Ronald Evans

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rezerwowa załoga misji ASTP podczas ćwiczeń naziemnych. Z przodu Alan Bean, a za nim Ronald Evans i Jack Lousma
Ronald Evans podczas prac na zewnątrz statku Apollo 17
Ronald Evans zabiera z modułu serwisowego kasety ze zdjęciami

Ronald Elwin Evans (ur. 10 listopada 1933 w Saint Francis, zm. 6 kwietnia 1990 w Scottsdale) – amerykański astronauta, komandor United States Navy.

Lista zawiera nazwiska wszystkich astronautów i kosmonautów, którzy uczestniczyli w locie kosmicznym, bądź wystartowali do lotu w kosmos. Dane dotyczące aktywności astronautów są oficjalnymi informacjami NASA, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA) i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA). Lista zawiera też nazwiska chińskich astronautów biorących udział w programie Shenzhou. Chance Vought F-8 Crusader (ang. Krzyżowiec) – pokładowy samolot myśliwski skonstruowany przez firmę Chance Vought z Dallas w Teksasie. Wprowadzony do produkcji w marcu 1957 roku, był ostatnim myśliwcem amerykańskim wyposażonym w uzbrojenie strzeleckie jako uzbrojenie główne. Wersja RF-8 Crusader jako samolot rozpoznawczy była używana przez Stany Zjednoczone dłużej, niż jakakolwiek wersja myśliwska tego samolotu.

Wykształcenie i służba wojskowa[ | edytuj kod]

Szkołę średnią ukończył w Topeka w stanie Kansas.

 • 1956 – uzyskał licencjat z elektrotechniki na University of Kansas. Wstąpił do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.
 • Czerwiec 1957 – po zakończeniu przeszkolenia lotniczego został pilotem lotnictwa morskiego. Służył w 142 eskadrze myśliwców (Fighter Squadron VF-142).
 • Styczeń 1961 – czerwiec 1962 – był instruktorem lotniczym samolotu F-8 w 124 eskadrze myśliwców (Fighter Squadron VF-124).
 • 1964 – został absolwentem Podyplomowej Szkoły Marynarki Wojennej (Naval Postgraduate School) w Monterey w Kalifornii, gdzie uzyskał stopień magistra inżynierii lotniczej.
 • 1964–1966 – był pilotem 51 eskadry myśliwców (Fighter Squadron VF-51), która stacjonowała na pokładzie lotniskowca USS „Ticonderoga”. Latał samolotem F-8. Przez siedem miesięcy brał udział w lotach bojowych w Wietnamie.
 • 30 kwietnia 1976 – w stopniu komandora opuścił szeregi Marynarki Wojennej i przeszedł do rezerwy.
 • Jako pilot wylatał 5100 godzin, z czego 4600 na samolotach z napędem odrzutowym.

  Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.Medal Pochwalny (ang. Commendation Medal, skrót COM) – amerykańskie odznaczenie, przedostatnie w hierarchii odznaczeń wojskowych (przed Medalem za Osiągnięcie), przyznawane przede wszystkim za zasługi niebojowe podczas pełnienia służby. Nadawane w pięciu odmianach przez poszczególne rodzaje sił zbrojnych: Siły Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną i Piechotę Morską oraz Straż Wybrzeża. Piątą odmianę stanowi medal nadawany przez Dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych (Joint Service). Każda z odmian może zostać nadana żołnierzowi innego rodzaju sił zbrojnych, a także żołnierzowi sił zbrojnych państwa sojuszniczego.

  Kariera astronauty[ | edytuj kod]

 • 1963 – był jednym z 34 finalistów podczas selekcji do trzeciego naboru astronautów NASA. Mimo że pomyślnie przeszedł badania lekarskie, nie został zakwalifikowany do grupy NASA 3.
 • 4 kwietnia 1966 – zakwalifikował się do piątej grupy astronautów NASA (NASA 5).
 • Październik 1968 – podczas lotu statku kosmicznego Apollo 7 był członkiem naziemnej załogi wspierającej. Ponadto w trakcie misji utrzymywał w ośrodku kierowania lotem łączność (CapCom) z astronautami przebywającymi na orbicie.
 • 1969 – w marcu, podczas wyprawy Apollo 9 ponownie pełnił funkcję operatora łączności (CapCom). W lipcu w czasie historycznej misji Apollo 11 po raz drugi wchodził w skład naziemnej załogi wspierającej oraz pełnił funkcję CapCom.
 • Styczeń 1971 – był pilotem modułu dowodzenia w rezerwowej załodze misji Apollo 14. Podczas lotu po raz czwarty pełnił funkcję CapCom.
 • 7 – 19 grudnia 1972 – uczestniczył w locie statku kosmicznego Apollo 17.
 • 9 lutego 1973 – został wyznaczony na pilota modułu dowodzenia w załodze rezerwowej misji Apollo-ASTP (Apollo-Soyuz Test Project) w ramach amerykańsko-radzieckiego programu Sojuz-Apollo. Lot obu statków odbył się w lipcu 1975.
 • 1975–1977 – pracował w Biurze Astronautów NASA i brał udział w pracach nad programem Space Transportation System (STS).
 • 17 marca 1977 – opuścił korpus astronautów NASA.
 • Apollo 17[ | edytuj kod]

  7 grudnia 1972 statek kosmiczny Apollo 17 wystartował do ostatniej misji księżycowej w ramach programu Apollo. Dowódcą misji był Eugene Cernan, pilotem modułu księżycowego „Challenger” – Harrison Schmitt, a sam Evans – pilotem modułu dowodzenia „America”. 10 grudnia 1972 roku astronauci osiągnęli orbitę Księżyca. Dzień później, 11 grudnia Cernan i Schmitt wylądowali w rejonie gór Taurus i krateru Littrow.

  NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Po raz pierwszy w wyprawie na Srebrny Glob wziął udział astronauta, będący z wykształcenia geologiem – Harrison Schmitt. Włączono go do załogi, kiedy było już wiadomo, że lot Apollo 17 będzie ostatnią misją księżycową.

  Cernan i Schmitt trzykrotnie wychodzili na powierzchnię Księżyca. Wszystkie wyjścia trwały łącznie ponad 22 godziny. Do poruszania się używali pojazdu księżycowego LRV. Na Ziemię zabrali około 110,5 kg próbek skał księżycowych. 14 grudnia 1972 roku astronauci powrócili na pokład modułu dowodzenia, w którym przez trzy dni czekał na nich Ronald Evans. Podczas lotu powrotnego Evans wyszedł w przestrzeń kosmiczną na godzinę i 6 minut, żeby z modułu serwisowego zabrać kasety ze zdjęciami. 19 grudnia 1972 roku kapsuła statku Apollo 17 wodowała na Oceanie Spokojnym. Następnie jej załogę przyjął na pokład lotniskowca USS „Ticonderoga”, na którym Evans służył przed przystąpieniem do korpusu astronautów.

  Eugene Andrew Cernan (ur. 14 marca 1934 w Chicago) – astronauta amerykański pochodzenia słowackiego, komandor United States Navy. Uczestnik trzech lotów kosmicznych w ramach programów Gemini i Apollo. Jedenasty człowiek, który stanął na Księżycu.Wykaz grup i oddziałów kosmonautów zawiera zestawienie nazwisk ludzi, którzy brali udział w misjach kosmicznych lub przygotowywali się do lotów w kosmos, nazywanych kosmonautami, astronautami, taikonautami, spationaute itp. Sporządzony został z zachowaniem chronologii poszczególnych naborów astronautów, podziałem na lata i kraje, które ich dokonywały. Poza narodowymi zespołami (astronautami zawodowymi) są tu również grupy przygotowujące się do określonych misji oraz tzw. „kosmiczni turyści”.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Księżyc (łac. Luna, gr. Σελήνη Selḗnē; pol. fraz. „Srebrny Glob”, „srebrny glob”; pol. przest. gw. poet. „miesiąc”; pol. przest. poet. „luna”) – jedyny naturalny satelita Ziemi (nie licząc tzw. księżyców Kordylewskiego, które są obiektami pyłowymi i przez niektórych badaczy uważane za obiekty przejściowe). Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km, nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi. Oznacza to, że objętość Księżyca wynosi około 1/50 objętości kuli ziemskiej. Przyspieszenie grawitacyjne na jego powierzchni jest blisko 6 razy słabsze niż na Ziemi. Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia (tzw. miesiąc syderyczny), a okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia-Księżyc-Słońce powodują występowanie powtarzających się w cyklu 29,5-dniowym (tzw. miesiąc synodyczny) faz Księżyca.
  Apollo 9 – trzecia załogowa misja programu Apollo i druga wyprawa, która odbywała się po orbicie okołoziemskiej. Podczas lotu orbitalnego załoga statku po raz pierwszy przeprowadziła testy modułu księżycowego LM (Lunar Module) w czasie autonomicznego lotu oraz w konfiguracji przewidywanej do lotu na Księżyc (ze statkiem Apollo).
  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Space Transportation System (STS) – System Transportu Kosmicznego – program załogowych lotów kosmicznych zrealizowany przez NASA odbywanych za pomocą wahadłowców kosmicznych (ang. Space Shuttles) rozpoczęty lotem promu Columbia 12 kwietnia 1981 roku, a zakończony 21 lipca 2011 roku lotem wahadłowca Atlantis w misji STS-135.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  {{Państwo infobox}} Nieznane pola: "n2_flaga", "p2_flaga", "gęstość_miejsce", "p1", "p3_flaga", "n3_flaga", "język_używany", "p4", "p4_flaga", "n4_flaga", "n5_flaga", "p3", "p5_flaga", "p1_flaga", "p5", "p2" oraz "n1_flaga".

  Reklama