Rondo Unii Europejskiej w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

Rondo Unii Europejskiej – skrzyżowanie w dzielnicy Mokotów w Warszawie.

Rondo (skrzyżowanie z ruchem okrężnym) – jest skrzyżowaniem z przeszkodą w postaci wyspy środkowej i jezdnią wokół wyspy, na którym pojazdy zobowiązane są objeżdżać wyspę środkową w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara w krajach o ruchu prawostronnym lub w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara w krajach o ruchu lewostronnym. Są odstępstwa dotyczące minirond, gdzie długie pojazdy mogą przejeżdżać przez przejezdną wyspę.Ulica Jana Pawła Woronicza - ulica w Warszawie w dzielnicy Mokotów. Praktycznie na całej długości dwujezdniowa. Prawie na całej długości (od ul. Puławskiej do zajezdni tramwajowej), wzdłuż ulicy biegną tory tramwajowe.

Do ronda Unii Europejskiej dochodzą ulice:

 • od północy – ulica Wołoska,
 • od wschodu – aleja Wilanowska,
 • od południa – ulica Rzymowskiego,
 • od zachodu – ulica Marynarska.
 • Historia[ | edytuj kod]

  Skrzyżowanie ul. Marynarskiej z ul. Wołoską (ówcześnie ul. Władimira Komarowa) powstało w 1960 roku po przedłużeniu tej ostatniej od ul. Woronicza w kierunku południowym. Dwa lata później do skrzyżowania doprowadzono ul. Rzymowskiego, a około 1980 roku od wschodu doprowadzono aleję Wilanowską.

  Aleja Wilanowska - jedna z głównych arterii Mokotowa i Wilanowa o długości 5,8 km. Łączy skrzyżowanie ul. Marynarskiej, ul. Rzymowskiego i ul. Wołoskiej (czyli Rondo Unii Europejskiej) z węzłem Wilanów (ul. Wiertnicza w kierunku Sadyby i ul. Przyczółkowa w kierunku Konstancina). Na całej długości odbywa się nią ruch autobusowy. Aleja jest przeważnie dwujezdniowa, wyjątkiem jest odcinek od alei Niepodległości do Ronda Unii Europejskiej.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

  Zbieg powyższych ulic był pierwotnie jednopoziomowym skrzyżowaniem, jednak ze względu na wzrost ruchu samochodowego w ciągu Obwodnicy Etapowej Warszawy, zostało ono przebudowane. Modernizacja, prowadzona w latach 2004–2006, obejmowała utworzenie ronda oraz budowę estakady łączącej ul. Rzymowskiego z ul. Marynarską (tylko w kierunku z południa na zachód), przebiegającej nad rondem. Rondo oddano do użytku 23 czerwca, zaś estakadę – 18 lipca 2006 roku.

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Ulica Marynarska – długa na niemal 1100 metrów ulica położona w warszawskiej dzielnicy Mokotów, na terenie Służewca. Jest częścią drogi krajowej nr 7 i Obwodnicy Etapowej Warszawy oraz główną arterią Służewca. Wzdłuż ulicy biegną tory tramwajowe – do pętli Służewiec. Ulica rozpoczyna się od Ronda Unii Europejskiej, a kończy się na wiadukcie kolejowym, pod którym biegnie linia kolejowa nr 8 Warszawa-Kraków (tzw. linia radomska). Za wiaduktem ul. Marynarska zmienia nazwę na ul. Sasanki.

  Od listopada 2011 rondo nosi nazwę Unii Europejskiej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Reklama