Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2012/2013)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rosyjska Superliga Siatkarzy 2012/2013 − 22. sezon mistrzostw Rosji organizowany przez Wszechrosyjską Federację Piłki Siatkowej (ros. Всероссийская Федерация Волейбола, Wsierossijskaja Fiedieracyja Woliejboła). Zainaugurowany został 29 września 2012.

Łokomotyw Charków (ukr. «Локомотив» Харків, „Łokomotyw” Charkiw, ros. «Локомотив» Харьков, „Łokomotiw” Char’kow) – ukraiński męski klub siatkarski z siedzibą w Charkowie, założony w 1973 roku. W sezonie 2011/2012 występuje w rosyjskiej Superlidze.Superliga (ros. Суперлига) - najwyższa klasa siatkarskich rozgrywek ligowych mężczyzn w Rosji. Po raz pierwszy odbyły się w 1938 roku, gdzie dwanaście najlepszych drużyn walczyło o Mistrzostwo ZSRR.

W sezonie 2011/2012 liga uzyskała status otwartej, co oznacza, że mogą brać w niej udział także kluby z państw ościennych. W sezonie 2012/2013 wystąpiły w niej białoruski Szachcior Soligorsk i ukraiński Łokomotyw Charków.

System rozgrywek[ | edytuj kod]

16 drużyn zostało podzielonych na dwie grupy: Czerwoną i Niebieską (każda po 8 zespołów). W fazie zasadniczej sezonu rozegrały one wewnątrz grup po dwa spotkania systemem kołowym oraz po jednym spotkaniu z zespołami z drugiej grupy. Uzyskane wyniki pozwoliły sklasyfikować drużyny oddzielnie według przynależności grupowej.

Łokomotiw Nowosybirsk (ros. ВК «Локомотив» Новосибирск) — męski klub siatkarski z Rosji powstały w 1977 roku z siedzibą w Nowosybirsku.System kołowy – sposób rozgrywania zawodów sportowych w dyscyplinach, w których rywalizacja polega na bezpośrednich pojedynkach pomiędzy uczestnikami. W systemie kołowym każdy uczestnik gra kolejno ze wszystkimi przeciwnikami. Ten sposób rozgrywek nazywany jest również systemem każdy z każdym, w anglojęzycznej literaturze round-robin.

Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy uzyskały automatycznie awans do ćwierćfinałów. Po cztery kolejne z każdej grupy przystąpiły do fazy play-off od 1/8 finału. Dwie ostatnie drużyny z obu grup oraz przegrani z 1/8 finału fazy play-off zagrały w fazie play-out o pozostanie w lidze. Z fazy play-out zostały zwolnione zagraniczne kluby.

Drużyny uczestniczące[ | edytuj kod]

Mapa konturowa Rosji
Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w Superlidze 2012/2013


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Reklama