas której zagrał 87 koncertów obejrzanych przez ok. 1,7 mln osób.

Grunge (czasem określany też mianem Seattle Sound) – podgatunek rocka alternatywnego, który pojawił się w połowie lat 80. w amerykańskim stanie Waszyngton, w szczególności w okolicach jak i samym Seattle.Karol XVI Gustaw, Carl Gustaf Folke Hubertus (ur. 30 kwietnia 1946 w Solnie) – król Szwecji od 15 września 1973 roku. Jedyny syn i najmłodsze dziecko księcia szwedzkiego Gustawa Adolfa (1906–1947), syna króla Szwecji Gustawa VI Adolfa, i Sybilli Koburg (1908–1972), prawnuczki królowej Wielkiej Brytanii Wiktorii (1819–1901). Zasiadł na tronie Szwecji po śmierci swego dziadka, króla Gustawa VI Adolfa (1882–1973).

Spadek popularności, zawieszenie działalności: 1992-1996[ | edytuj kod]

W sierpniu 1992 premierę miał czwarty album długogrający zatytułowany Tourism, na którym znalazło się kilka koncertowych nagrań, przez co mylnie uważany był za album koncertowy. Album promował przebój „How Do You Do!”, którego sprzedaż wyniosła ponad 6 milionów egzemplarzy. Płytę zakupiło już ok. dwa razy mniej fanów i był to początek końca amerykańskiej kariery, gdzie zaczęła królować muzyka grunge z Nirvaną i Pearl Jam na czele. W styczniu 1993 duet nagrał koncert w popularnym cyklu MTV Unplugged, a w maju ukazał się singiel „Almost Unreal” nagrany do filmu Super Mario Bros.

"Stars" – singel szwedzkiego duetu Roxette. Został wydany w lipcu 1999 r. (zobacz też: 1999 w muzyce) jako trzeci singel promujący album Have a Nice Day.Kaseta magnetofonowa (CC lub z ang. Compact Cassette – kaseta kompaktowa) to kaseta przeznaczona do magnetofonów kasetowych opracowana przez firmę Philips w 1963 roku. Służy również jako nośnik do przechowywania danych.

W kwietniu 1994 wydany został piąty krążek zespołu zatytułowany Crash! Boom! Bang!, uznawany za najbardziej rockową płytę w karierze duetu. Album rozszedł się w nakładzie blisko 5 milionów egzemplarzy, promowany był przez przeboje „Sleeping in My Car”, „Crash! Boom! Bang!”, „Fireworks” i „Run to You”. Na przełomie 1994 i 1995 duet wybrał się w trasę koncertową Crash! Boom! Bang! World Tour 1994/95, podczas której koncertował m.in. w RPA (koncerty tam obejrzało ok. 130 tys. osób), Japonii czy Chinach (był to pierwszy koncert zachodniego zespołu, jaki za pozwoleniem władz odbył się tam od 9 lat). 20 września 1994 Marie i Per odcisnęli swoje dłonie podczas Alei Gwiazd w Rotterdamie. Dwa miesiące później, 24 listopada wystąpili w Berlinie podczas MTV Music Awards. W lutym 1995 na rynku ukazała się składanka zatytułowana Rarities, zawierająca wcześniej niepublikowane nagrania. W październiku wydany został album podsumowujący ich dotychczasową działalność zatytułowany Don’t Bore Us, Get to the Chorus! promowany utworem „You Don’t Understand Me”, który został sprzedany w nakładzie ponad 6 milionów egzemplarzy.

Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

Na początku 1996 muzycy ogłosili zawieszenie działalności i zajęli się sprawami rodzinnymi. Reaktywowany został zespół Gyllene Tider, a w październiku ukazała się składanka zatytułowana Baladas En Español zawierająca przeboje Roxette nagrane w języku hiszpańskim. Album sprzedał się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy.

Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Wznowienie działalności, przerwa: 1999-2006[ | edytuj kod]

Roxette podczas koncertu w 2001 roku

W 1999 roku Marie i Per wznowili działalność. W lutym wydali swój szósty album studyjny zatytułowany Have a Nice Day, który osiągnął jedynie dwumilionowy nakład, co było dość słabym wynikiem w porównaniu z poprzednimi bestsellerami. Dosyć dużą popularność zyskały wówczas piosenki „Wish I Could Fly” oraz „Stars”. Nieco zmienił się charakter muzyki Roxette, gdyż poprzednie płyty zawierały utwory rockowe i popowe, a na Have a Nice Day znalazły się piosenki utrzymane w gatunku pop i dance.

One Wish - singel szwedzkiego duetu Roxette. Został wydany w październiku 2006 r. (zobacz też: 2006 w muzyce) jako pierwszy singel promujący album A Collection of Roxette Hits - Their 20 Greatest Songs!.Almost Unreal – singel szwedzkiego duetu Roxette. Został wydany w maju 1993. Utwór był przebojem w Europie m.in. Wielkiej Brytanii jednak gorzej poradził sobie w Stanach Zjednoczonych. Sam duet odnosi się krytycznie do piosenki twierdząc że nie jest to zbytnio udane nagranie.

W kwietniu 2001 ukazała się siódma płyta długogrająca duetu zatytułowana Room Service, która była promowana trasą koncertową Room Service Tour 2001. Tak jak poprzedni album, ten również odniósł umiarkowany sukces głównie w Europie, rozchodząc się w nakładzie ok. 1,5 miliona sztuk. Największą popularność zdobyły utwory „The Centre of the Heart” i „Milk and Toast and Honey”. Muzyka z tego albumu częściowo była powrotem do pop rocka, ale znalazły się tutaj także utwory utrzymane w charakterze podobnym do piosenek z płyty Have a Nice Day.

Baladas En Español – album szwedzkiego duetu Roxette wydany w 20 grudnia 1996 roku. Na albumie tym znalazło się 12 przebojów Roxette w hiszpańskojęzycznych wersjach. Duet nagrał jeszcze w tym języku utwory „Quisiera volar” („Wish I Could Fly”), „Alguien” („Anyone”), „Lo siento” („Salvation”), jednakże te utwory znalazły się na japońskiej edycji płyty (Japanese Deluxe Edition).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

We wrześniu 2002 Marie trafiła do szpitala z powodu konieczności leczenia guza w tylnej części mózgu. Wokalistka doznała paraliżu prawej części ciała, zaburzeń wzroku, straciła zdolność czytania, pisania i liczenia. Po przejściu miesięcy chemioterapii oraz operacji musiała poddać się terapii kortyzonowej, co było powodem ponownego zaprzestania działalności Roxette. Kilka miesięcy później szwedzki dziennik Expressen napisał, że u wokalistki wykryto kolejnego guza, jednak ta informacja okazała się nieprawdziwa, a żądanie o zadośćuczynienie dla Fredriksson zostało oddalone. W listopadzie została wydana składanka zatytułowana The Ballad Hits, na której znalazły się największe ballady zespołu oraz singiel „A Thing About You”. Kilka miesięcy później w marcu ukazała się składanka zatytułowana The Pop Hits zawierająca najpopularniejsze szybkie utwory popowe z całej kariery zespołu. Krążek promowany był przez utwór „Opportunity Nox”, do którego nakręcono animowany teledysk, co było spowodowane chorobą wokalistki.

Guz (z łac. tumor – 1. „obrzmienie”, 2. „guz”, 3. „wzgórek, wzniesienie”) – ogólnie każde nietypowe uwypuklenie, opór przy palpacji, odgraniczone ognisko w badaniu obrazowym, itp. o nieznanym (tzn. niezdiagnozowanym) pochodzeniu.Sleeping in My Car – singel szwedzkiego duetu Roxette. Został wydany w marcu 1994 r. jako pierwszy singel promujący album Crash! Boom! Bang!.
Gyllene Tider (2004)

W październiku duet zdobył nagrodę World Music Award dla najlepiej sprzedającego się skandynawskiego artysty. W tym samym roku zespół otrzymał od króla Szwecji Karola XVI Gustawa Królewski Medal z Niebieską Wstęgą. Była to pierwsza od czasu wykrycia choroby oficjalna uroczystość, na której pojawiła się Marie.

EMI Group, wcześniej Electric and Musical Industries Ltd – firma muzyczna z siedzibą w Londynie zawierająca głównie EMI Music należące do EMI Music Publishing oraz zaliczane do wielkiej czwórki wytwórni płytowych.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 2006 zespół obchodził 20-lecie działalności. Dla uczczenia tego jubileuszu w październiku wydane zostały dwa albumy podsumowujące działalność duetu przez ten czas – A Collection of Roxette Hits – Their 20 Greatest Songs! i The Rox Box / Roxette 86–06, na których znalazły się dwie nowe piosenki – „One Wish” i „Reveal”. Składankę promował megamix The Rox Medley składający się z sześciu przebojów grupy.

Chemioterapia – używanie syntetycznych związków chemicznych w celu zwalczania chorób wywołanych przez drobnoustroje i pasożyty, a także chorób nowotworowych. Pojęcie chemioterapii wprowadził do medycyny Paul Ehrlich (1854-1915). Zastosował on organiczną pochodną arsenową - salwarsan w leczeniu chorób wywoływanych przez krętki i pierwotniaki.GfK Entertainment – przedsiębiorstwo zajmujące się badaniem rynku mediów. Zajmuje się między innymi opracowywaniem i publikowaniem list przebojów książek, muzyki, filmów i gier komputerowych w Niemczech.

Reaktywacja, koncerty, nowa płyta: 2009-2012[ | edytuj kod]

Roxette podczas koncertu w 2009 roku

W 2009 roku zespół został reaktywowany. 6 i 9 maja pod koniec solowej trasy koncertowej Pera Gessle, u boku wokalisty wystąpiła Fredriksson, która gościnnie zaśpiewała hity „It Must Have Been Love” oraz „The Look”. 28 lipca duet wystąpił już oficjalnie z recitalem na łotewskim festiwalu New Wave. 23 października zespół wyruszył w pierwszą od ośmiu lat trasę koncertową. Tym razem nie samodzielne, a w ramach popularnego europejskiego cyklu koncertów „Night of the Proms”, na którym różni artyści popowi występowali z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Roxette wystąpili kolejno w Belgii, Holandii oraz Niemczech. Na 42 koncertach prezentowali recital złożony z pięciu przebojów, a oprócz nich na scenie występowały także pozostałe gwiazdy jubileuszowej 25. edycji „Night of the Proms”, Sharon den Adel z formacji Within Temptation i zespół OMD w Belgii i Holandii oraz Alan Parsons i grupa Heaven 17 w Niemczech.

Pearls of Passion – pierwsza płyta szwedzkiego duetu Roxette. Została wydana w roku 1986 roku. Odnosiła duży sukces w Szwecji, jednak poza nią nie zdobyła większej popularności; została sprzedana w liczbie 250 tys. egzemplarzy. W 1997 wydano jej reeddycję z dodatkowymi utworami.Box set (czasem też boxed set) to zestaw zawierający nagrania muzyczne, filmy, programy telewizyjne lub powiązane z nimi rzeczy zapakowane w pudełko (ang. box).

12 października 2009 roku na rynek trafiły zremasterowane reedycje wszystkich studyjnych płyt Roxette, w wersjach wzbogaconych o liczne bonusy ze stron B dotychczasowych singli. W sierpniu 2010 zespół rozpoczął pierwszą od 9 lat własną trasę koncertową. Pierwsze koncerty zorganizowano w Szwecji, Danii, Norwegii w sierpniu i Rosji we wrześniu. Organizację kolejnych uzależniono od samopoczucia Marie Fredriksson po pierwszych występach. 31 grudnia 2010 roku Roxette wystąpili w Warszawie na placu Konstytucji podczas imprezy „Sylwestrowa Moc Przebojów”.

Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).Crash! Boom! Bang! – singel szwedzkiego duetu Roxette. Został wydany w maju 1994 r. jako promocja albumu Crash! Boom! Bang!.
Roxette podczas koncertu w 2012 roku

W lutym 2011 roku został wydany pierwszy od 10 lat ósmy album studyjny zatytułowany Charm School, promowany singlem „She's Got Nothing On (But the Radio)”. Płyta sprzedała się w nakładzie ok. 1 miliona egzemplarzy. Od lutego 2011 do października 2012 trwała trasa koncertowa zespołu Charm School World Tour. Koncerty obejrzało ok. 800 tysięcy osób. 19 czerwca 2011 roku w ramach światowego tournée zespół wystąpił na warszawskim Torwarze, a 24 lipca 2012 – w Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Dance (ang. taniec) – potoczna, jednak powszechnie przyjęta wspólna nazwa kilku spokrewnionych gatunków elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej), wywodzących się z muzyki house oraz jednego z podgatunków muzyki trance.

Od 2012[ | edytuj kod]

W marcu 2012 roku ukazała się dziewiąta płyta studyjna zatytułowana Travelling promowana singlem „It's Possible”. Sprzedaż wyniosła jedynie 200 tysięcy egzemplarzy. Album był sequelem krążka zatytułowanego Tourism z 1992 roku. W październiku 2013 roku został wydany pierwszy album koncertowy zespołu zatytułowany Live: Travelling the World. Rok później została wydana składanka zatytułowana The Biggest Hits XXX z największymi przebojami zespołu.

Have a Nice Day – płyta wydana w 1999 roku (zob. 1999 w muzyce). Jest to dziewiąty album duetu Roxette, wydany po długiej, pięcioletniej przerwie.A Thing About You - singel szwedzkiego duetu Roxette. Został wydany w październiku 2002 r. jako singel promujący album The Ballad Hits.

W maju 2015 roku został wydany box set The RoxBox!: A Collection of Roxette’s Greatest Songs z okazji 30-lecia istnienia zespołu, które przypada na 2016 rok. 22 czerwca zespół ponownie wystąpił w Warszawie podczas koncertu na Torwarze. Ukazały się dwa single wydane z okazji ich 25-lecia „The Look 25” i „It Must Have Been Love 25”. 19 września muzycy wystąpili na warszawskim Stadionie Narodowym na koncercie jubileuszowym organizowanym przez firmę Inter Cars z okazji 25-lecia firmy.

Dziennik Bałtycki – (pełny tytuł Polska Dziennik Bałtycki) dziennik informacyjno-publicystyczny ukazujący się na Pomorzu od 19 maja 1945.Dance Passion – płyta Roxette; wydana w 1987 roku; składanka tanecznych utworów pochodzących z albumu Pearls of Passion.

18 kwietnia 2016 zespół odwołał wszystkie zaplanowane koncerty. Lekarze stanowczo odradzili Marie Fredriksson udział w kolejnych występach na żywo. W czerwcu 2016 ukazał się dziesiąty album studyjny zespołu zatytułowany Good Karma promowany singlem „It Just Happens”. 9 grudnia 2019 roku wokalistka zespołu Marie Fredriksson zmarła po walce z nowotworem mózgu.

Gyllene Tider – szwedzka grupa muzyczna wykonująca rock i pop. Nazwa zespołu, w języku szwedzkim, w dosłownym tłumaczeniu oznacza Złote Czasy. Grupa powstała w 1977 roku z inicjatywy muzyków Pera Gessle i jego przyjaciela Matsa "MP" Perssona, którzy do współpracy zaprosili Andersa Herrlina, Micka Andersona oraz Gorana Fritzsona. Grupa występowała do 1985 roku. W 1996 i 2004 z dużym sukcesem została reaktywowana serią koncertów.Look Sharp! – drugi album szwedzkiego duetu Roxette. Został wydany w 1988 r. i przyniósł nieznanemu dotąd zespołowi międzynarodowy rozgłos i karierę. Głównie dzięki takim przebojom jak The Look, Listen to Your Heart i Dangerous płyta rozeszła się w ilości ponad 8 milionów egzemplarzy.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Supergrupa - w muzyce, głównie rockowej, zespół składający się ze znanych z wcześniejszej kariery instrumentalistów i wokalistów.
Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2012 roku liczyło ok. 617 tys. mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.
Spending My Time – singel szwedzkiego duetu Roxette. Został wydany w październiku 1991 jako piąty singel promujący album Joyride.
Listen to Your Heart - singel szwedzkiego duetu Roxette. Został wydany we wrześniu 1988 r. jako promocja albumu Look Sharp!. Był drugim utworem tego zespołu, który znalazł się na pierwszym miejscu w USA. Teledysk do tej piosenki nagrany został podczas koncertu w ruinach zamku w Borgholmie. W 1996 roku utwór w wersji hiszpańskojęzycznej znalazł się na krążku Baladas en Espanol (Habla el corazon).
Wish I Could Fly - singel szwedzkiego duetu Roxette. Został wydany w lutym 1999 r. (zobacz też: 1999 w muzyce) jako pierwszy singel promujący album Have a Nice Day.

Reklama