Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Superliga (ros. Суперлига) – najwyższa klasa siatkarskich rozgrywek ligowych mężczyzn w Rosji. Po raz pierwszy odbyły się w 1938 roku, gdzie dwanaście najlepszych drużyn walczyło o Mistrzostwo ZSRR.

Siergiej Tietiuchin (ros. Сергей Юрьевич Тетюхин) (ur. 23 września 1975 w Ferganie), urodzony w Uzbekistanie, reprezentant Rosji, przyjmujący. Jest mistrzem olimpijskim z Londynu (2012) i wicemistrzem olimpijskim z Sydney (2000). Zdobył także wicemistrzostwo Świata w 2002 r. w Argentynie. Dwukrotnie zdobył brązowy medal olimpijski: w 2004 r. w Atenach oraz w 2008 r.w Pekinie. Występuje w rosyjskiej Superlidze, od sezonu 2011/2012 gracz Lokomotiwu Biełgorod.Niżny Nowogród (ros. Нижний Новгород, Niżnij Nowgorod, w latach 1932-1990 Gorki) – duże miasto w europejskiej części Rosji, przy ujściu Oki do Wołgi.

Historia[ | edytuj kod]

Siatkarskie rozgrywki ligowe mężczyzn w Rosji utworzone zostały przez Wszechrosyjską Federację Siatkówki, która powstała 28 czerwca 1923 roku w Moskwie. Pierwsze mecze o Mistrzostwo ZSRR odbyły się w 1933 roku z udziałem dwunastu najlepszych drużyn z: Moskwy, Leningradu, Kijowa, Doniecka, Mińska, Baku, Rostowa nad Donem, Niżnego Nowogrodu, Jekaterynburga, Taszkentu, Tarazu i Charkowa. W sezonie 1992/1993 po raz pierwszy odbyły się rozgrywki o Mistrzostwo Rosji, z udziałem tylko rosyjskich zespołów. W 2000 roku po raz pierwszy wybrano (MVP) najlepszego zawodnika meczu, a także najlepszego siatkarza, siatkarkę i trenera roku w Rosji.

Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.Kaliningrad (ros. Калининград, do 4 czerwca 1946 Królewiec (do XVI w. także Królówgród), ros. Кёнигсберг, niem. Königsberg, łac. Regiomontium, prus. Kunnegsgarbs, lit. Karaliaučius) – stolica obwodu kaliningradzkiego – eksklawy Federacji Rosyjskiej, u ujścia Pregoły do Bałtyku, w historycznej krainie Sambii. Liczba ludności Kaliningradu w 2006 wynosiła 434,9 tys.

Sezon 2006/2007[ | edytuj kod]

W tym sezonie rywalizacja w rundzie zasadniczej i w play-offach była niezwykle zacięta. Pierwsze miejsce w fazie zasadniczej sezonu zajęła drużyna obrońcy trofeum – Dynama Moskwa, rewelacją tej części rozgrywek niespodziewanie okazała się drużyna Gazpromu Surgut, w składzie z Polakiem Robertem Pryglem. Najbardziej zaciętymi spotkaniami ćwierćfinałowymi były mecze Iskry Odincowo z Dynamem – Jantar Kaliningrad, drużyną kolejnego Polaka Łukasza Żygadło. Siatkarze z Odincowa potrzebowali czterech meczów, aby pokonać zespół z Kaliningradu. W półfinale spotkały się ze sobą drużyny Dynama Moskwa i Fakiełu Nowy Uriengoj, a także Dynama Kazań z Iskrą Odincowo. Siatkarze z Moskwy pokonali w czterech meczach zwycięzców Pucharu CEV – zespół Fakiełu. W drugim półfinale Dynamo Kazań potrzebowało aż 5 meczów, aby pokonać drugą po fazie zasadniczej drużynę Iskry Odincowo. Finał był odzwierciedleniem wysokiego poziomu w tym sezonie w Rosji. Mecze pomiędzy obrońcą tytułu – Dynamem Moskwa a Dynamem Kazań były niezwykle zacięte i do końca nie były wiadomo kto zdobędzie najcenniejszy laur. Jednak więcej sił starczyło siatkarzom z Kazania, którzy po 5 meczach pokonali moskiewski zespół i zostali mistrzem kraju. Najlepszym siatkarzem w Superligi został – Bułgar Matej Kazijski.

Donieck (ukr. Донецьк, ros. Донецк, do 1924 Juzowka (lub Juzow), od 1924 do 1961 Stalino) – miasto we wschodniej części Ukrainy, nad rzeką Kalmius (ukr. Кальміус). Stolica obwodu donieckiego. Główny ośrodek przemysłowy w Donieckim Zagłębiu Węglowym.Play-off – system rozgrywek sportowych, odmiana systemu pucharowego, mający na celu wyłonienie drużyny mistrzowskiej. Stosowany najczęściej po zakończeniu znacznie dłuższej rundy zasadniczej (nazywanej czasem - głównie w odniesieniu do rozgrywek w USA - sezonem regularnym lub zasadniczym), która wyłania uczestników play-offów oraz określa ich rozstawienie.

Sezon 2007/2008[ | edytuj kod]

Kolejny sezon o mistrzostwo Rosji był niezwykle emocjonujący. W lidze nastąpiło wiele zmian: nowy system punktowania, runda zasadnicza rewanżowa, a przede wszystkim, zaraz po zakończeniu rundy zasadniczej, rozegrano Superfinał, mecze o miejsca 3-4 oraz o miejsca 5-6. Mistrzem kraju zostało Dinamo Moskwa, które pokonało w finale drużynę Iskry Odincowo. Brązowy medal Mistrzostw Rosji zdobyła drużyna Dynama Tat Transgaz Kazań. Do Wyższej Ligi „A” zostały zdegradowane Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg i Dynamo-Jantar Kaliningrad. Najlepszym siatkarzem sezonu został Siergiej Tietiuchin, otrzymał nagrodę im. Jurija Sapiegi.

William Reid Priddy (ur. 1 października 1977 roku w Richmond) – amerykański siatkarz, reprezentant kraju, występuje na pozycji przyjmującego. Gra również w siatkówkę plażową. Obecnie występuje w tureckiej Superlidze, w drużynie Halbank Ankara.Biełogorje Biełgorod (ros. Белогорье Белгород) – męski klub siatkarski z Biełgorodu powstały w 1992 roku, grający w rosyjskiej Superlidze, a także regularnie występujący w Lidze Mistrzów.

Sezon 2008/2009[ | edytuj kod]

W tym sezonie powrócono do systemu Play-off. Udział wzięło 12 drużyn. Na zakończenie rundy zasadniczej prowadzenie objęła drużyna Fakiełu Nowy Uriengoj. Poza nia w „ósemce” znalazły się: Iskra Odincowo, Dinamo Moskwa, Zenit Kazań, Lokomotiw Biełogorje-Biełgorod, Ural Ufa, Lokomotiw Nowosybirsk i ZSK Gazprom/Jugra Surgut. W półfinałach znaleźli się: Fakieł Nowy Uriengoj i Zenit Kazań oraz Dinamo Moskwa i Iskra Odincowo. Drużyna z Kazania potrzebowała 4 meczów, aby pokonać i awansować do finału. Natomiast Iskra pokonała Dinamo Moskwa w pięciu meczach. Brązowe medale mistrzostw Rosji zdobyli siatkarze Fakiełu, pokonali moskiewskie Dynamo w 3 meczach. Finał ligi również rozstrzygnął się w 3 meczach. Zenit Kazań został mistrzem Rosji. Z Superligi do Wyższej Ligi „A” spadły Metaloinwest Stary Oskoł i NOWA Nowokujbyszewsk. MVP sezonu wybrano Amerykanina Lloya Balla.

Robert Prygiel (ur. 17 kwietnia 1976 w Radomiu) – polski siatkarz grający na pozycji atakującego, reprezentant Polski. Uczestnik igrzysk olimpijskich 1996 w Atlancie, mistrzostw świata 2002 w Argentynie i 2-kronie Mistrzostw Europy: 2003 w Niemczech i 2007 w Rosji.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Sezon 2009/2010[ | edytuj kod]

W tym sezonie wzięło udział 12 drużyn. Do rozgrywek play-off z pierwszego miejsca przystąpiła drużyna Zenitu Kazań przed Lokomotiwem Biełogorje-Biełgorod i Lokomotiwem Nowosybirsk. Do najlepszej „ósemki” awansowały również: Fakieł Nowy Uriengoj, Dinamo Moskwa, Iskra Odincowo, ZSK Gazprom/Jugra Surgut oraz Jarosławicz Jarosław. Swoje ćwierćfinały wygrały: Zenit Kazań, Dinamo Moskwa, Lokomotiw Biełogorje-Biełgorod i Lokomotiw Nowosybirsk. W finale znalazły się: Zenit Kazan, który pokonał drużynę z Moskwy oraz Lokomotiw Biełogorje-Biełgorod, ten natomiast zwyciężył Lokomotiw Nowosybirsk. Mistrzem Rosji została drużyna z Kazania, pokonując w czterech meczach finałowych Biełgorod. Z kolei 3. miejsce przypadło moskiewskiemu Dynamo. O miejsca 9-12 walczyły: Ural Ufa, Tiumeń, Dynamo Kaliningrad, Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg. Drużyny rozegrały 4 turnieje. W Superlidze utrzymały się Ural Ufa i Dynamo Kaliningrad. Natomiast Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg i Tiumeń zostały zdegradowane do Wyższej Ligi A. Najlepszym zawodnikiem sezonu wybrano Tarsa Chtieja, który wyprzedził m.in. Williama Priddiego i Siergieja Tietiuchina.

Nieftjanik Jarosław, obecnie: Jarosławicz Jarosław (ros. Ярославич Ярославль) - rosyjski, męski klub siatkarski, powstały w 1988 roku z bazą w Jarosławiu. Klub obecnie występuje w rozgrywkach rosyjskiej Superligi.Jekaterynburg (ros. Екатеринбург, Jekatierinburg) – miasto w azjatyckiej części Rosji położone pod stokami Uralu, w obwodzie swierdłowskim, nad rzeką Iset. W latach 1924-1991 nosiło nazwę Swierdłowsk (ros. Свердловск) na cześć bolszewickiego przywódcy Jakowa Swierdłowa.

Sezon 2010/2011[ | edytuj kod]

Sezon 2011/2012[ | edytuj kod]

Sezon 2012/2013[ | edytuj kod]

W tym sezonie udział wzięło 16 drużyn podzielonych na dwie grupy: niebieską i czerwoną. Do 1/8 finału awansowały drużyny, które w swoich grupach zajęły miejsca od 3 do 6. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy miały zapewnione miejsce w ćwierćfinale. Zwycięzcy ćwierćfinałów zagrali w półfinałach: Zenit Kazań, Biełogorje Biełgorod, Ural Ufa oraz Gubiernija Niżny Nowogród. Brązowy medal mistrzostw Rosji zdobył Zenit Kazań, który w dwóch meczach pokonał Gubierniję Niżny Nowogród. Mistrzem Rosji została drużyna z Biełgorodu, pokonując Ural Ufa w 3 meczach. Po sezonie nagrodę im. A. Kuzniecowa otrzymał Dmitrij Muserski z Biełogorje Biełgorod.

Łokomotiw-Izumrud Jekaterynburg (ros. ВК «Локомотив-Изумруд» Екатеринбург) – męski klub siatkarski z Rosji powstały w 1945 z siedzibą w Jekaterynburgu.Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.
Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (oficjalny skrót CEV, od fra. Confédération Européenne de Volleyball) – międzynarodowa organizacja sportowa z siedzibą w Luksemburgu, założona 21 października 1963, zrzeszająca wszystkie 55 europejskie krajowe związki piłki siatkowej, zajmująca się koordynowaniem rozwoju piłki siatkowej w Europie. Stanowisko jej prezydenta piastuje Luksemburczyk André Meyer.
Taraz (kaz. Тараз), do 1936 Aulije Ata, 1936-1938 Mirzojan, do 1995 Dżambuł - miasto obwodowe w południowym Kazachstanie, na przedgórzu Tienszanu, na lewym brzegu rzeki Tałas. Znany jako miasto od V wieku (pod nazwą Taraz lub Talas); w X-XII wieku stolica państwa Karachanidów, wielki ośrodek handlu na szlaku jedwabniczym z Chin do Azji Środkowej i Europy; w XIII wieku (najazd Mongołów) stracił znaczenie; ponowny rozwój w XVIII wieku; od 1864 w Rosji; do 1992 w Kazachskiej SRR (ZSRR). - 398 tysięcy mieszkańców. (2008) - czwarte pod względem wielkości miasto kraju; ważny ośrodek gospodarczy i kulturalny w południowej części Kazachstanu; przemysł chemiczny (nawozy mineralne), maszynowy, elektrotechniczny (transformatory), spożywczy (mięsny, mleczarski), materiałów budowlanych, lekki (skórzano-obuwniczy), rafineria ropy naftowej; wielka elektrownia cieplna; węzeł kolejowy i drogowy; lotnisko; 3 szkoły wyższe (m.in. instytut hydromelioracyjny); muzea historyczno-krajoznawcze i biograficzne Konstantina Skriabina (rosyjski parazytolog). Pozostałości średniowiecznego miasta z cytadelą (szachristan) i przedmieścia rzemieślniczego (rabad), obecnie muzeum rezerwat archeol.; mauzolea: Karachana (X-XI wiek, przebudowane na początku XX wieku) i Szamansur (XIII wiek); liczne aleje wysadzane piramidalnymi topolami. W pobliżu T. (wieś Gołowaczowka) mauzolea Babadżi Chatun (X - XI wiek) i Ajsza Bibi (XI - XII wiek); wydobycie fosforytów (Karatau).
Rozgrywki ligowe (system ligowy) – regularny cykl meczów w dyscyplinach drużynowych, prowadzony według modelu dwurundowego ("jesień-wiosna" lub "wiosna-jesień") "każdy z każdym – mecz i rewanż", w celu wyłonienia najlepszej drużyny w kraju, regionie itd. Organizacją i prowadzeniem rozgrywek ligowych zajmuje się, bądź specjalnie ku temu utworzony podmiot, działający w formie spółki akcyjnej (wówczas "Liga" jest autonomiczna i niezależna od federacji, która jednak jest jej udziałowcem), bądź też federacja sportowa danej dyscypliny sportu. W ogólniejszym znaczeniu terminem "liga" określa się często każdą zorganizowaną rywalizację z udziałem więcej niż dwóch uczestników – np. liga fryzjerska, szkolna liga czytelnicza itd.
Dmitrij Aleksandrowicz Muserski ros. Дмитрий Александрович Мусэрский, ukr. Дмитро Мусерський, Dmytro Muserśkyj (ur. 29 października 1988 w Makiejewce) – naturalizowany reprezentant Rosji w piłce siatkowej. Gra na pozycji środkowego. Mierzy 218 cm, waży 104 kg. Obecnie występuje w rosyjskiej Superlidze, w drużynie Lokomotiwu Biełgorod.
Nagroda im. A.Kuzniecowa (ros. Приз Андрея Кузнецова) - prestiżowa nagroda przyznawana przez dziennik sportowy "Sport-Exspress" dla najlepszego ligowego zawodnika sezonu rosyjskiej Superligi. Nagroda została ustanowiona dla uczczenia pamięci kapitana reprezentacji ZSRR i Rosji w siatkówce, Andriej Kuzniecow, który zginął tragicznie w wypadku samochodowym we Włoszech w mieście Chieti w 1994 roku. Nagroda jest przyznawana od sezonu 1995/96.
Dinamo Moskwa (ros. ВК «Динамо» Москва) – męski klub siatkarski z Rosji powstały w 1923 roku z siedzibą w Moskwie.

Reklama