Rondo Romana Dmowskiego w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}
Rondo Dmowskiego, widoczne nieistniejące budynki rotundy PKO i Universalu
Manifestacja na rondzie Dmowskiego na rzecz poprawy infrastruktury pieszej (2017)

Rondo Romana Dmowskiego – rondo w śródmieściu Warszawy, na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej.

Widok Towers – budynek biurowy w warszawskiej dzielnicy Śródmieście budowany na miejscu zburzonego w 2017 roku budynku Universal. Novotel Warszawa Centrum (do lipca 2002 Hotel Forum) – jeden z większych hoteli warszawskich, wybudowany w latach 1972–1974, otwarty uroczyście 24 stycznia 1974.

Opis[ | edytuj kod]

Rondo położone jest na styku ulic:

 • od północy: Marszałkowska, w kierunku placu Bankowego,
 • od wschodu: Aleje Jerozolimskie, w kierunku mostu Poniatowskiego
 • od południa: Marszałkowska, w kierunku MDM
 • od zachodu: Aleje Jerozolimskie, w kierunku Dworca Centralnego
 • Rondo zostało oddane do użytku 30 grudnia 1970, po zakończeniu przebudowy skrzyżowania obu ulic. 29 kwietnia 1971 pod rondem otwarto podziemne przejście dla pieszych.

  Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa (MDM) – wielki zespół mieszkaniowy w Warszawie, w Śródmieściu, w Śródmieściu Południowym, socrealistyczny, wzniesiony w latach 1950–1952 według projektu zespołu architektów pod kierunkiem Józefa Sigalina (1950–1951) i Stanisława Jankowskiego (1951–1952).Rotunda tzw. Czapka generalska – budynek banku PKO BP w centrum Warszawy, na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej (rondo Dmowskiego).

  Średnica ronda wynosi ok. 90 metrów. Jest to klasyczne czterowlotowe rondo z okrągłą wyspą centralną. Na wyspie krzyżują się linie tramwajowe (tylko krzyżówka, bez możliwości skrętu). Rondo wyposażone jest w sygnalizację świetlną. Pod rondem znajdują się podziemne przejścia dla pieszych z galerią handlową oraz wyjściem, poprzez niewielki placyk (tzw. Patelnię), do stacji metra Centrum. W odległości 250 metrów mieszczą się wejścia na dworzec kolejowy Warszawa Śródmieście.

  Hotel Polonia Palace – hotel zlokalizowany w centrum Warszawy w Al. Jerozolimskich 45 (wcześniej Al. Jerozolimskie 39) róg ulicy Poznańskiej.Centrum – stacja pierwszej linii metra w Warszawie zlokalizowana przy rondzie Dmowskiego, w okolicy placu Defilad przy Pałacu Kultury i Nauki. Głównymi ulicami w okolicy są ul. Marszałkowska i Al. Jerozolimskie.

  W 1995 Rada Warszawy nadała rondu imię Romana Dmowskiego. Z tego miejsca wyrusza organizowany co roku od 2011 Marsz Niepodległości.

  Jest to jedno z najbardziej ruchliwych i zatłoczonych miejsc w Warszawie. Z badań wynika, że w 2017 w porannym szczycie komunikacyjnym przez rondo przejeżdżało 7 tysięcy samochodów na godzinę, zaś po południu 6,6 tysiąca na godzinę. Ruch pieszy w tym miejscu wynosił odpowiednio 14 tysięcy osób na godzinę i 22 tysiące osób na godzinę.

  Słup kilometrowy w Warszawie – warszawski kilometr zerowy. Znajduje się u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. Zbudowany z cegły, pokryty piaskowcem. Oznacza geograficzne centrum Warszawy – od tego miejsca liczone są odległości na mapach. Ze względu na swoje położenie jest również określany mianem środka Wszechświata.Warszawa Śródmieście – przystanek i podziemny dworzec kolejowy w Warszawie znajdujący się na warszawskiej linii średnicowej przy Alejach Jerozolimskich 50, pomiędzy ulicami Marszałkowską i Emilii Plater.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Śródmieście – centralna część miasta, skupiająca funkcje administracyjne, handlowe, usługowe. Wytworzony podczas długotrwałych procesów następujących po sobie przekształceń w wyniku których powstał zespół zabudowy wielofunkcyjnej. Śródmieście jest częścią miasta która podlega nieustannym przemianom, związanym z rozwojem techniki i z nowymi potrzebami ludności.
  Plac Bankowy – plac w śródmieściu Warszawy położony pomiędzy aleją „Solidarności” a wylotami ulic Senatorskiej i Elektoralnej.
  Warszawa Centralna – najważniejszy dworzec i stacja kolejowa w Warszawie. Znajduje się w Śródmieściu, w Alejach Jerozolimskich 54, u zbiegu z al. Jana Pawła II i ul. Emilii Plater, nad tunelem średnicowym, łączącym dworzec z sąsiednimi stacjami Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia. Według kategoryzacji PKP, dworzec ma najwyższą kategorię, A.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Roman Stanisław Dmowski (ur. 9 sierpnia 1864 w Kamionku, zm. 2 stycznia 1939 w Drozdowie) – polski polityk, publicysta polityczny, Minister Spraw Zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy RP oraz II i III Dumy. Współzałożyciel Narodowej Demokracji (endecji, ruchu narodowego), główny ideolog polskiego nacjonalizmu. Polski działacz niepodległościowy, postulujący w pierwszym etapie zjednoczenie wszystkich ziem polskich i uzyskanie autonomii w ramach Imperium Rosyjskiego, a później odzyskanie niepodległości w oparciu o sojusz z Rosją i ententą, zaś w opozycji do państw centralnych (w szczególności Niemiec). Związany z ruchem neoslawistycznym. Delegat Polski na konferencję paryską w 1919 i sygnatariusz traktatu pokojowego w Wersalu. Zagorzały przeciwnik polityczny Józefa Piłsudskiego i jego planów rozszerzenia granic II RP zbyt daleko na wschód od linii Curzona poprzez stworzenie państwa federacyjnego – wizji wielowyznaniowej i wielonarodowościowej Polski, twórca inkorporacyjnej koncepcji państwa narodowego, zakładającej polonizację ludności niepolskiej za tą linią.
  Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (pot. plan miejscowy, MPZP) – akt prawa miejscowego przyjmowany w formie uchwały rady gminy, określający przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. Składa się z części tekstowej (uchwała) oraz graficznej (załącznik do uchwały).
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama