Roskilde (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tablica pamiątkowa na budynku dworca w Roskilde z okazji 100. rocznicy budowy linii kolejowej Kopenhaga-Roskilde

Roskildestacja kolejowa w Roskilde (Roskilde Station), na Zelandii, w Danii. Stacja posiada 4 perony. Jest jedną z ważniejszych stacji kolejowych na Zelandii, przez którą dziennie przejeżdża ok. 25 000 pasażerów.

Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.Zelandia (duń. Sjælland) to największa z 443 wysp Danii i 12. wyspa Europy. Zelandia położona jest między Fionią a szwedzką Skanią; z obiema połączona jest mostami poprzez cieśniny Wielki Bełt i Sund. Linia brzegowa silnie rozczłonkowana, liczne półwyspy, m.in. Ods Herred, Horns na północy, zatoki Sejerø, Roskilde Fjord, Ise Fjord na północy; Køge, Fakse na wschodzie oraz Vordingborska na zachodzie, mniejsze wyspy, takie jak Saltholm, Amager, Sejerø.

Historia dworca[ | edytuj kod]

XIX wiek

Budynek stacji kolejowej w Roskilde jest najstarszym zachowanym budynkiem dworcowym na obecnym terytorium Danii. Powstał on już po otwarciu w 1847 r. linii kolejowej Kopenhaga-Roskilde zbudowanej przez Zelandzkie Towarzystwo Kolejowe (Det sjællandske Jernbaneselskab). Asymetryczny projekt budynku dworca kolejowego (z jedną wieżą) architekta Meyera został przedstawiony w 1846 r. i odrzucony. W 1847 r. Meyer opracował projekt symetryczny z dwoma wieżami. Został on zaaprobowany i rozpoczęto budowę, którą ukończono w 1848 r. W 1854 r. stacja w Roskilde powiększyła się o wieżę ciśnień (rozebraną w 1985 r.). Rok później, w związku z przedłużeniem linii kolejowej Kopenhaga-Roskilde do Korsør na zachodnim krańcu Zelandii, stacja kolejowa w Roskilde otrzymała budynek spedycji pocztowej. W 1864 r. powiększono liczbę peronów oraz dobudowano dwa dodatkowe budynki po obu stronach dworca, mieszczące magazyn kolejowy i toalety. Oba budynki miały charakter prowizoryczny i zostały rozebrane po kilku latach, a na ich miejscu dokonano w 1869 r. poszerzenia budynku dworca. Budynek dworca został po raz kolejny powiększony w latach 1872-1874, kiedy od strony zachodniej dobudowano otwartą zadaszoną halę służącą pasażerom nowo oddanej do użytku linii Kolei Północno-Zachodniej (Nordvestbanen) prowadzącej do Kalundborga. W latach 1892-1893 przebudowano magazyn kolejowy przylegający do dworca. W 1899 r. zadaszono perony 2 i 3, a rok później stacja w Roskilde otrzymała nowoczesną parowozownię i wiadukt dla ruchu pieszego, łączący północną i południową część stacji ponad torami kolejowymi.

DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.Stacja kolejowa – posterunek ruchu następczy zapowiadawczy, w obrębie którego, oprócz toru głównego zasadniczego, znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć swój bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy. Ruchem pociągów, pojazdów pomocniczych, manewrami taboru na stacji kieruje dyżurny ruchu. Duże stacje mogą być podzielone na rejony stanowiące osobne posterunki zapowiadawcze.

XX wiek

W 1902 r. zmieniono wystrój wewnętrzny dworca kolejowego. W latach 1905-1907 wybudowano przejście podziemne dla ruchu pieszego, zastępując w ten sposób wiadukt. Dworzec oświetlany jest elektycznością od 1910/1911 r. W latach 1916-1918 stacja otrzymała nowy magazyn towarowy, a w 1924 i 1935 r. dwie nastawnie. W latach 1935-1936 stacja w Roskilde otrzymała dodatkowy, czwarty peron. Z okazji 100-lecia kolei w Danii budynek dworca przeszedł ponowną renowację w latach 1945-1947, kiedy to do użytku oddano powiększony główny hall, a sam dworzec został uznany za zabytek architektury. W 1970 r. do użytku przekazano centralną wieżę kontrolną. Budynek dworca został poddany ponownej renowacji w 1984 r. według projektu Alfreda Homanna. Otwarto wtedy dworcową kawiarnię i restaurację. Rok później stacja w Roskilde otrzymała wyróżnienie za jakość przeprowadzonej renowacji, Nagrodę Brunela. W 1997 r. dokonano przebudowy przejścia podziemnego, które wyposażono w windy, a w latach 1998-2002 dokonano modernizacji wnętrza (m.in. zamontowano drzwi automatyczne). Dworzec otrzymał również nową kolorową elewację według oryginalnych założeń z poł. XIX w. Od XIX w. dworzec w Roskilde jest ostatnim przystankiem królów i królowych Danii w ich drodze na wieczny spoczynek w katedrze w Roskilde. W listopadzie 2000 r. przywieziono tutaj koleją trumnę ze zwłokami królowej-matki Ingrid, skąd w uroczystym pochodzie z uczestnictwem zagranicznych głów koronowanych, przewieziono ją następnie do katedry.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Korsør – miasto w Danii, nad Wielkim Bełtem położone na wyspie Zelandia (do 2007 gmina Korsør, od 2007 gmina Slagelse), na południowy zachód od Kopenhagi. Znajduje się tu najdłuższy most wiszący w Europie, Storebælts Broen, powstały w 1998 roku i łączący Zelandię i Fionię.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Thomas Kappel: Roskilde Station 1847-1997. Banens byggeskik, Roskilde 1997, s. 6.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Thomas Kappel: Roskilde Station 1847-1997. Banens byggeskik, Roskilde Museums Forlag, Roskilde 1997. ​ISBN 87-88563-33-2
  • Warto wiedzieć że... beta

    Kalundborg – miasto w Danii, siedziba gminy Kalundborg. 16,343 mieszkańców (1 stycznia 2015), położone na północno-zachodnim wybrzeżu największej wyspy duńskiej - Zelandii. Na przeciwnym, wschodnim brzegu Zelandii znajduje się Kopenhaga.

    Reklama