Ronsdorf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ronsdorf - dzielnica Wuppertalu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf. Do 1929 odrębne miasto. Znajduje się tu stacja kolejowa Wuppertal-Ronsdorf. Liczy 21 273 mieszkańców (2010).

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Do roku 1929 Ronsdorf był odrębnym miastem w powiecie Lennep. Do Ronsdorfu należą też osiedla Heidt oraz Erbschlö, Holthausen, Blombach i położona przy drodze krajowej B58 miejscowość Linde wraz z Marscheid, Groß- i Kleinsporkert oraz Kleinbeek.

Obszar Ronsdorf został podzielony na sześć tzw. kwartałów, niemających znaczenia historycznego i służących wyłącznie celom statystycznym.

Historia[ | edytuj kod]

Miasto Ronsdorf pojawia się po raz pierwszy w roku 1494 w dokumencie spisanym przez Johanna von Ronsdorp. Około roku 1600 wytapiano tam żelazo, jedna z dzielnic otrzymała nazwę Hütte.

Droga krajowa 419 (Bundesstraße 419) – niemiecka droga krajowa przebiegająca na osi północ - południe od drogi B51 w Konz wzdłuż granicy na rzece Mosel z Luksemburgiem do przejścia granicznego z Francją koło Perl w Saarze.Droga krajowa 58 (Bundesstraße 58, B 58) – niemiecka droga krajowa przebiegająca z zachodu na wschód od granicy z Holandią koło Bamerbruch do miejscowości Beckum, gdzie krzyżuje się z drogą B61 i B475 w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Właściwym założycielem miasta był urodzony w roku 1690 Elias Eller. Wraz z drugą żoną, Anną Cathariną vom Büchel, założył w gminie ewangelicko-reformowanej Elberfeld Stowarzyszenie Filadelfijskie, należące do zwolenników radykalnego pietyzmu.

Eller odkupił od krewnych grunty graniczące z Elberfeld i założył wspólnotę na wzór biblijnych obozów Izraela. We wspólnocie założył tkalnię, która stała się zalążkiem przemysłu tekstylnego Ronsdorfu.

Arcyksiąże Karol IV nadał Ronsdorfowi 1745 prawa miejskie.

Wuppertal – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf. Leży na południe od Zagłębia Ruhry i w okolicy dużych miast: Düsseldorfu, Kolonii oraz Essen. Największe miasto regionu Bergisches Land. Liczy 349 721 mieszkańców (2010).Rejencja Düsseldorf (niem. Regierungsbezirk Düsseldorf) - jedna z pięciu rejencji niemieckiego kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Siedziba rejencji oraz zarząd znajdują się w Düsseldorfie.

1748 zbudowano w miejscowości młyn wodny, który jednak wkrótce został zlikwidowany z braku wody, mającej napędzać młyn.

Od roku 1816 Ronsdorf należał do pruskiego powiatu Lennep.

W roku 1849 mieszczanie Ronsdorfu uczestniczyli w powstaniu elberfeldzkim.

W roku 1929 Ronsdorf wraz z Barmen, Beyenburg, Cronenberg, Elberfeld i Vohwinkel weszły w skład nowo założonego miasta Wuppertal.

Karol Filip Teodor Wittelsbach (ur. 12 grudnia 1724, Drogenbos - zm. 16 lutego 1799, Monachium) – hrabia palatyn i książę Palatynatu Neuburg i Sulzbach, książę Jülich i Berg, od 1742 roku elektor Palatynatu Reńskiego jako Karol IV Teodor, od 1777 roku elektor Bawarii jako Karol II.Solingen – miasto na prawach powiatu w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf, na południe od Zagłębia Ruhry. Leży na obrzeżu górzystego regionu Bergisches Land, którego jest największym miastem po graniczącym z nim Wuppertalem.

Komunikacja[ | edytuj kod]

Stacja kolejowa Wuppertal-Ronsdorf przy linii kolejowej Wuppertal-Opladen/Solingen została wzniesiona przy ulicy Nibelungenstraße i podczas nalotu bombowego 1943 uległa zniszczeniu. Została odbudowana w postaci skromnego budynku, w roku 2006 zmodernizowana i przystosowana do ruchu osób niepełnosprawnych.

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Ronsdorf posiada połączenie z autostradą A1. Przez dzielnicę Linde przebiega droga krajowa B58. Na północnym skraju przebiega droga krajowa B419 stanowiąca łącznik z autostradą.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • warsztat historyczny Ronsdorf
  • Reklama