Rolls-Royce Motor Cars

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Rolls-Royce (motoryzacja))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo Spirit of Ecstasy
Punkt dealerski w Moskwie
Rolls-Royce 10 HP

Rolls-Royce Motor Cars Ltd.brytyjski producent ultraluksusowych samochodów osobowych i SUV-ów z siedzibą w Goodwood, działający od 1906 roku. Marka należy do niemieckiego koncernu BMW.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Kuwejt, Państwo Kuwejt (Daulat al Kuwajt دولة الكويت) – państwo położone w południowo-zachodniej Azji, na północno-zachodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej. Graniczy z Irakiem (242 km) i Arabią Saudyjską (222 km) – łączna długość granic lądowych wynosi 464 km, ponadto 499 km wybrzeża morskiego.

Historia[ | edytuj kod]

Rolls-Royce Limited[ | edytuj kod]

Pasjonujący się w wynalazkach i technice Henry Royce rozpoczął swój kontakt z branżą motoryzacyjną w 1884 roku zakładając przedsiębiorstwo o charakterze elektrotechnicznym. Charles Stewart Rolls pod koniec XIX wieku specjalizował się z kolei w analityce rynku motoryzacyjnego, a także zajmował się sprzedażą luksusowych samochodów w Londynie a także zdobył sławę na Wyspach Brytyjskich jako jeden z pionierów awiacji przelatujący w dwie strony nad kanałem La Manche.

Rolls-Royce Dawn – samochód sportowy klasy aut luksusowych produkowany pod brytyjską marką Rolls-Royce od 2015 roku. Westhampnett – wieś w Anglii, w hrabstwie West Sussex, w dystrykcie Chichester. Leży 3 km na północny wschód od miasta Chichester i 85 km na południowy zachód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 460 mieszkańców.

Przedsiębiorcy spotkali się ze sobą po raz pierwszy podczas lunchu w maju 1904 roku, podczas którego zdecydowali się nawiązać ze sobą biznesową współpracę. Ta doprowadziła ostatecznie do powstania przedsiębiorstwa Rolls-Royce Limited w 1906 roku z siedzibą w Manchesterze. W 1908 przedsiębiorstwo przeniesiono do Derby, by ostatecznie w 1946 ponownie obrać za to miasto Crewe.

Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.Rolls-Royce Silver Shadow – luksusowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Rolls-Royce w latach 1965–1980. Dostępny jako: 4-drzwiowy sedan, 2-drzwiowe coupé oraz 2-drzwiowy kabriolet. Następca modelu Silver Cloud III. Do napędu używano silników V8, w pierwszych rocznikach miał on pojemność 6,2 litra, później zaś 6,75 l. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 4-biegową, a później 3-biegową automatyczną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez model Silver Spirit. Silver Shadow dostępny był także w wersji LWB (Long Wheelbase) o przedłużonym rozstawie osi. W plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1966 samochód zajął 2. pozycję (za Renault 16).

Pierwszym samochodem marki Rolls-Royce był model 10 HP przedstawiony jeszcze w roku utworzenia przedsiębiorstwa, 1904 roku. Już 3 lata później pierwszy model o nazwie własnej przyniósł Rolls-Royce'owi sukces, gdy Silver Ghost uzyskał tytuł The Best Car in the World po tym, jak bez wyłączania silnika przejechał 27 trasę Londyn-Glasgow i odcinek 23 128 kilometrów.

La Manche (z fr. „rękaw”; ang. English Channel, „Kanał Angielski”) – kanał morski oddzielający Wielką Brytanię od Francji. Poprzez Cieśninę Kaletańską łączy Morze Północne z otwartymi wodami Oceanu Atlantyckiego.Rolls-Royce Phantom Coupé – luksusowy samochód osobowy produkowany przez firmę Rolls-Royce od roku 2008. Dostępny jako 2-drzwiowe coupé. Jest rozwinięciem modelu Phantom (2003), z niego został zapożyczony silnik V12 o pojemności 6,75 litra. Moc przenoszona jest na koła tylne poprzez 6-biegową automatyczną skrzynię biegów.

W 1911 roku Rolls-Royce rozpoczął stosowanie swojego logo, które w kolejnych dekadach XX wieku stało się dobrze rozpoznawalnym symbolem firmy. Umieszczona na wierzchołku atrapy chłodnicy chromowana figura o przydomku Spirit of Ecstasy oddawała sylwetkę pochylonej kobiety z rozwianym od pędu powietrza ubraniem, którą była angielska modelka Eleanor Thornton.

Rolls-Royce Boat Tail – samochód osobowy klasy luksusowej wyprodukowany pod brytyjską marką Rolls-Royce w 2021 roku roku. Rolls-Royce Corniche - luksusowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Rolls-Royce w latach 2000-2002. Dostępny jako 2-drzwiowy kabriolet. Następca modelu Corniche IV. Do napędu użyto silnika V8 o pojemności 6,75 litra. Moc przenoszona była na koła tylne poprzez 4-biegową automatyczną skrzynię biegów. Został zastąpiony przez model Phantom Drophead Coupé.

W 1921 otwarto amerykańską filię fabryki w Springfield w stanie Massachusetts. Plany biznesowe wobec pierwszego poza Wielką Brytanią rynku zbytu nie były możliwe do realizacji w długoterminowej perspektywie z powodu Wielkiego kryzysu, przez co amerykańska filia została zamknięta w 1931 roku. W tym samym roku dokonano przejęcia rodzimego Bentleya, z którym Rolls-Royce prowadził ścisłą wymianę technologiczną przez kolejne 60 lat, do końca XX wieku.

Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.Rolls-Royce Sweptail – samochód osobowy klasy luksusowej wyprodukowany pod brytyjską marką Rolls-Royce w 2017 roku roku.

W latach 40. XX wieku ofertę firmy wzbogacił model Silver Wraith, który zdobył popularność wśród nabywców i przysporzył Rolls-Royce'owi rozpoznawalności. Był to zarazem ostatni pojazd firmy, który opuszczał zakłady produkcyjne pod postacią podwozia z silnikiem, zlecając zarazem wykonanie karoserii zewnętrznym podwykonawcom - przedstawiony w 1949 roku kolejny model, Silver Dawn, który był w całości wytwarzany przez Rolls-Royce'a.

Rolls-Royce Camargue - luksusowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Rolls-Royce w latach 1975–1986. Dostępny jako 2-drzwiowe coupé, nadwozie zaprojektował Paolo Martin. Do napędu użyto silnika V8 o pojemności 6,75 litra. Moc przenoszona była na koła tylne poprzez 3-biegową automatyczną skrzynię biegów.Mohammad Reza Pahlawi (pers. محمدرضا پهلوی, ur. 26 października 1919 w Teheranie, zm. 27 lipca 1980 w Kairze) – ostatni szachinszach Iranu, z dynastii Pahlawi, nastawiony prozachodnio, inicjator głębokich reform społecznych i gospodarczych w Iranie. W 1979 został odsunięty od władzy w wyniku irańskiej rewolucji islamskiej.

Na lata 50. przypadł początek współpracy Rolls-Royce'a z brytyjską rodziną królewską, a także innymi władcami z różnych państw świata, dla których specjalnie zbudowana została czwarta generacja sztandarowej limuzyny Phantom. Wśród nabywców znalazła się brytyjska królowa Elżbieta II, hiszpański generał Franco, ostatni szachinszach Iranu Mohammad Reza Pahlawi i ostatni szejk Kuwejtu, Abd Allah III as-Salim as-Sabah.

Rolls-Royce Silver Cloud – luksusowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Rolls-Royce w latach 1955–1966. Dostępny jako: 4-drzwiowy sedan, 2-drzwiowe coupélub 2-drzwiowy kabriolet. Następca modelu Silver Dawn. Początkowo do napędu używano silnika R6 o pojemności 4,9 litra, zastąpiony został później przez jednostkę V8 6,2 l. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 4-biegową automatyczną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez model Silver Shadow. Powstały trzy generacje modelu.Francisco Franco Bahamonde, właśc. Francisco Paulino Hermenegildo Teódulo Franco y Bahamonde Salgado Pardo (wym. [fɾanˈθisko ˈfɾaŋko]; ur. 4 grudnia 1892 w Ferrol, zm. 20 listopada 1975 w Madrycie) – hiszpański dyktator wojskowy. Przywódca nacjonalistów w czasie hiszpańskiej wojny domowej (1936–1939), szef Państwa Hiszpańskiego (hiszp. Jefe del Estado Español, 1936–1975), premier rządu, naczelny dowódca sił zbrojnych i przewodniczący Falangi (FET y JONS, od 1958 Ruch Narodowy), tytułowany Przywódcą Ostatecznej Krucjaty i Hiszpańskiej Schedy, Liderem Wojny Wyzwoleńczej przeciw Komunizmowi i jego Współsprawcom (El Caudillo de la Última Cruzada y de la Hispanidad, El Caudillo de la Guerra de Liberación contra el Comunismo y sus Cómplices).

Lata 60. przyniosły wzrost popularności samochodów Rolls-Royce wśród gwiazd showbiznesu i muzyki, wśród których znalazł się wykonany na specjalne zamówienie egzemplarz Johna Lennona. Ponadto, w 1964 do kin trafił też popularny film, Żółty Rolls-Royce.

Rolls-Royce Motors[ | edytuj kod]

Początek lat 70. XX wieku przyniósł Rolls-Royce'owi kryzys finansowy, który spowodował sprzedanie przedsiębiorstwa rodzimemu przedsiębiorstwu zbrojeniowemu Vickers. W 1973 roku nowy właściciel podejmuje decyzję o dokonaniu podziału firmy na Rolls-Royce plc, zajmującą się produkcją przede wszystkim silników lotniczych, a także Rolls-Royce Motors skoncentrowaną na produkcji samochodów.

Rolls-Royce Silver Dawn – luksusowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Rolls-Royce w latach 1949–1955. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan. Do napędu użyto sześciocylindrowych silników rzędowych. Moc przenoszona była na koła tylne poprzez 4-biegową manualną bądź automatyczną skrzynię biegów. Silver Dawn został zastąpiony przez model Silver Cloud. Silver Seraph to duży, luksusowy samochód marki Rolls-Royce, zaprezentowany na międzynarodowej wystawie samochodowej w Genewie w marcu 1998 roku.

Na lata 70. przypadła premiera pierwszych od lat 60. dwóch nowych konstrukcji Rolls-Royce'a w postaci modeli Corniche oraz Camargue. W 1980 nastąpiła z kolei fuzja z dotychczasowym właścicielem, firmą Vickers. W 1985 roku firma stała się spółką typu Limited, która zadebiutowała na londyńskiej giełdzie.

Przełom lat 80. i 90. przyniósł stagnację w rozwoju oferty modelowej, który przerwano w 1998 roku prezentując skonstruowany wspólnie z Bentleyem model Silver Seraph. W tym samym roku Vickers zdecydował się wystawić na sprzedaż Rolls-Royce'a, wśród zainteresowanych znajdując dwa duże niemieckie koncerny motoryzacyjne.

Coupé (z fr. - ścięty) − najczęściej dwubryłowe nadwozie zamknięte samochodu osobowego, posiadające dwoje drzwi i charakteryzujące się bardziej opływową i płaską stylistyką, niż inne typy nadwozia. Często, ze względu na nisko opadającą ku tyłowi linię dachu w środku jest mało miejsca, zwłaszcza dla pasażerów tylnej kanapy, jeśli takowa w ogóle jest w samochodzie.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Rolls-Royce Motor Cars[ | edytuj kod]

W czerwcu 1998 roku Volkswagen Group za kwotę 703 milionów dolarów nabył Rolls-Royce'a wraz z zakładami produkcyjnymi w Crewe, nie przejmując jednocześnie praw do znaku towarowego oraz logo, do których wyłączność dalej miał Vickers. Brytyjskie przedsiębiorstwo zdecydowało się licencjonować je innemu niemieckiemu koncernowi, BMW, który dostarczał już silniki do modelu Silver Seraph i zobowiązał się robić to przez kolejne 5 lat. To BMW zdecydowało się wówczas powołać spółkę o nowej nazwie, Rolls-Royce Motor Cars.

Rolls-Royce Holdings plc – drugi co do wielkości producent silników lotniczych na świecie. Oprócz lotnictwa cywilnego i wojskowego, produkuje silniki do jednostek pływających, w tym do okrętów podwodnych. Wielki kryzys, określany też mianem wielkiej depresji – najprawdopodobniej największy kryzys gospodarczy w XX wieku, który, według większości historyków, miał miejsce w latach 1929-1933 i objął, zgodnie z opinią większości ekspertów, praktycznie wszystkie kraje (oprócz ZSRR) oraz praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki.

W 2003 roku BMW przejęło pełnię i zarazem wyłączność praw do Rolls-Royce'a, nabywając prawa do marki oraz znaku firmowego. Oznaczało to jednocześnie utratę praw do nazwy Rolls-Royce przez Volkswagena, który posiadał je przez dotychczasowe 5 lat i zrzekł się ich po podpisaniu umowy z niemieckim konkurentem.

3 stycznia 2003 Rolls-Royce przedstawił swój pierwszy nowożytny model samochodu, który od podstaw został opracowany dzięki kapitałowi i wsparciu technologicznemu BMW. Po 12-letniej przerwie powróciła tym samym do sprzedaży sztandarowa, duża limuzyna Phantom, która trafiła do produkcji w nowych zakładach produkcyjnych Rolls-Royce'a w Goodwood.

Rolls-Royce Ghost – luksusowy samochód osobowy oficjalnie zaprezentowany podczas Frankfurt Motor Show 2009. Dostępny jest jako 4 drzwiowy sedan. Konstrukcja została oparta na nowym modelu BMW serii 7, F02. Do napędu użyto turbodoładowany silnik V12 o pojemności 6,6 litra. Moc przenoszona jest na koła tylne poprzez 8 biegową automatyczną skrzynię biegów. W roku 2013 producent zaprezentował wersję Rolls-Royce Ghost Alpine Trial Centenary Collection. Specjalna edycja została zainspirowana historią, a to nieczęsto się zdarza u brytyjskiego producenta. Nowy model nawiązuje do legendarnego już Silver Ghosta, który brał udział w Austrian Alpine Trials w 1913 roku - wtedy to zespół Rolls-Royce Works Team z Jamesem Radleyem za kierownicą wygrał mierzący blisko 3000 kilometrów wyścig wytrzymałościowy .WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Phantom przez kolejne 5 lat pozostał jedynym modelem Rolls-Royce'a, pozwalając firmie na stopniowe budowanie pozycji rynkowej w XXI wieku. Sprzedaż stopniowo rosła, w 2007 roku przekraczając roczną wielkość rzędu 1010 sztuk, a na czterokrotne polepszenie tego wyniku potrzebne było kolejne 7 lat, w 2014 roku osiągając roczną sprzedaż 4063 egzemplarzy.

Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Rolls-Royce Wraith - luksusowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Rolls-Royce w latach 1938-1939. Dostępny jako 4-drzwiowy saloon. Następca modelu 25/30. Do napędu użyto sześciocylindrowego silnika rzędowego o pojemności 4,3 litra. Moc przenoszona była na koła tylne poprzez 4-biegową manualną skrzynię biegów. Przez dwa lata produkcji powstały 492 egzemplarze. Następcą został Rolls-Royce Silver Wraith.

W międzyczasie, pod koniec pierwszej dekady XXI wieku Rolls-Royce przeszedł do rozbudowy swojej oferty modelowej. W 2007 roku przedstawiono oparty na sztandarowym Phantomie kabriolet Phantom Drophead Coupé, a rok później - zamknięte Phantom Coupé. Na 2008 rok przypadła także premiera pierwszego Rolls-Royce'a zbudowanego w jednym egzemplarzu na specjalne, indywidualne zamówienie - opracowanego z Pininfariną modelu Hyperion.

Carrozzeria Pininfarina – biuro projektowe specjalizujące się w tworzeniu samochodów koncepcyjnych i projektowaniu modeli seryjnych, zwłaszcza samochodów sportowych. Siedziba firmy znajduje się w Trofarello niedaleko Turynu, we Włoszech.John Winston Ono Lennon (ur. 9 października 1940 w Liverpoolu, zm. 8 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – brytyjski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, jeden z Beatlesów.

W 2009 roku ofertę wzbogacił mniejsza i tańsza od Phantoma limuzyna Ghost, z kolei kolejno w 2013 i 2015 roku oparte na nim coupé Wraith oraz kabriolet Dawn.

Przełomowym momentem był maj 2018 roku, kiedy to Rolls-Royce zaprezentował swojego pierwszego SUV-a w postaci pełnowymiarowego modelu Cullinan. Trzy lata później przy okazji premiery kolejnego zbudowanego na specjalne zamówienie modelu Boat Tail ogłoszono z kolei budowę nowego oddziału Rolls-Royce Coachbuild, który w kolejnych latach będzie zajmować się opracowywaniem kolejnych pojazdów wykonywanych na indywidualne zlecenia klientów.

Rolls-Royce Phantom – luksusowy samochód, należący do segmentu F+, produkowany przez firmę Rolls-Royce od 1925 rokuVirtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

29 września 2021 Rolls-Royce zapowiedział debiut swojego pierwszego w historii samochodu o napędzie elektrycznym, który ma trafić do sprzedaży w czwartym kwartale 2023 roku. Superluksusowy fastback ma otrzymać nazwę Rolls Royce Spectre, a kluczowe cechy jego wyglądu przedstawiono podczas konferencji za pomocą głęboko zamaskowanego prototypu.

Derby – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie ceremonialnym Derbyshire, nad rzeką Derwent (dopływ Trentu).Rolls-Royce Twenty - luksusowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Rolls-Royce w latach 1922-1929. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan. Do napędu użyto silnika R6 o pojemności 3,1 litra. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 3- a później 4-biegową manualną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez modele 20/25.

Rolls-Royce posiada oficjalną sieć dystrybucji w Polsce. W 2013 roku otwarto pierwszy oficjalny punkt dealerski Rolls-Royce Motor Cars Warszawa, którego operacjami zajęła się polska firma Auto Fus.

Licytacje[ | edytuj kod]

 • W Neapolu na Florydzie podczas festiwalu wina sprzedano pierwszy egzemplarz Rolls-Royce’a Drophead Coupé za 2 mln dolarów. Ponad 1,6 mln dolarów trafiło na konto fundacji, która zajmuje się edukacją i wychowaniem dzieci.
 • Inny egzemplarz z pierwszego roku produkcji został sprzedany w grudniu 2007 po gorączkowej licytacji w domu aukcyjnym Bonhams w Wielkiej Brytanii za 3,5 mln funtów.
 • Fastback - typ zamkniętego nadwozia samochodu osobowego. Występuje najczęściej w 2-drzwiowych coupé i 4-drzwiowych sedanach. Jest to nadwozie dwubryłowe, charakteryzujące się nieruchomym tylnym oknem, pod którym znajduje się pokrywa bagażnika lub silnika. Pokrywa silnika wraz z tylną szybą opada pod łagodnym kątem w stronę tylnych świateł. Obecnie nadwozia typu fastback nie są zbyt popularne.Samochód sportowo-użytkowy (ang. Sport Utility Vehicle, SUV) – rodzaj samochodu, który łączy cechy luksusowego samochodu osobowego i terenowego. SUV od samochodu terenowego różni się tym, że może, ale nie musi, radzić sobie w terenie i zawsze zapewnia wysoki komfort podróżowania, w przeciwieństwie do spartańsko wyposażonych i czasem twardo zawieszonych aut terenowych, jak np. Land Rover Defender.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Abd Allah III as-Salim as-Sabah (arab. عبد الله الثالث السالم الصباح) (ur. 1 stycznia 1895, zm. 24 listopada 1965) - ostatni szejk Kuwejtu i pierwszy emir Kuwejtu od 29 stycznia 1950 do śmierci i najstarszy syn Salima al-Mubaraka as-Sabaha. Jako jedenasty władca z dynastii as-Sabah w Kuwejcie, objął władzę po śmierci swego kuzyna szejka Ahmada al-Dżabira as-Sabaha. Sprawował również regencję po śmierci swego ojca do wyboru szejka Ahmada.
  Rolls-Royce Wraith – samochód sportowy klasy aut luksusowych produkowany pod brytyjską marką Rolls-Royce od 2013 roku.
  Rolls-Royce Silver Wraith – luksusowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Rolls-Royce w latach 1946–1959. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan. Następca modeli Wraith oraz Phantom III. Do napędu używano trzech silników R6: 4,3 l, 4,6 l oraz 4,9 l. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 4-biegową manualną skrzynię biegów.
  Volkswagen [ˈfɔlksˌvaːgən, wymowa: folkswagen] – niemiecka marka samochodów produkowanych od 1938 roku przez niemiecki koncern Volkswagen AG. W dosłownym tłumaczeniu znaczy „samochód ludu”. Spółka jest notowana na giełdzie od 2003 roku.
  Elżbieta II, właśc. Elżbieta Aleksandra Maria (ang. Elizabeth Alexandra Mary, ur. 21 kwietnia 1926 w Londynie) – królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów, koronowana 2 czerwca 1953, córka króla Jerzego VI i jego żony – Elżbiety Bowes-Lyon zw. Królową-Matką.
  Rolls-Royce Corniche - samochód sportowy klasy aut luksusowych produkowany przez brytyjską markę Rolls-Royce w latach 1971 – 1995.
  Bentley – marka luksusowych samochodów oraz dużych samochodów sportowych, produkowanych przez firmę Bentley Motors Limited. Od 1998 roku firma należy do koncernu Volkswagena.

  Reklama