Rossano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Morze

Rossano – miasto i gmina w południowych Włoszech, w regionie Kalabria, w prowincji Cosenza. Miasto znajduje się 3 km od Zatoki Tarenckiej i znane jest z kamieniołomów, w których wydobywa się marmur i alabaster.

Publiusz Eliusz Hadrian (Publius Aelius Hadrianus; ur. 24 stycznia 76 w Itálice lub Rzymie, zm. 10 lipca 138 w Bajach) – w latach 117-138 cesarz rzymski. Po śmierci został zaliczony w poczet bogów.Zatoka Tarencka (wł. Golfo di Taranto) – zatoka położona na Morzu Śródziemnym (dokładniej na Morzu Jońskim) u wybrzeży Włoch, między Półwyspem Salentyńskim i Półwyspem Kalabryjskim. Prawdopodobna głębokość maksymalna zatoki wynosi 2657 m. Największe miasta leżące nad zatoką: Crotone, Gallipoli i Tarent.

Według danych na rok 2004 gminę zamieszkiwało 34 906 osób, a gęstość zaludnienia wynosi 234,3 os./km².

31 marca 2018 gmina została zlikwidowana, a na jej miejsce utworzono nową gminę Corigliano-Rossano.

Historia[ | edytuj kod]

W II wieku n.e. cesarz Hadrian zbudował w mieście port zdolny pomieścić 300 statków.

Alabaster − zbity, dobrze prześwitujący, biały lub nieco zabarwiony (np. na żółtawo, zielonkawo, różowawo) minerał, będący drobnoziarnistą odmianą gipsu.Marmur (z stgr. μάρμαρος marmaros) – skała metamorficzna powstała z przeobrażenia wapieni, rzadziej dolomitów. Składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu (marmur dolomitowy). Niewielka część geologów jako marmur definiuje wyłącznie skały węglanowe, przeobrażone w warunkach głębokiego metamorfizmu strefy kata (temperatury 500-700 °C, wysokie ciśnienie), nazywając skały przeobrażone w strefach niższego metamorfizmu (epi i mezo) wapieniem krystalicznym. Przeważnie jednak terminu „wapień krystaliczny” używa się w przypadku skał metamorficznych, jako synonimu marmuru dla każdej skały węglanowej, poddanej metamorfizmowi.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Gęstość zaludnienia – miara przyporządkowująca populację do powierzchni. W przypadku zaludnienia poszczególnych regionów świata najczęściej stosuje się liczbę osób w przeliczeniu na km².
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Duomo di Rossano (Katedra w Rossano) – znana też jako Cattedrale di Maria Santissima Achiropita (Katedra Najświętszej Marii Acheiropity), jest rzymskokatolicką katedrą w Rossano zadedykowanej Najświętszej Marii Panny. Jest siedzibą arcybiskupa Archidiecezji Rossano-Cariati. Dawniej była siedzibą biskupa i arcybiskupa Rossano.
Jan XVI (właśc. Jan Filagatos, ur. w Rossano, zm. 26 sierpnia 1001) – antypapież w okresie od lutego 997 do maja 998.

Reklama