Rory Culkin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rory Hugh Culkin (ur. 21 lipca 1989 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, znany głównie z roli Morgana z filmu Znaki M. Night Shyamalana. Jest młodszym bratem Macaulaya Culkina i Kierana Culkina.

Nocny słuchacz – amerykański thriller z 2006 roku w reżyserii Patricka Stettnera nakręcony na podstawie powieści Armisteada Maupina.Castle Rock – amerykański internetowy serial telewizyjny (horror, thriller, fantasy) wyprodukowany przez Bad Robot Productions oraz Warner Bros. Television, który jest luźną adaptacją różnych powieści Stephena Kinga. Serial został wyemitowany w USA począwszy od 25 lipca 2018 roku .

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Nowym Jorku jako najmłodsze z siedmiorga dzieci Patricii Brentup i Christophera „Kita” Culkina. Ma czwórkę braci – Macaulaya (ur. 26 sierpnia 1980), Christiana (ur. 30 stycznia 1987), Kierana Kyle (ur. 30 września 1982), Shane’a (ur. 1976) oraz dwie siostry - Quinn (ur. 8 listopada 1984) i Dakotę (1979-2008). Każde z rodzeństwa próbowało sił w aktorstwie. Do bliskiej rodziny należy również ciotka Kierana, aktorka Bonnie Bedelia. Po rozstaniu rodziców, w 1995 razem z resztą rodzeństwa zamieszkał z matką.

Twelve – amerykański dramat, wyreżyserowany przez Joela Schumachera, na podstawie powieści Nicka McDonella o tym samym tytule. Opowiada o problemach nowojorskiej młodzieży z narkotykami. Premiera filmu miała miejsce 2010 roku na Sundance Film Festival.Joaquin Phoenix (ur. 28 października 1974 w San Juan, Portoryko) – amerykański aktor filmowy, brat przedwcześnie zmarłego aktora Rivera Phoenixa, jak również Rain Phoenix, Liberty Phoenix i Summer Phoenix.

Kariera[ | edytuj kod]

Karierę aktorską zaczynał u boku swoich starszych braci – Macaulaya i Kierana, często występując jako młodsza wersja ich bohaterów. Po raz pierwszy pojawił na zdjęciu jako dziecko w filmie Synalek (1993), a potem wystąpił w roli młodego Richiego w komedii Richie milioner (tytułową postać grał jego brat Macaulay). W 2002 wcielił się w dziesięcioletniego Igby'ego w Ucieczce od życia, gdzie główną rolę grał jego brat Kieran.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Manoj Night Shyamalan, właśc. Manoj Nelliyattu Shyamalan (ur. 6 sierpnia 1970 w Mahé w Puducherry, Indie), hinduski reżyser filmowy, scenarzysta, producent i aktor. Wychowywał się w USA w stanie Pensylwania, obecnie pracuje w Hollywood.

Przełomowy dla Culkina okazał się występ w filmie Możesz na mnie liczyć, w którym zagrał razem z Laurą Linney. Rola Rudy'ego Prescotta przyniosła mu nie tylko dużą sławę, ale również nagrodę Young Artist Award i nominację do nagrody Independent Spirit. Od tego czasu zaczął pojawiać się w licznych filmach, z których najsłynniejszym były Znaki z Melem Gibsonem i Joaquinem Phoenixem w rolach głównych. Jako nastolatek zaczął grywać w bardziej niezależnych produkcjach, takich jak: Miłego dnia i Dolina iluzji.

Prawo i bezprawie (ang. Law & Order: Trial by Jury) – fabularny amerykański serial telewizyjny emitowany przez NBC w latach 2005 do 2006. Serial jest trzecim spin-offem serialu Prawo i porządek.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 2004 za rolę w filmie Mean Creek, razem z całą młodzieżową obsadą otrzymał nagrodę Independent Spirit. Gościnnie pojawiał się także w serialach: Prawo i bezprawie, Zawód glina i The Twilight Zone. W maju 2010 r. ogłoszono, że dołączył do obsady filmu Krzyk 4, który swoją premierę miał 15 kwietnia 2011.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Mel Columcille Gerard Gibson (ur. 3 stycznia 1956 w Peekskill) – australijsko-amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Øystein Aarseth (ur. 22 marca 1968 w Egersund, zm. 10 sierpnia 1993 w Oslo), znany również jako Euronymous – norweski muzyk, kompozytor i instrumentalista. Gitarzysta zespołu black metalowego Mayhem, zamordowany 10 sierpnia 1993 przez Varga Vikernesa. Poza działalnością artystyczną prowadził wytwórnię muzyczną Deathlike Silence Productions. Był także właścicielem sklepu muzycznego pod nazwą Helvete (nor. piekło) w Oslo.
Macaulay Carson Culkin (ur. 26 sierpnia 1980 w Nowym Jorku) – amerykański aktor i muzyk. Międzynarodową sławę przyniosła mu rola Kevina McCallistera w filmach Kevin sam w domu oraz Kevin sam w Nowym Jorku.
Synalek – amerykański thriller wyreżyserowany przez Josepha Rubena. Główne role przydzielone zostały Macaulayowi Culkinowi, Elijahowi Woodowi, Wendy Crewson i Davidowi Morse’owi. Scenariusz filmu opracował Ian McEwan, a produkcją zajęła się Mary Ann Page. Premiera filmu odbyła się 24 września 1993.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Reklama