Ronald D. Moore

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ronald D. Moore (ur. 5 lipca 1964 w Chowchilli) – amerykański scenarzysta i producent telewizyjny dwukrotnie nominowany do nagrody Emmy.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Życiorys[ | edytuj kod]

Ronald D. Moore już w szkole średniej wykazywał talent pisarski. Studiował politologię na Uniwersytecie Cornell i początkowo otrzymywał stypendium marynarki. Niestety (lub też dla świata show-biznesu – na szczęście) przestał się interesować swoimi studiami. Nie został też przyjęty do marynarki wojennej, z powodu kontuzji kolana, którą odniósł jeszcze w liceum, choć przez kilka miesięcy służył na pokładzie fregaty USS W.S. Sims.

Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Kariera zawodowa[ | edytuj kod]

Star Trek: Następne pokolenie[ | edytuj kod]

W 1989 roku udało mu się podczas pobytu na planie „Star Trek: Następne pokolenie” wręczyć swój scenariusz jednemu z asystentów Gene’a Roddenberry’ego. Po siedmiu miesiącach scenariusz przeczytał Michael Piller, który kupił go i tak powstał odcinek „The Bonding”. Moore otrzymał zlecenie napisania drugiego scenariusza i wreszcie otrzymał stanowisko edytora scenariuszy – osoby odpowiedzialnej za wyszukiwanie odpowiednich scenariuszy na potrzeby serialu. Po dwóch latach Moore awansował na stanowisko koproducenta, by wreszcie wyprodukować finałowy sezon serialu.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Producent – osoba lub przedsiębiorstwo produkujące towary w celu ich sprzedaży na rynku. Celem producenta jest zwykle maksymalizacja udziału jego produktów w rynku, a co za tym idzie maksymalizacja zysków.

Doświadczenia na planie TNG[ | edytuj kod]

Na sto siedemdziesiąt osiem odcinków był autorem bądź współautorem scenariuszy do dwudziestu siedmiu z nich. Na planie uważany był za eksperta od historii klingońskich – napisał m.in. „Sins of the father”, „Reunion”, „Redemption”, „Ethics” oraz „Rightful heir”. Był również z Brannonem Bragą współautorem „All good things...”, który to dwuodcinkowy epizod otrzymał nagrodę Hugo „Best dramatic presentation”. Obaj również napisali scenariusz do „Star Trek: Pokolenia” i to Moore był autorem pomysłu śmierci kapitana Kirka.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Star Trek: Stacja kosmiczna[ | edytuj kod]

W 1996 roku Ronald Moore dołączył do ekipy pracującej nad „Stacja kosmiczna”. Został producentem serialu. W tym czasie pracował również nad scenariuszem do „Star Trek: Pierwszy kontakt”, drugiego pełnometrażowego filmu z postaciami z „Next Generation”. Na „Deep Space 9” pracował nad historiami poruszającymi kontrowersyjne i trudne tematy. M.in. pisał o inżynierii genetycznej w „Doctor Bashir, I presume?”, „Rejoined” w którym doszło do pierwszego homoseksualnego pocałunku w „Star Trek”, „zabił” też popularną postać Vedeka Bareila.W trakcie pracy na planie wielokrotnie wchodził w kontakty z fanami za pomocą internetu, gdzie na forach rozmawiał z nimi o sadze.

Gene Roddenberry (właściwie Eugene Wesley "Gene" Roddenberry, ur. 19 sierpnia 1921 w El Paso – zm. 24 października 1991 w Santa Monica) – amerykański scenarzysta i producent telewizyjny, twórca serialu Star Trek, pomysłodawca seriali Andromeda oraz Ziemia: Ostatnie starcie.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Star Trek Voyager[ | edytuj kod]

Kiedy skończono prace nad DS9, Moore przeżył krótki romans ze „Star Trek: Voyager”. Niestety doszło między nim a Bragą do licznych spięć, w wyniku których Moore odszedł od Star Trek.

Carnivale i BSG[ | edytuj kod]

Po opuszczeniu „Voyagera” Moore próbował szczęścia w szeregu różnych produkcji telewizyjnych, z których jedne były bardziej popularne inne mniej. Zaliczyć można do nich „Roswell”, „Good vs evil”. Miał również dla Warner Bros. napisać pilotażowy odcinek możliwej serii „Dragonriders of Pern” na podstawie prozy Anne McCaffrey, jednakże na skutek różnic w podejściu między nim a wytwórnią do produkcji nigdy nie doszło. W 2002 roku David Eick skontaktował się z Moore’em w sprawie miniserii „Battlestar Galactica”, która miała być rebootem historii z lat 80., zaangażował się również w tworzenie serialu „Carnivale”. Kiedy jednak okazało się, że miniserial spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, gromadząc rekordową publiczność przed telewizorami, Moore po pierwszym sezonie „Carnivale” objął stanowisko producenta wykonawczego BSG na pełny etat.

Battlestar Galactica (pol. Gwiazda bojowa Galaktyka) – serial telewizyjny z gatunku science fiction. Pierwsza wersja serialu została stworzona w roku 1978 przez Glen A. Larsona, a w roku 1980 powstała krytycznie przyjęta przez publikę kontynuacja, której produkcję przerwano po nakręceniu 10 odcinków. Po emisji serii wydano adaptacje książkowe, powieści, komiksy i gry komputerowe z uniwersum Battlestar Galactica.Warner Bros. Entertainment (Warner Brothers) – amerykańska wytwórnia filmowa powstała w 1923 roku w Los Angeles. Obecnie należy do jednej z największych korporacji mediowych świata, Time Warner.

Nagrody[ | edytuj kod]

Nagroda Emmy

 • 1994 Outstanding Drama Series za Star Trek: Następne pokolenie (nominacja)
 • 2007 Outstanding Writing for a Drama Series za Battlestar Galactica (odcinek: Occupation/Precipice) (nominacja)
 • Nagroda Hugo

 • 1995 Best Dramatic Presentation za Star Trek: Następne pokolenie (odcinek: All Good Things...) (otrzymana)
 • 2005 Best Dramatic Presentation, Short Form za Battlestar Galactica (odcinek: 33) (otrzymana)
 • Peabody Award

 • 2005 Peabody Award za Battlestar Galactica
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Ronald D. Moore w bazie IMDb (ang.)
 • SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Nagroda Hugo (ang. Hugo Award) – amerykańska nagroda literacka, jedna z najbardziej prestiżowych, za utwory z gatunku science-fiction i fantasy, przyznawana co roku na konwencie World Science Fiction Convention (Worldcon). Jej nazwa pochodzi od imienia Hugo Gernsbacka, fundatora nagrody i założyciela magazynu SF „Amazing Stories”.
  United States Navy – marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych; jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych odpowiedzialny za organizację, szkolenie oraz wyposażenie morskich sił zbrojnych – w tym Korpusu Piechoty Morskiej – do prowadzenia działań bojowych na morzu. W szczególności, zadaniem marynarki i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych jest poszukiwanie i niszczenie nieprzyjacielskich sił morskich oraz powstrzymywanie jego handlu morskiego; w celu zdobycia i utrzymania ogólnej przewagi morskiej; kontroli obszarów morskich o żywotnym znaczeniu, ochrony żywotnych linii żeglugowych; ustanowienia i utrzymania lokalnej przewagi (w tym powietrznej) w obszarze działań morskich; zajmowanie i obrona baz morskich; oraz przeprowadzanie operacji lądowych i powietrznych niezbędnych do prowadzenia kampanii morskich.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Politologia albo nauki polityczne (ang. political science, franc. sciences politiques) – jedna z nauk społecznych, zajmująca się polityką rozumianą jako całokształt działalności związanej ze sprawowaniem władzy politycznej, jej funkcją i rolą w życiu społecznym, teorią jej organizacji, funkcjami i charakterem państwa i międzynarodowych organizacji politycznych.
  Battlestar Galactica – serial telewizyjny z gatunku science fiction, remake serialu o tej samej nazwie z roku 1978. W roku 2003 wyemitowano miniserial, będący pilotem nowej wersji serialu, zaś w roku 2004 powstała jego pierwsza seria. W styczniu 2009 roku kanał SciFi Universal rozpoczął emisję drugiej części 4 serii serialu, będącą jednocześnie jego zakończeniem. Ostatni finałowy odcinek wyemitowano 20 marca 2009.

  Reklama