Ronald Lauder

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ronald Steven Lauder (ur. 26 lutego 1944 w Nowym Jorku) – przedsiębiorca, dyplomata, filantrop, żydowski działacz społeczny. Od 2007 roku przewodniczący Światowego Kongresu Żydów. Syn Josepha i Estée Lauder, założycieli przedsiębiorstwa kosmetycznego Estée Lauder.

Pentagon (z ang. Pięciokąt) – siedziba Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, stąd też "Pentagonem" jest często określany sam Departament Obrony.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Studiował na Uniwersytecie Pensylwanii, w Paryżu i Brukseli. W latach 1964–1984 pracował dla firmy Estée Lauder, następnie rozpoczął pracę w Pentagonie. W 1986 roku Ronald Reagan mianował go ambasadorem w Wiedniu. Podczas oficjalnego spotkania Lauder odmówił podania ręki prezydentowi Austrii Kurtowi Waldheimowi z racji jego nazistowskiej przeszłości, co zakończyło w 1987 roku jego karierę w amerykańskiej dyplomacji.

Portret Adele Bloch-Bauer I, zwany też „Złotą Adelą”, jest obrazem autorstwa Gustava Klimta (1862-1918). Obraz jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł Klimta i austriackiej secesji (secesji wiedeńskiej).Gustav Klimt (ur. 14 lipca 1862 roku w Baumgarten, dziś w Penzing, 14 dzielnicy Wiednia, zm. 6 lutego 1918 w Wiedniu) – austriacki malarz i grafik, symbolista. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji, przywódca wiedeńskiego modernizmu.

Jako biznesmen inwestował przede wszystkim w media, w nieruchomości. Światowej sławy kolekcjoner dzieł sztuki (w 2006 roku nabył portret Adeli Bloch-Bauer I Gustava Klimta za sumę 135 mln dolarów) oraz właściciel jednej z największych kolekcji zbroi średniowiecznej na świecie. Jako filantrop wspiera on sztukę, m.in. poprzez Fundację Ronalda Laudera.

Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.Filantropia (stgr. φιλανθρωπία philanthrōpia – dobroczynność, życzliwość; φιλάνθρωπος philánthrōpos – kochający ludzkość) to działalność osób bądź instytucji, polegająca na bezinteresownym udzielaniu pomocy finansowej lub materialnej potrzebującym.

W 2012 roku Lauder został członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

W 2018 roku Ronald Lauder wziął udział w uroczystych obchodach 75 rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. gdzie pod Pomnikiem Bohaterów Getta w swoim długim przemówieniu oddał hołd zarówno żydowskim powstańcom 1943 roku, jak też po raz pierwszy w tym miejscu oddał hołd polskim żołnierzom Powstania Warszawskiego i polskim Sprawiedliwym. Od 2018 wchodzi w skład Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.Dyplomata lub przedstawiciel dyplomatyczny (ang. diplomatic representative, fr. représentant diplomatique, niem. diplomatischer Vertreter) – oficjalny przedstawiciel państwa za granicą, czyli zatrudniony w dyplomacji.

27 stycznia 2020 roku uczestniczył w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Wystąpił w imieniu prywatnych darczyńców wspierających Fundację Auschwitz-Birkenau i misję zachowania autentyzmu Miejsca Pamięci (Filary Pamięci).

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Działacz społeczny, społecznik – osoba pracująca aktywnie na rzecz wspólnoty obywatelskiej, aktywista; aktywny członek, organizator i uczestnik stowarzyszeń i ruchów społecznych, fundacji oraz organizacji społecznych i samorządowych. Może działać na rzecz ochrony środowiska (ekolog) lub występować w społecznym interesie lokalnych społeczności.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Fundacja Ronalda S. Laudera (ang. Ronald S. Lauder Fundation) – żydowska fundacja, założona w 1987 roku przez amerykańskiego biznesmena i filantropa Ronalda Laudera.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

Reklama