• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rosalia Lombardo

  Przeczytaj także...
  Formalina – wodny nasycony (ok. 35–40%) roztwór aldehydu mrówkowego (inaczej formaldehydu lub metanalu). Ciecz bezbarwna o drażniącym ostrym zapachu i takim smaku. Jako środek wygodniejszy w użyciu zastępuje sam formaldehyd, który w warunkach normalnych jest gazem. Dobrze miesza się z etanolem, który nieraz służy do jej stabilizowania, gdyż z formaliny może wytrącać się polimer (trioksan lub polioksymetylen).Rozpad gnilny (łac. putrefactio) – zachodzący w warunkach beztlenowych proces rozkładu związków białkowych odbywający się pod wpływem enzymów proteolitycznych wydzielanych głównie przez saprofityczne bakterie gnilne (obecne w dużych ilościach m.in. w przewodzie pokarmowym) oraz niektóre grzyby. Zmiany rozkładowe nakładają się na autolizę pośmiertną organizmów. Jest ważnym ogniwem krążenia pierwiastków w przyrodzie.
  Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.
  Rosalia Lombardo w 1995

  Rosalia Lombardo (ur. 13 grudnia 1918 w Palermo, zm. 6 grudnia 1920) – włoska dziewczynka, której ciało po śmierci zostało zabalsamowane i było jednym z ostatnich, które pozwolono umieścić w Katakumbach Kapucynów w Palermo. Mumia nazywana jest „La Bella Addormentata”, czyli „Śpiąca Królewna”.

  PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Balsamacja[ | edytuj kod]

  Gdy dziewczynka zmarła na zapalenie płuc, jej ojciec zwrócił się do znanego balsamisty Alfredo Salafii (1869–1933) z prośbą o zabalsamowanie córki. Dzięki wyjątkowej technice stosowanej przez Salafię, ciało zostało bardzo dobrze zachowane. Prześwietlenie wykazało, że organy wewnętrzne są w bardzo dobrym stanie. Ciało Rosalii Lombardo znajduje się w małej kaplicy na końcu drogi przez katakumby, zamknięte w trumnie ze szklanym wiekiem, na marmurowym postumencie. Na zdjęciu w National Geographic z 2009 widać początki objawów rozkładu zwłok, przede wszystkim zmianę koloru skóry. Aby zapobiec zepsuciu ciała, mumię przeniesiono do suchszego pomieszczenia w katakumbach, a oryginalną trumnę zamknięto hermetycznie w większej szklanej, wypełnionej azotem. Potem mumię przeniesiono z powrotem na pierwotne miejsce, obok innych mumii dzieci. Nadal pozostaje najlepiej zachowanym ciałem w katakumbach.

  Promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie rtg, promieniowanie X, promienie X) – rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, które jest generowane podczas wyhamowywania elektronów. Długość fali mieści się w zakresie od 10 pm do 10 nm. Zakres promieniowania rentgenowskiego znajduje się pomiędzy nadfioletem i promieniowaniem gamma.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Technika[ | edytuj kod]

  W 2009 odkryto technikę balsamowania stosowaną przez Salafię: znaleziono jego notatki. Salafia zastąpił krew dziewczynki płynem zawierającym formalinę aby zabić bakterie, alkohol w celu osuszenia ciała, glicerynę aby zapobiec nadmiernemu wyschnięciu, kwas salicylowy żeby zabić grzyby, oraz sole cynku mające nadać ciału sztywność. Proporcje mieszanki, według przepisu Salafii, to: "jedna część gliceryny, jedna część formaliny nasyconej siarczanem cynku i chlorkiem, i jedna część alkoholu nasyconego kwasem salicylowym" ("one part glycerin, one part formalin saturated with both zinc sulfate and chloride, and one part of an alcohol solution saturated with salicylic acid.").

  Gliceryna, glicerol (łac. Glycerolum) – organiczny związek chemiczny z grupy cukroli; najprostszy trwały alkohol trójwodorotlenowy (triol).Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Mumia Manchesterska
 • Mumifikacja
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Il Caso "Rosalia Lombardo". La Bella Addormentata di Palermo. Gloria.tv. [dostęp 2014-01-25].
  2. Mumia Rosalii Lombardo jak żywa (zdjęcia). Freeisoft.pl. [dostęp 2014-01-25].
  3. National Geographic magazine, luty 2009, s.124
  4. National Geographic magazine, luty 2009, s.150
  5. Latest Stories, news.nationalgeographic.com [dostęp 2017-12-09].
  6. The Girl in the Glass Casket (ang.). Channel.nationalgeographic.com. [dostęp 2011-08-11].
  7. Lost "Sleeping Beauty" Mummy Formula Found. News.nationalgeographic.com.
  8. Angelika Franz: Einbalsamierung: Forscher lösen Rätsel der makellosen Mumie (niem.). Spiegel.de. [dostęp 2011-08-11].
  9. D. Piombino-Mascali i inni, The Salafia method rediscovered, „Virchows Archiv”, 454 (3), 2009, s. 355–7, DOI10.1007/s00428-009-0738-6, PMID19205728.
  10. Metapress | Discover More, resources.metapress.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Dario Piombino-Mascali, 2009. Il Maestro del Sonno Eterno. Presentazione di Arthur C. Aufderheide. Prefazione di Albert R. Zink. Edizioni La Zisa, Palermo.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oryginalne zdjęcie
 • Palermo (włoski: Palermo, sycylijski: Palermu lub Palemmu, grecki: Panormos) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Sycylia, w prowincji Palermo. Panormos powstało już w starożytności, jako kolonia fenicka. Według danych na rok 2009 gminę zamieszkuje 657 936 osób, 4140,6 os./km².Tanatopraksja (balsamacja) – zabieg polegający na zabezpieczeniu ciała zmarłego przed rozkładem lub na usunięciu zmian pośmiertnych. Operacja polega na wstrzykiwaniu do żył soli eliminujących bakterie odpowiedzialne za procesy gnilne.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hannah Beswick (1688 – luty 1758), zamożna mieszkanka rezydencji Birchin Bower w angielskim miasteczku Oldham, odczuwała paniczny strach przed pogrzebaniem żywcem. Kiedy zmarła, jej ciało nie zostało pogrzebane, lecz zmumifikowane i regularnie badano je w celu wychwycenia ewentualnych oznak życia.
  Katakumby Kapucynów w Palermo – katakumby pod klasztorem Kapucynów w Palermo na Sycylii. Znajdujące się tam mumie, w liczbie około 8000, są mumiami zarówno osób duchownych, jak i świeckich. Początkowo katakumby były przeznaczone dla zmarłych kapucynów tutejszego klasztoru, ale od 1881 zezwolono na pochówek w tym miejscu zamożnych świeckich mieszkańców miasta. Pierwszych zmarłych pochowano tam w XVI wieku, zaś jedną z ostatnich tam pochowanych osób była dwuletnia Rosalia Lombardo, która spoczęła w katakumbach w latach 20. XX wieku. Zmumifikowane ciała są w całości ubrane; stoją, leżą lub wiszą na ścianach. Podzielone są według płci i pozycji społecznej. W poszczególnych salach można zobaczyć m.in.: prałatów, kupców, profesorów, mieszczan w odświętnych strojach; dziewice, które nie zdążyły wyjść za mąż (są w sukniach ślubnych), całe familie, jak również małe dzieci czy kobiety.
  The National Geographic Magazine, potem skrócony do National Geographic – czasopismo wydawane od 1888 roku przez National Geographic Society.
  Kwas salicylowy (łac. Salix - wierzba) – organiczny związek chemiczny z grupy aromatycznych hydroksykwasów karboksylowych. Zawiera jedną grupę hydroksylową i jedną grupę karboksylową przyłączone do pierścienia benzenowego w układzie orto.
  Śpiąca królewna (fr. La Belle au bois dormant) - baśń autorstwa Charlesa Perraulta, który opublikował ją w zbiorze Bajki Babci Gąski w 1697 roku. Wersja Charlesa Perraulta bazuje częściowo na włoskiej baśni autorstwa Giambattista Basile opublikowanej w 1634 pod tytułem Sole, Luna, e Talia, w zbiorku Lo cunto de li cunti overo lo trattenemiento de peccerille.
  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.713 sek.