Roman Perucki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Roman Perucki (ur. 10 marca 1961 w Gdańsku) – polski organista, pedagog, profesor zwyczajny Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku i działacz kultury. Od 1993 dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Organista Bazyliki archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie.

Odznaka honorowa "Zasłużony dla Kultury Polskiej" – odznaka przyznawana osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury, ustanowiona w 1969 roku. Jest wyróżnieniem za szczególne zasługi położone w działalności społecznej stanowiącej istotny wkład w rozwój literatury, teatru, fotografii, malarstwa i innych dziedzin kultury. Obecne zasady nadawania odznaki, jej wzór i sposób noszenia określiło rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 5 stycznia 2012 r.Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej to powstała w 1951 r. szkoła średnia prowadzona obecnie przez Gminę Miasta Gdańsk. Siedziba placówki mieści się w Gdańsku przy ulicy Podwale Staromiejskie 51/52 – część laboratoriów technikum ulokowana jest w historycznym budynku Poczty Polskiej, w miejscu bohaterskiej obrony przed hitlerowskim atakiem 1.09.1939 r.

Życiorys[ | edytuj kod]

W 1981 ukończył gdańskie Technikum Łączności. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Gdańsku-Wrzeszczu w klasie organów. W 1986 ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Leona Batora. Doskonalił swoje umiejętności wykonawcze na mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą.

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku – wyższa szkoła muzyczna, wcześniej (od założenia w 1947 r. do zmiany nazwy w 1982 r.) nosiła nazwę Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej.Order Świętego Sylwestra lub Order Papieża Świętego Sylwestra (łac. Ordo Sancti Silvestri Papae) – cywilny order ustanowiony przez Grzegorza XVI w 1841 dla uczczenia papieża Sylwestra I, powstały po przemianowaniu Orderu Złotej Ostrogi zwanego Złotą Strażą (Militia Aurata), którego ponowne wydzielenie jako samodzielnego odznaczenia pod dawną nazwą nastąpiło w 1905 roku.

Działalność pedagogiczna[ | edytuj kod]

Od 1997 jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej. Był Kierownikiem Katedry Organów, Klawesynu, Akordeonu i Gitary. W latach 1996–1999 był prorektorem ds. artystycznych tej uczelni. Prowadzi również klasę organów w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu. Prowadził mistrzowskie kursy organowe w Niemczech, Rosji, Francji, Włoszech oraz w Meksyku.

Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice (pol. Dla Kościoła i Papieża) – jeden z wysokich medali Kościoła rzymskokatolickiego. Może go otrzymać osoba świecka. Krzyż zasługi Pro Ecclesia et Pontifice został ustanowiony przez papieża Leona XIII 17 lipca 1888 dla upamiętnienia 50-lecia jego kapłaństwa.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Działalność koncertowa[ | edytuj kod]

W swoim dorobku koncertowym posiada ponad 2000 recitali organowych w najsłynniejszych kościołach i salach koncertowych świata, między innymi w katedrze Notre Dame w Paryżu, w Gandawie (Belgia), Barcelonie (Hiszpania), w sali Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu, w Buenos Artes – Mexico oraz UANL Monterrey (Meksyk). Występował w niemal wszystkich ważniejszych ośrodkach muzycznych w Polsce oraz w Europie, a także Japonii, Chinach, Australii, Meksyku, Ameryce Południowej i USA.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Udział w wybranych festiwalach organowych[ | edytuj kod]

 • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Non Sola Scripta” (XVI Europejski Festiwal Wrocławskie Lato Organowe) we Wrocławiu (2009)
 • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku
 • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie
 • Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Skawinie
 • Międzynarodowy Zabrzański Festiwal Organowy im. Ks. Antoniego Chlondowskiego w Zabrzu
 • V Festiwalu muzyki liturgicznej „Przez Stulecia i Kraje” w Kijowie
 • XV Międzynarodowy Festiwal „Letnie Koncerty Organowe” w Krakowie (2008)
 • Juror konkursów organowych[ | edytuj kod]

  Był jurorem międzynarodowych konkursów organowych w Gdańsku, w Kaltern (Włochy), Opawie (Czechy), w Kaliningradzie (Rosja) i Paryżu (Francja).

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Notre-Dame de Paris – gotycka katedra w Paryżu. Jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame francuskiego pisarza Victora Hugo.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Teatr Maryjski (ros. Марии́нский теа́тр) – teatr opery i baletu znajdujący się w Petersburgu. Pod obecną nazwą w latach 1860–1920 i po 1992 (na cześć cesarzowej Marii Aleksandrowny); w latach 1935-1992 nosił imię komunistycznego działacza Siergieja Kirowa i znany był jako Leningradzki Państwowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. S. M. Kirowa (ros. Ленинградский государственный академический театр оперы и балета имени С. М. Кирова). Obecny gmach teatru Maryjskiego został wybudowany na miejscu dawnego, spalonego teatru. Teatr został otwarty w 1860 (zespół istniał od 1783); jest to (obok moskiewskiego teatru Bolszoj) jedna z najwybitniejszych rosyjskich scen muzycznych, o bogatej tradycji, reprezentująca bardzo wysoki poziom wokalistyki, tańca i choreografii.
  Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (łac. chwała sztuce) – polskie odznaczenie resortowe, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.
  Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – filharmonia w Gdańsku, na wyspie Ołowianka, w zabytkowych, przebudowanych i rozbudowanych budynkach dawnej miejskiej elektrowni.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Bohdan Pociej (ur. 17 stycznia 1933 w Warszawie - zm. 3 marca 2011) – muzykolog, krytyk muzyczny, autor książek o muzyce, redaktor.
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama