Rolex Learning Center

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rolex Learning Center
Rolex Learning center.jpg

Rolex Learning Center – zaprojektowane przez biuro architektoniczne SANAA centrum edukacyjne, stanowiące część kampusu Politechniki Federalnej w Lozannie. Budynek ma 37 000 m² powierzchni, tworzy go żelbetowa płyta podłogowa i płyta dachowa z drewna i stali. Całość ma falującą formę, nawiązującą do szwajcarskiego krajobrazu. W centrum edukacyjnym znajdują się m.in. biblioteka na 500 000 tomów, miejsca do prowadzenia badań i nauki, restauracje, kawiarnie i zewnętrzne patia. Budynek otwarto 22 lutego 2010 roku (jednak oficjalna uroczystość otwarcia odbyła się w maju tego roku). Obecnie korzysta z niego ok. 4 tysięcy naukowców i 7 tysięcy studentów.

Politechnika Federalna w Lozannie (fr. École polytechnique fédérale de Lausanne) – politechnika w Lozannie, jedna z dwóch politechnik federalnych w Szwajcarii. EPFL, tak jak jej siostra, Politechnika Federalna w Zurychu – EPFZ (niem. ETHZ), ma trzy misje: naukę, badania i uznanie na najwyższym poziomie międzynarodowym. Połączone wieloma specjalistycznymi instytutami badawczymi, tworzą wspólnie "obszar ETH/EPF" podległy bezpośrednio Federalnemu Departamentowi Spraw Wewnętrznych (EDI/DFI).SANAA (Sejima and Nishizawa and Associates) to biuro architektoniczne zlokalizowane w Tokio. Zostało założone w 1995 przez Kazuyo Sejima i Ryūe Nishizawa. W 2010 roku Sejima i Nishizawa zostali uhonorowani Nagrodą Pritzkera, uznawaną za najbardziej prestiżową nagrodą architektoniczną.

W 2010 roku na 12. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji zaprezentowano poświęconą budynkowi instalację wideo autorstwa niemieckiego reżysera Wima Wendersa zatytułowaną If Buildings Could Talk.

Żelbet (stalbet, stalobeton, żelazobeton, potocznie nieprawidłowo nazywany też żelbetonem) – element konstrukcyjny powstały przez połączenie betonu z wkładkami stalowymi. Połączenie tych dwóch materiałów jest powszechnie stosowane w budownictwie. Beton jest materiałem przenoszącym naprężenia ściskające, jednak jego wytrzymałość na rozciąganie jest bardzo mała. Stal w elemencie żelbetowym przenosi głównie naprężenia rozciągające, choć często stosuje się zbrojenie ściskane. Połączenie stali i betonu pozwala budować konstrukcje różnego typu. Do zbrojenia stosuje się wkładki w postaci prętów, lin, strun, kabli i siatek. Można spotkać także konstrukcje ze "sztywnym zbrojeniem", tzn. takie, w których elementy stalowe o dużych przekrojach (np. dwuteowniki, ceowniki) są wykorzystane jako rdzeń, np. w słupie kompozytowym.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Maciej Lewandowski: Centrum edukacyjne (Rolex Learning Center). [dostęp 2011-09-10].
  2. E-architect. Rolex Learning Center (ang.). [dostęp 2011-09-10].
  3. Rolex Learning Center na stronie EPFL (ang.). [dostęp 2011-09-10].
  4. Symbol w płynie. [dostęp 2011-09-10].
  5. E-architect. If Buildings Could Talk. (ang.). [dostęp 2011-09-10].
Reklama