Roman Tarkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Roman Tarkowski (ur. 17 października 1912 w Posadzie Jaćmierskiej, zm. 30 stycznia 1999) – polski artysta rzeźbiarz, nauczyciel.

Medal Komisji Edukacji Narodowej (w skrócie: Medal KEN) – polskie odznaczenie resortowe nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Galeria Rzeźby Romana Tarkowskiego w Parku Krakowskim
„Ewa Kolorowa” (1958)
„Nie jestem sama” (II połowa XX wieku)
„Frasobliwy” (II połowa XX wieku)
„Zamyślenie” (II połowa XX wieku)
„Kompozycja” (II połowa XX wieku)
„Zafrasowanie” (II połowa XX wieku)
„Ptak” (II połowa XX wieku)
„Ptak Duży” (II połowa XX wieku)
„Postać kobieca, Miria II” (II połowa XX wieku)
Rzeźba „Niedziela” w Poznaniu
Rzeźba w sąsiedztwie zamku w Sanoku

Ukończył Państwową Szkołę Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, po czym uczył się w Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie u prof. Jana Szczepkowskiego, a od w 1937 na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Edukację przerwał wybuch II wojny światowej, w wyniku której Tarkowski doznał 50% inwalidztwa. W 1946 ukończył ASP w Krakowie z absolutorium jako uczeń Xawerego Dunikowskiego, a w 1956 uzyskał dyplom na tamtejszym Wydziale Rzeźby. Jako student został autorem wizerunku orła polskiego na stronie tytułowej pisma Oddziału Sanockiego Armii Krajowej „Przegląd Tygodniowy”, redagowanego przez Jana Radożyckiego. Od 1947 do 1982 wykładał rzeźbę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie (obecnie Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie). Od końca lat 40. prowadził działalność artystyczną w dziedzinie rzeźbiarstwa organizował wystawy, był laureatem nagród. Rzeźbił w drewnie, gipsie, metalu, żelazo-betonie. Jego prace były przedstawiane m.in. w Muzeum Historycznym w Sanoku (np. na wystawie w 1982).

Medal 10-lecia Polski Ludowej – polskie cywilne odznaczenie państwowe ustanowione dekretem Rady Państwa 12 maja 1954 roku, jako odznaczenie jubileuszowe w związku ze zbliżającą się dziesiątą rocznicą powstania Polski Ludowej. Medal zaprojektowany został w 1954 roku przez Józefa Gosławskiego. Odznaczenie przyznawano w okresie od 22 lipca 1954 do 22 lipca 1955.Józef Stachowicz (ur. 27 stycznia 1900 w Posadzie Jaćmierskiej k. Sanoka, zm. 22 lipca 1985 w Sanoku) – polski pedagog, polonista, organizator tajnego nauczania w powiecie sanockim.

Zostały wydane publikacja pt. Roman Tarkowski. Rzeźba (1980). Roman Tarkowski wydał książki: Metodyka nauczania rzeźby w liceum sztuk plastycznych: (próba uogólnienia doświadczeń własnych) (1977) i Kartki ze wspomnień (1991).

W 1976 został członkiem zarządu krakowskiego oddziału Towarzystwa Rozwoju i Upiększania Miasta z Sanoka.

Zmarł 30 stycznia 1999. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Cmentarz Rakowicki – jeden z największych cmentarzy w Krakowie o powierzchni 42 ha. Położony jest w całości na terenie Dzielnicy I Stare Miasto.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
Prace Romana Tarkowskiego
 • „Portret studenta” (drewno)
 • „Jaskółka” (beton)
 • „Bożena” (brąz)
 • „Śnieżki” (metal)
 • „Wytworna” (żelazo-beton)
 • Płaskorzeźba 1000-lecia miasta Przemyśla (gips)
 • „Niedziela” – rzeźba plenerowa z 1970, przedstawiająca dziewczynkę z sarną, umieszczona na obszarze Parku Cytadela w Poznaniu.
 • Medal 40-lecie Muzeum Historycznego w Sanoku, wybity w 1974.
 • Rzeźby plenerowe: rzeźba „Woje” ustanowiona przy ulicy Zamkowej w Sanoku w czerwcu 1975 z okazji Dni Kultury Oświaty, Książki i Prasy; rzeźba „Diana z sarenką”, pierwotnie umiejscowiona na placu św. Jana, na początku XXI wieku przeniesiona w sąsiedztwie Zamku Królewskiego.
 • Tablica upamiętniająca Grzegorza z Sanoka (1406-1477), odlana w brązie o wymiarach 90x60cm, odsłonięta w 500. rocznicę jego śmierci, 30 maja 1977 na budynku Zajazdu przy ul. Zamkowej 2 w Sanoku. Z okazji tych obchodów zaprojektował także specjalną plakietę (z herbem Sanoka na rewersie) oraz kartę pocztową wydaną przez Ministerstwo Łączności.
 • Tablice na budynku starej szkoły w Jaćmierzu: pierwsza z 1964 upamiętniająca Stanisława Haducha (1844-1917, budowniczy oraz pierwszy dyrektor gimnazjum w Jaćmierzu), druga odsłonięta w 1991 upamiętniająca inicjatora pierwszej, Józefa Stachowicza (1900-1985).
 • rzeźby w Parku Krakowskim.
 • Sarna europejska (Capreolus capreolus) – gatunek ssaka parzystokopytnego z rodziny jeleniowatych. Jedno z ważniejszych zwierząt łownych Europy. Samica jest potocznie nazywana kozą, samiec rogaczem, kozłem, młode zaś koźlętami. Istnieje również łowieckie określenie sarniak na dorosłego samca sarny.Edward Zając (ur. 1929 w Tarzymiechach) – polski historyk, archiwista, wbyły dyrektor i kustosz Muzeum Historycznego w Sanoku, wyróżniony Nagrodą Rady Miasta Sanoka za popularyzację wiedzy historycznej o Sanoku w 1997.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Diana (łac. Diana, gr. Ἄρτεμις Artemis) – w mitologii rzymskiej bogini łowów, przyrody (świata roślinnego i zwierzęcego, gór, lasów, gajów, źródeł leczniczych), płodności, Księżyca (lub światła księżycowego).
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Przemyśl (łac. Praemislia, ros. Перемышль, ukr. Перемишль, niem. Prömsel) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, położone nad Sanem.
  Odznaka „Zasłużony dla Sanoka” – odznaka honorowa przyznawana osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla miasta Sanoka.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Benedykt Gajewski (ur. 1927 w Łobaczówce) – polski nauczyciel–geograf, autor publikacji w dziedzinie historii regionalnej.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama