Rosario

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rosario – miasto we wschodniej Argentynie, w prowincji Santa Fe, na prawym brzegu Parany. W 2010 roku liczyło ok. 948 tys. mieszkańców. Trzecie co do wielkości miasto kraju. Ważny ośrodek finansowy i przemysłowy (przemysł spożywczy, metalowy, chemiczny, papierniczy, maszynowy), port handlowy dostępny dla statków oceanicznych, węzeł kolejowy i drogowy (Droga Panamerykańska). W mieście działa uniwersytet, mieszczą się tu także liczne biblioteki i muzea. Na obrzeżach mieści się port lotniczy. Najbardziej znane budowle to Pałac Miejski (1896), katedra (koniec XIX wieku) i pomnik El Monumento Nacionale a la Bandera (1957). W mieście znajduje się polski konsulat honorowy, a także siedziba Free Software Foundation Latin America.

Ángel Fabián Di María (ur. 14 lutego 1988 roku w Rosario) – argentyński piłkarz, występujący na pozycji skrzydłowego. Obecnie zawodnik Realu Madryt.Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.

W 1689 roku wojskowy Luis Romero de Pineda nabył tutejsze dobra, na których założył osadę Pago de los Arroyos. W 1725 roku nadano jej nazwę Rosario. W 1731 roku wzniesiono kościół Nuestra Señora del Rosario (Matki Boskiej Różańcowej), wokół którego rozwinęło się centrum. Podczas walk o niepodległość Argentyny miejscowość była kilkakrotnie niszczona, najpoważniej w 1819 i 1829 roku. W 1852 roku nadano prawa miejskie. W drugiej połowie XIX wieku, po oddaniu do użytku linii kolejowej do Córdoby, miasto przeżywało szybki rozwój jako ważny port, który umożliwiał wywóz produktów rolnych z głębi kraju. Na początku XX wieku był to największy port Argentyny i jeden z większych portów zbożowych na świecie. W 1968 roku otwarto w Rosario uniwersytet.

Ángel Martín Correa Martínez (ur. 9 marca 1995 w Rosario) – argentyński piłkarz występujący na pozycji napastnika w hiszpańskim klubie Atlético Madryt oraz w reprezentacji Argentyny. Wychowanek San Lorenzo.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Urodzeni w Rosario[ | edytuj kod]

 • Luis Armando Collazuol, argentyński duchowny katolicki, biskup Concordii
 • José Cura - argentyński tenor, dyrygent
 • Lucio Fontana - argentyński malarz i rzeźbiarz, pochodzenia włoskiego
 • Che Guevara - latynoamerykański rewolucjonista, pisarz
 • Lionel Messi - argentyński piłkarz
 • Nadia Podoroska - argentyńska tenisistka
 • Ángel Di María - argentyński piłkarz
 • Mauro Icardi - argentyński piłkarz
 • Ángel Correa - argentyński piłkarz
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Rosario (ang.). Britannica Online Encyclopedia.
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Port lotniczy Rosario (IATA: ROS, ICAO: SAAR) – międzynarodowy port lotniczy położony 13 km na północny zachód od centrum Rosario, w prowincji Santa Fe, w Argentynie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Konsul honorowy jest urzędnikiem konsularnym określonego państwa (tzw. państwa wysyłającego) w innym państwie (państwie przyjmującym). W odróżnieniu od konsulów zawodowych za swoją pracę nie pobiera wynagrodzenia – pracuje honorowo, stąd i jego nazwa. Często również na własny koszt musi wynająć lokal na urząd konsularny i ewentualnie opłacić personel administracyjny (np. sekretarkę). Niekiedy umowa pomiędzy państwem wysyłającym a konsulem honorowym może przewidywać pewien zwrot wydatków ponoszonych przez niego w związku z prowadzeniem konsulatu (np. koszty wynajmu, wynagrodzenia osób zatrudnionych, opłaty za elektryczność, wodę, itd.)
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Nadia Podorska (ur. 10 lutego 1997 w Santa Fe) – argentyńska tenisistka o statusie profesjonalnym, reprezentantka kraju w rozgrywkach Pucharu Federacji.
  Ernesto Rafael Guevara de la Serna, znany powszechnie jako Che Guevara, posługujący się pseudonimem Fernando Sacamuelas (ur. 14 czerwca 1928 w Rosario, zm. 9 października 1967 w La Higuera) – pisarz argentyński, rewolucjonista, dowódca lewicowych oddziałów partyzanckich w Kongu, Kubie, Boliwii, jedna z głównych postaci rewolucji kubańskiej.
  Lionel Andrés Messi Cuccittini (hiszpańska wymowa [ljoˈnel anˈdɾes ˈmesi]; ur. 24 czerwca 1987 w Rosario) – argentyński piłkarz występujący na pozycji napastnika w hiszpańskim klubie FC Barcelona, której jest kapitanem oraz w reprezentacji Argentyny, której także jest kapitanem. Srebrny medalista Mistrzostw Świata 2014, trzykrotny wicemistrz Copa América z 2007, 2015, 2016, brązowy medalista Copa América 2019 i złoty medalista Igrzysk Olimpijskich 2008. Najskuteczniejszy zawodnik w historii FC Barcelony i reprezentacji Argentyny.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

  Reklama