Rosnieft

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stacja benzynowa należąca do spółki, w Moskwie.
Mapa przedstawiająca, obszary złóż ropy naftowej i gazu na Morzu Karskim, które są eksploatowane przez Rosnieft i Exxon Mobil

Rosnieft (ros. Роснефть) – rosyjski państwowy koncern działający w branży petrochemicznej. Głównym akcjonariuszem spółki jest Rząd Federacji Rosyjskiej, posiadający 75,16% akcji, 15% akcji znajduje się wolnym obrocie. Według magazynu Fortune, koncern zajmował 179 miejsce na liście 500 największych przedsiębiorstw na świecie w 2011 roku. Wartość rynkowa koncernu na koniec 2006 roku wyceniana była na 83 miliardy dolarów. Dochód spółki w 2011 roku wyniósł około 12,4 mld $.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Morze Karskie (rus. Карское море) – część Oceanu Arktycznego u północnych wybrzeży Azji, między wyspami Nowej Ziemi i archipelagami Ziemi Franciszka Józefa i Ziemi Północnej. Jest to morze szelfowe. Można spotkać się z nazwą Arktycznego Morza Śródziemnego. Od zachodu Morze Karskie łączy się z Morzem Barentsa za pośrednictwem kilku cieśnin: Karskie Wrota, Jugorski Szar, Matoczkin Szar. Od wschodu z Morzem Łaptiewów głównie przez Cieśniny: Wilkickiego, Szokalskiego i Armii Czerwonej. Do Morza Karskiego wpadają duże syberyjskie rzeki: Ob i Jenisej, także rzeka Taz.

W 2000 roku produkcja ropy naftowej spółki kształtowała się na poziomie 98,56 milionów baryłek (13,47 mln ton), zwiększając się do 148,26 milionów baryłek (20,27 mln ton) w 2004 roku, tego samego roku pojawiła się szansa na połączenie spółki Gazpromem. Plany te jednak zostały porzucone w maju 2005 roku. Od 2004 roku spółka nabyła w serii aukcji rządowych aktywa przedsiębiorstwa Jukos, po tym gdy spółka ogłosiła bankructwo związane z aferą w jaką uwikłany był jej główny akcjonariusz Michaił Chodorkowski, większość z tych aukcji zostało wygranych przez Rosnieft. W związku z czym w 2005 roku spółka była już drugim co do wielkości producentem ropy naftowej i gazu w Rosji przy średniej produkcji 1,69 milionów baryłek ropy naftowej dziennie.

Rząd Federacji Rosyjskiej (ros: Правительство Российской Федерации) – jest najwyższą władzą wykonawczą w ustroju politycznym Rosji. Jego status jest zapisany w rozdziale 6 (artykuły 110-117) Konstytucji Federacji Rosyjskiej i federalnej ustawy konstytucyjnej "Rząd Rosji" z dnia 17 grudnia 1997 z późniejszymi zmianami. Szefem rządu jest premier Rosji.Sponsoring jest jedną z najszybciej rozwijających się form promocji. Jego istotą są skojarzenia, dzięki którym pozytywny obraz sponsorowanego przenosi się na sponsora. Znak sponsora towarzyszy imprezom lub działaniu sponsorowanych instytucji. W przypadku produktów, których reklama jest ograniczona przepisami prawnymi (np. wyroby tytoniowe, alkoholowe), sponsoring jest często jedyną możliwością promocji masowej. Ważnym argumentem przemawiającym za stosowaniem sponsoringu jest również zwiększające się zainteresowanie masową rozrywką oraz wzrost świadomości społecznej.

14 lipca 2006 roku kierownictwo spółki przeprowadziło jedną z największych pierwszych ofert publicznych w historii finansowej Rosji, wystawiając około 15% swoich akcji na rosyjskiej giełdzie papierów wartościowych (RTS) i London Stock Exchange (LSE). Akcję spółki wyceniono wówczas na 7,55 dolarów za sztukę, co przyniosło około 10,7 miliardów zysku ze sprzedaży 15% akcji, i pomogło wycenić wartość spółki na 79,8 miliardów dolarów. Spółka również osiągnęła swój cel, jakim było zyskanie strategicznych inwestorów takich jak: koncern BP, Petronas i China National Petroleum Corporation, którzy kupiły akcje spółki o łącznej wartości 2,6 miliardów dolarów.

Nowa Ziemia (ros. Новая Земля) – grupa wysp na Oceanie Arktycznym administracyjnie należąca do Rosji. Leży w strefie klimatów okołobiegunowych.Przemysł petrochemiczny (przemysł rafineryjny) - przemysł przerobu ropy naftowej w rafineriach i zgromadzonych wokół nich instalacjach chemicznych. Produkuje przede wszystkim benzynę i inne paliwa ropopochodne, surowce dla ciężkiej syntezy organicznej (m.in. etylen, tlenek etylenu, propylen, toluen, fenol, aceton) oraz tworzywa sztuczne: polietylen, polipropylen i inne. Gazy techniczne odgrywają kluczową rolę w wielu procesach produkcyjnych w przemyśle petrochemicznym. Wykorzystywane są one m.in.: w procesach przetłaczania i dozowania palnych cieczy lub gazów, do ochrony substancji chemicznych przed utlenianiem a także do osłonowania rurociągów.

W dniu 14 stycznia 2011 roku spółka Rosnieft wraz z koncernem BP podpisały porozumienie w sprawie eksploatacji ropy naftowej na rosyjskim szelfie arktycznym pomiędzy półwyspem Jamał a Nową Ziemią, ostatecznie nie doszło do zatwierdzenia porozumienia, gdyż umowa została zaskarżona do międzynarodowych sądów przez spółki należące do grupy rosyjskich miliarderów (Alfa Group, Access Industries oraz Renova Group), będących również akcjonariuszami spółki TNK–BP. W wyniku zablokowania możliwości eksploatacji złóż ze spółką „BP”, 30 sierpnia 2011 roku „Rosnieft” ogłosił, że nowa umowa określająca eksploatację złóż na Morzu Karskim, będzie realizowana przy współudziale amerykańskiego ExxonMobil. W związku z umową w zamian za udział w produkcji ropy z rosyjskich złóż, spółce Rosnieft, z drobnymi zastrzeżeniami ze strony organów regulacyjnych w USA, przyznano udział w produkcji na polach roponośnych w Teksasie i w obszarze Zatoki Meksykańskiej.

Gazprom (ros. ОАО «Газпром») – rosyjski koncern państwowy, największy światowy wydobywca gazu ziemnego. Kontroluje 16 procent udokumentowanych rezerw gazu na świecie. Zatrudnia 445 tys. osób. Jest kluczowym dostawcą dla energetyki i odbiorców detalicznych całej Europy Środkowej i Wschodniej oraz krajów byłego ZSRR. Korzystając ze wsparcia władz rosyjskich Gazprom dąży do wzrostu swojej pozycji ekonomicznej w państwach unijnych, między innymi poprzez angażowanie we wspólne projekty europejskich koncernów gazowych.BP p.l.c. (LSE: BP , NYSE: BP), wcześniej British Petroleum, BPAmoco – brytyjskie przedsiębiorstwo naftowe założone na początku XX wieku. Obecnie BP jest trzecim co do wielkości przedsiębiorstwem petrochemicznym na świecie (po firmie ExxonMobil, oraz Royal Dutch/Shell). Spółka jest notowana na giełdach: londyńskiej i nowojorskiej.

Tego samego miesiąca spółka podpisała z koncernem ExxonMobil kolejną umowę tworzącą spółkę zajmującą się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej na obszarze Morza Czarnego w pobliżu wybrzeży kraju krasnodarskiego.

Pod koniec października 2012 roku, kierownictwo koncernu ogłosiło chęć przejęcia trzeciego co do wielkości koncernu naftowego w Rosji TNK–BP, za który musiałby zapłacić kwotę około 55 miliardów dolarów – gdy dojdzie do podpisania zapowiadanej umowy „Rosnieft” znajdzie się na pierwszym miejscu wśród koncernów naftowych na świecie pod względem zasobów i produkcji ropy naftowej wyprzedzając wielkie koncerny z USA i krajów bliskiego wschodu. W dniu 8 marca 2013 roku, unijny organ do spraw antymonopolowych wyraził zgodę na przejęcie spółki TNK-BP przez Rosnieft, nie doszukując się w umowie żadnych obaw o zachwianie konkurencyjności na rynku europejskim. Transakcja została zakończona 22 marca 2013 roku, tym samym przedsiębiorstwo stało się największym na świecie producentem ropy naftowej.

Michaił Borysowicz Chodorkowski (ros. Михаил Борисович Ходорковский; ur. 26 czerwca 1963 w Moskwie) – przedsiębiorca rosyjski. Na początku 2004 był uważany za najbogatszego człowieka w Rosji. Były współwłaściciel Jukosu.Morze Czarne (w starożytności: gr. Εύξεινος Πόντος, łac. Pontus Euxinus, co znaczy „Morze Gościnne”) – morze śródlądowe rozciągające się pomiędzy Azją Mniejszą na południu, Kaukazem na wschodzie, Niziną Wschodnioeuropejską na północy i Półwyspem Bałkańskim na zachodzie. Wchodzi w skład systemu oceanicznego Oceanu Atlantyckiego.

Przedsiębiorstwo sponsoruje zespół hokejowy CSKA Moskwa, a jego prezes Igor Sieczin jest prezydentem klubu.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. ROSNEFT: Rosneft at a Glance (ang.). [dostęp 2012-12-12].
 2. CNN Moneyjęzyk=en: Global 500. [dostęp 2012-12-12].
 3. Russia Today: Rosneft goes on absorbing YUKOS (ang.). [dostęp 2012-12-12].
 4. oilandgaseurasia.com: Rosneft Gets More of Yukos (ang.). [dostęp 2012-12-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-21)].
 5. BBC News: BP and Russia in Arctic oil deal (ang.). [dostęp 2012-12-12].
 6. Bob Dudley, BP’s boss, has got the oil giant into a mess over its Russian deals (ang.). The Econimist. [dostęp 2012-12-12].
 7. NATALIYA VASILYEVA: Rosneft teams up with Exxon Mobil in Arctic deal (ang.). [dostęp 2012-12-12].
 8. Russia Today: Rosneft signs up with ExxonMobil on Black sea energy development (ang.). [dostęp 2012-12-12].
 9. Rosneft beefs up with TNK-BP purchase (ang.). Reuter.com. [dostęp 2012-12-12].
 10. Rosneft popada w wielkie długi (pol.). Ekonomia24. [dostęp 2012-12-12].
 11. Rosneft moves closer to TNK-BP deal with EU clearance (ang.). reuters.com. [dostęp 2013-03-09].
 12. Komisja Europejska zatwierdziła fuzję TNK-BP z Rosnieftem (pol.). Głos Rosji. [dostęp 2013-04-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-08)].
 13. Rosneft pays out in historic TNK-BP deal completion (ang.). uk.reuters.com. [dostęp 2013-03-26].
 14. Rosneft finalizes TNK-BP deal, becomes world’s largest oil producer (ang.). rt.com. [dostęp 2013-03-26].
 15. Kontinental Hockey League – Official Website – Transfer tales – summer sagas.
 16. Наблюдательный совет хоккейного клуба ЦСКА (ros.). cska-hockey.ru. [dostęp 2013-02-24].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona przedsiębiorstwa (ang. • ros.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Petronas jest to malezyjskie przedsiębiorstwo naftowe założone w 1974 roku. Firma ta jest spółką publiczną. Swoją siedzibę firma ma w Tower One Petronas Towers. Firma była jednym z głównych sponsorów teamu BMW Sauber. 21 grudnia 2009 r. firma podpisała wieloletnią umowę sponsorską ze stajnią F1 Mercedes GP
  Initial Public Offering (IPO) – pierwsza oferta publiczna. IPO wiąże się z wprowadzeniem po raz pierwszy akcji spółki do obrotu giełdowego. Jednym z najistotniejszych elementów IPO jest przygotowanie prospektu emisyjnego i postępowanie przed instytucją nadzorującą dopuszczenie do obrotu giełdowego.
  ExxonMobil Corporation – spółka paliwowa utworzona 30 listopada 1999 roku przez połączenie dwóch przedsiębiorstw Exxon i Mobil. Założona pośrednio przez Johna D. Rockefellera, który założył przedsiębiorstwo Standard Oil. ExxonMobil został utworzony 30 listopada 1999 r. w wyniku fuzji Exxon i Mobil, ma siedzibę w Irving, w Teksasie i powiązanie z Imperial Oil, która działa w Kanadzie.
  HK CSKA Moskwa (ros. ХК ЦСКА Москва) – hokejowa sekcja sportowego klubu rosyjskiego CSKA z siedzibą w Moskwie.
  Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.
  Zatoka Meksykańska (ang. Gulf of Mexico, hiszp. Golfo de México) – zatoka w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Ameryki Północnej. Leży między półwyspami Jukatan i Floryda, od otwartego oceanu i Morza Karaibskiego ogradza ją wyspa Kuba. Z akwenem Morza Karaibskiego połączone jest przez Cieśninę Jukatańską, a z otwartym oceanem – Cieśniną Florydzką. Kraje leżące nad zatoką to Kuba, Meksyk i Stany Zjednoczone.
  China National Petroleum Corporation (CNPC; chiń. upr.: 中国石油天然气集团公司; chiń. trad.: 中國石油天然氣集團公司; pinyin: Zhōngguó shíyóu tiānránqì jítuán gōngsī) - największe chińskie przedsiębiorstwo, zajmujące się handlem i wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego. Zostało założone w 1988 roku. Siedziba znajduje się w Pekinie. Właścicielem jest rząd Chin. Jego filią jest PetroChina, który ma największą sieć stacji benzynowych w Chinach. Wartość spółki to 352 miliardy dolarów. W 2011 roku była 6. największą firmą na świecie. Swoją działalność prowadzi w 27 krajach świata. Wydobywa ropę między innymi w Nigerii i Kazachstanie. Zatrudnia 1 mln 600 tys. osób.

  Reklama