Romet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
dawny biurowiec Zakładów Rowerowych Romet obecnie budynek „Bydgosta”
Komar 2330 z 1970 roku
Komar 2350 – bok lewy
Romet Chart z 1988 w Muzeum Przemysłu w Warszawie

Romet – skrócona nazwa przedsiębiorstwa Zakłady Rowerowe "ROMET" w Bydgoszczy powstałego 31.10.1969 roku po zmianie poprzedniej nazwy przedsiębiorstwa "Zjednoczone Zakłady Rowerowe”, powstałego w 1948 z połączenia mniejszych bydgoskich zakładów rowerowych o przedwojennym rodowodzie oraz zakładów Poznaniu i Czechowicach-Dziedzicach, a później także w Jastrowiu, Kowalewie i Wałczu, a także marka produkowanych przez te zakłady w latach 1969–1998 rowerów i motorowerów.

Zakłady Chemiczne Zachem w Bydgoszczy – istniejące w latach 1948-2014 w Bydgoszczy zakłady branży wielkiej syntezy chemicznej. Romet Sport - rower szosowy produkowany w Bydgoszczy w latach 80. przez Romet. Był następcą modeli Jaguar i Huragan. Ten model był rowerem stricte sportowym, gdyż nie posiadał żadnych cech roweru miejskiego lub turystycznego typu błotniki bądź bagażnik.

Od 2006 roku jest to również marka rowerów produkowanych przez przedsiębiorstwo ROMET sp. z o.o. (dawniej Arkus & Romet Group). Dystrybuowane są także motocykle, skutery, motorowery z Chin pod marką ROMET.

Nazwy[ | edytuj kod]

 • 1945?–1948? PaFaRo – Państwowe Fabryki Rowerów – dokładna data powstania nie jest znana, wiadomo jednak, że tą nazwą sygnowano rowery prawdopodobnie do lat 50.
 • 1948–1969 Zjednoczone Zakłady Rowerowe.
 • 1969–1974 Zakłady Rowerowe „Romet”.
 • 1974–1991 Zakłady Rowerowe „Predom-Romet”.
 • 1991–2005 Zakłady Rowerowe „Romet” S.A.
 • 2005–2020 Arkus & Romet Group Sp. z o.o.
 • od 2020 ROMET sp. z o.o.
 • Jastrowie (niem. Jastrow) – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie złotowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Jastrowie. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. pilskiego.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Rama rowerowa to podstawowa część roweru, tworząca jego szkielet. Do ramy przymocowane są wszystkie pozostałe części rowerowe.
  Gospodarka niedoboru – pojęcie wprowadzone do teorii ekonomii w roku 1980 przez Janosa Kornaia w pracy pod tym właśnie tytułem (tytuł oryginalny: Economics of Shortage).
  Marka, inaczej znak fabryczny, znak firmowy (ang. brand, trade mark) – znak określający producenta: nazwa lub symbol graficzny (znak towarowy) umieszczany na wyrobach w celu ochrony przed naśladownictwem lub podrabianiem, podszywaniem się, przypisywaniem sobie autorstwa. Traktowana jest jako rodzaj świadectwa: producent nie wstydzi się swego wyrobu, „podpisując” go, gwarantuje jego jakość. Stąd „marka” jest synonimem opinii.
  Spółka akcyjna (niem. Aktiengesellschaft, ang. Joint-stock company, fr. Société par actions, hiszp. Sociedad anónima) – rodzaj powszechnej w gospodarce wolnorynkowej spółki kapitałowej, której forma opiera się na obiegu akcji będących w posiadaniu akcjonariuszy. Kapitał zakładowy składa się z wkładów założycieli, którzy stają się współwłaścicielami spółki.
  Galwanizacja – potoczna nazwa galwanostegii, czyli elektrolitycznych metod wytwarzania powłok na różnych materiałach.
  Romet Mińsk 125 – motocykl produkcji radzeckiej, składany z dostarczonych z ZSRR części, w latach 1988-1990 (dwa modele 400 oraz 400a) przez Zakłady Predom Romet, głównie na rynek polski.
  Romet 50 TS-1 to wersja sportowa motoroweru Romet 50 T-1, produkowana w zakładach Romet w Bydgoszczy w latach 1977–1981.

  Reklama