Rotax

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rotax (obecna nazwa: BRP-Rotax GmbH & Co KG, dawniej: BRP-Powertrain GmbH & Co. KG) – austriacki producent silników, znany pod nazwą Rotax.

BMW F 650 GS – produkowany od 2000 do 2008 jednocylindrowy motocykl firmy BMW należący do rodziny motocykli BMW F 650 produkowanych od 1993 r. Należą do niej: F 650 ST Strada, F 650 Funduro, F 650 CS Scarver, F 650 GS, F 650 GS Dakar i najnowsze G 650 GS oraz G 650 GS Sertao. Dostępny jest w wersji z obniżonym siedzeniem (za sprawą krótszego tylnego amortyzatora), w wersji standardowej i w podwyższonym, uterenowionym typie BMW F 650 GS Dakar. Wersja Dakar została wypuszczona na rynek po wygranym przez Richarda Saincta Rajdzie Paryż-Dakar w 1999 i 2000 r. na motocyklu F 650 RR. Są to pierwsze jednocylindrowe motocykle BMW od czasu zakończenia produkcji R 27 i pierwsze (z wyjątkiem F 650 CS, napędzanego pasem transmisyjnym) napędzane łańcuchem. Specjalnie przygotowana wersja rajdowa została wykorzystana przez Charleya Boormana w Rajdzie Dakar w 2006 r. i sfilmowana (Race to Dakar).Wels – miasto w północnej Austrii, drugie pod względem liczby ludności miasto kraju związkowego Górna Austria, nad rzeką Traun (dopływ Dunaju), na południowy zachód od Linzu. 57 tys. mieszkańców (2003). Wels jest miastem na prawach powiatu a zarazem siedzibą powiatu Wels-Land.

W przedsiębiorstwie tym są projektowane i produkowane silniki czterosuwowe i nowoczesne dwusuwowe typu BRP (Bombardier Recreational Products), montowane w skuterach śnieżnych, łodziach motorowych, quadach, motocyklach, skuterach, gokartach oraz w wiatrakowcach, ultralekkich i lekkich samolotach.

Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.Gunskirchen – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Górna Austria, w powiecie Wels-Land. Liczy 5790 mieszkańców (1 stycznia 2015).

Historia[ | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo założono w 1920 w Dreźnie jako ROTAX-WERK AG. W 1930 zostało przejęte przez Fichtel & Sachs, a produkcja przeniesiona do Schweinfurtu. W 1943 przeniesiono zakład do Wels w Austrii, a w 1947 do austriackiego Gunskirchen, gdzie znajduje się do dziś. W 1959 większościowy pakiet akcji został przejęty przez Lohner-Werke z siedzibą w Wiedniu, producenta nadwozi samochodowych i kolejowych. W 1970 Lohner-Rotax został kupiony przez Bombardiera. Obecnie BRP jest niezależnym przedsiębiorstwem, specjalizującym się w produkcji nowoczesnych silników. Do 1982 przedsiębiorstwo wytwarzało tylko silniki dwusuwowe, po czym rozszerzyło zakres produkcji o czterosuwy i silniki lotnicze.

Silnik Rotax Single 652 cm³ DOHC w motocyklu BMW F 650 GS Dakar
Silnik lotniczy Rotax912

Przypisy[ | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Strona internetowa
  • Rotax Aircraft Engines
  • Wykaz silników Rotax stosowanych w lotnictwie
  • Reklama