Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2011/2012)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rosyjska Superliga Siatkarzy 2011/2012 − 21. sezon mistrzostw Rosji organizowany przez Wszechrosyjską Federację Piłki Siatkowej (ros. Всероссийская Федерация Волейбола, Wsierossijskaja Fiedieracyja Woliejboła). Zainaugurowany został 1 października 2011 roku i trwał do 19 kwietnia 2012 roku.

Biełogorje Biełgorod (ros. Белогорье Белгород) – męski klub siatkarski z Biełgorodu powstały w 1992 roku, grający w rosyjskiej Superlidze, a także regularnie występujący w Lidze Mistrzów.Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (oficjalny skrót CEV, od fra. Confédération Européenne de Volleyball) – międzynarodowa organizacja sportowa z siedzibą w Luksemburgu, założona 21 października 1963, zrzeszająca wszystkie 55 europejskie krajowe związki piłki siatkowej, zajmująca się koordynowaniem rozwoju piłki siatkowej w Europie. Stanowisko jej prezydenta piastuje Luksemburczyk André Meyer.

Rosyjska Superliga została powiększona do 16 drużyn i uzyskała status otwartej, co oznacza, że będą mogły brać w niej udział także kluby z państw ościennych. Zmienił się jednocześnie system rozgrywek.

W sezonie 2011/2012 w Lidze Mistrzów Rosję reprezentować będą Zenit Kazań i Lokomotiw Nowosybirsk, w Pucharze CEV - Dinamo Moskwa i Biełogorje Biełgorod, natomiast w Pucharze Challenge - Dinamo Krasnodar.

System rozgrywek[ | edytuj kod]

16 drużyn zostało podzielonych na dwie dywizje: Zachód i Wschód (każda po 8 zespołów). Rozegrały one wewnątrz dywizji po dwa spotkania systemem kołowym. Drużyny z dwóch pierwszych miejsc z każdej dywizji uzyskały automatyczny awans do ćwierćfinałów, natomiast drużyny z miejsc 3-6 grały w 1/8 finału. Rywalizacja w 1/8 finału i w 1/4 finału toczyła się do dwóch zwycięstw, natomiast w półfinałach i finałach do trzech zwycięstw.

Rosyjska Superliga Siatkarzy (ros. Суперлига) - najwyższa klasa siatkarskich rozgrywek ligowych mężczyzn w Rosji. Po raz pierwszy odbyły się w 1938 roku, gdzie dwanaście najlepszych drużyn walczyło o Mistrzostwo ZSRR.Superliga (ros. Суперлига) - najwyższa klasa siatkarskich rozgrywek ligowych mężczyzn w Rosji. Po raz pierwszy odbyły się w 1938 roku, gdzie dwanaście najlepszych drużyn walczyło o Mistrzostwo ZSRR.

Drużyny uczestniczące[ | edytuj kod]Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Dinamo Moskwa (ros. ВК «Динамо» Москва) – męski klub siatkarski z Rosji powstały w 1923 roku z siedzibą w Moskwie.
Łokomotiw Nowosybirsk (ros. ВК «Локомотив» Новосибирск) — męski klub siatkarski z Rosji powstały w 1977 roku z siedzibą w Nowosybirsku.
Zienit Kazań (ros. Зенит Казань) – męski klub siatkarski z Rosji powstały w 2000 roku z siedzibą w mieście Kazań. Zespół występuje w rosyjskiej Superlidze. Do 2008 roku klub nosił nazwę Dinamo Kazań.
System kołowy – sposób rozgrywania zawodów sportowych w dyscyplinach, w których rywalizacja polega na bezpośrednich pojedynkach pomiędzy uczestnikami. W systemie kołowym każdy uczestnik gra kolejno ze wszystkimi przeciwnikami. Ten sposób rozgrywek nazywany jest również systemem każdy z każdym, w anglojęzycznej literaturze round-robin.

Reklama